100-lecie PKOl w Wysocku
Działacze najstarszego w Polsce Terenowego Klubu Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim aktywnie włączyli się obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W sobotę, 14 września zorganizowali specjalną galę, na którą przybyło kilkoro medalistów olimpijskich: łuczniczka Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz (trzykrotna olimpijka, brązowa medalistka z 1996 roku z Atlanty), piłkarz Zygmunt Anczok (złoty medalista z 1972 roku z Monachium), lekkoatleta Zenon Licznerski (dwukrotny olimpijczyk, srebrny medalista 1980 roku z Moskwy). Obecny był także czy też piłkarz Henryk Latocha (8-krotny reprezentant Polski).
Gośćmi spotkania byli również: Piotr Kościelny (wiceprezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej) i Lucjusz Wasielewski (prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego). Nie zabrakło także lokalnych władz samorządowych.
Całość rozpoczął występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy. Następnie głos zabrał prezes Klubu Olimpijczyka Mieczysław Knychała: – Działamy już 44 lat i zawsze każdy kto kiedykolwiek pracował i pracuje w naszym klubie czyni i czyni to społecznie. Mamy bogaty kalendarz imprez, ale wciąż poszukujemy młodych osób do pracy w naszym klubie.
Zenon Licznerski przybliżył zebranym najważniejsze fakty ze stuletniej historii polskiego ruchu olimpijskiego, dodając m.in., iż w gronie 217 istniejących w kraju klubów olimpijczyka tym z numerem „1” jest właśnie ten z Wysocka Wielkiego, którego praca jest w PKOl wysoko oceniana. Bardzo się cieszymy, że klub z Wysocka włączył się w organizację stulecia obchodów Polskiego Komitetu Olimpijskiego – dodał medalista olimpijski.
Z uwagi na wielokrotne wizyty Zenona Licznerskiego i Zygmunta Anczoka w Wysocku Wielkim, klub postanowił uhonorować ich specjalnym tytułem „Członka Zasłużonego”.
Sobotnie spotkanie było także okazją do promocji książki „Biegiem ku pamięci”. Napisana przez Mateusza Bartkowiaka i Mieczysława Knychałę publikacja opowiada o historii sztafet Terenowego Klubu Olimpijczyka. Przypomnijmy, że pierwsza taka sztafeta miała miejsce w 1979 roku, a ostatnia – dwa lata temu. Przez blisko 40 lat nasza sztafeta wbiegała na rozpoczęcie Crossów Ostrzeszowskich, będąc ich nieodzownym elementem. Przez wiele lat startowaliśmy z cmentarza z Palmir spod grobu Janusza Kusocińskiego. Niestety, głównie z przyczyn organizacyjnych, tej tradycji nie możemy obecnie kontynuować – dodał na zakończenie M. Knychała.
Kilka godzin przed galą z okazji 100-lecia PKOl gmina Ostrów Wlkp. wzbogaciła się o pełnowymiarowe boisko piłkarskie z odpowiednim systemem nawodnienia, oświetleniem i trybunami. – Przez wiele lat marzyliśmy o takim boisku w Wysocku Wielkim. Dziś te marzenia się nareszcie spełniły. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam przy pomocy budowy boiska – powiedział na uroczystym otwarciu miejscowy przedsiębiorca Henryk Kwiecień. To właśnie on, obok sołtysa wsi Ryszarda Dymnego, Piotra Kuroszczyka (wójta gminy Ostrów), Piotra Śniegockiego (przewodniczącego Rady Gminy Ostrów) i działaczy miejscowego klubu LKS Orzeł, był głównym pomysłodawcą tej inwestycji.