• Wyjątkowe spotkanie w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie

    W dniu 26 września 2025r Szkołę Podstawową nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie odwiedzili wyjątkowi goście Urszula Kielan i Dariusz Goździak.

    Wybitni goście, to medaliści Olimpijscy:

    • Urszula Kielan – medalistka Igrzysk XXI Olimpiady w Moskwie w 1980r w skoku wzwyż;
    • Dariusz Goździak – złoty medalista Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r w pięcioboju nowoczesnym w drużynie.

    Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie jest jedną z największych szkół podstawowych na terenie powiatu konińskiego. Obecnie do szkoły uczęszcza 677 uczniów do 31 oddziałów. Na każdym poziomie edukacyjnym funkcjonują oddziały integracyjne (obecnie 10), a na poziomie IV-VI – oddziały sportowe, w których szkolenie sportowe ukierunkowane jest na piłkę koszykową (dziewczęta klasy V i VI), piłkę siatkową (dziewczęta klasy IV) i piłkę nożną (chłopcy IV-VI).

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 5 »

    Znakomicie goście przedstawili młodzieży swoje medale olimpijskie i opowiadali o swojej karierze sportowej, o tym jak trafili do sportu, oraz jak wyglądała w owych czasach nauka w szkole podstawowej i ówczesne uprawianie sportu.

    Działalności szkoły przyświecają słowa wypowiedziane przez wybitną polską sportsmenkę Marię Kwaśniewską Malaszewską medalistę Igrzysk XI Olimpiady w Berlinie w 1936r w rzucie oszczepem.

    „Sport jest wielką przygodą, ale trzeba w życiu łączyć naukę i sport po to, żeby kiedyś powiedzieć – Jestem godnym absolwentem szkoły podstawowej spod sztandaru Polskich Olimpijczyków, jestem dobry i silny tak samo walczący w szkole, jak na bieżni, pływalni, czy stadionie. Moją zasadą jest być pokornym i skromnym, ale dążyć do celu. – Wówczas, kiedy się podejmuje zadanie trzeba być lwem i tygrysem, nie dać się przeciwnościom.”

  • Podziękowania dla Towarzystwa Olimpijczyków Polskich

    Podziękowania dla Towarzystwa Olimpijczyków Polskich za udzielenie Patronatu Honorowego i pomoc w 5-tej Edycji Biegu „Trzech Serc. Wydarzenie odbyło się Rakoniewicach gdzie promowana była piękna idea transplantologii. „Każdy z nas może uratować czyjeś życie”.

  • Towarzystwo Olimpijczyków Polskich Europejskie Forum Regionalnego Sportu 2025

    25 września 2025 roku w Arenie Legionowo odbyła się III edycja Europejskiego Forum Regionalnego Sportu – wydarzenie, które w ciągu trzech lat zyskało pozycję jednej z najważniejszych ogólnopolskich konferencji poświęconych lokalnym i regionalnym aspektom polityki sportowej. Organizatorem Forum jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, a jego celem jest stworzenie przestrzeni do współpracy i dialogu pomiędzy przedstawicielami samorządów, instytucji państwowych, środowisk naukowych, związków sportowych, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 3 »

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich było partnerem III Edycji Europejskiego Forum Sportu Regionalnego.

    Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki brał udział w jednym z paneli poświęconych roli samorządów we współczesnym sporcie. W trakcie debaty poruszył tematykę działalności Towarzystwa Olimpijczyków Polskich oraz organizacji najróżniejszego rodzaju wydarzeń.

    Ambasadorem wydarzenia był Zbigniew Bródka złoty i brązowy medalista Zimowych Igrzysk XXII Olimpiady w Soczi w 2014r.

    –Sport w Polsce to nie tylko mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie. To przede wszystkim boiska osiedlowe, sale gimnastyczne, kluby gminne i zajęcia w szkołach. To trenerzy, którzy poświęcają czas dzieciom i seniorom. To rodzice, którzy organizują dojazdy na turnieje, a także wolontariusze, którzy prowadzą stowarzyszenia. Forum ma być miejscem, gdzie ta codzienna praca i zaangażowanie zyskują widoczność i wsparcie – powiedział Przemysław Popek, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu.

    W programie III edycji Forum znalazło się 15 debat i sesji tematycznych prowadzonych równolegle w trzech przestrzeniach – na scenie głównej, w sali konferencyjnej i w Arenie Lodowej. Zaproszeni prelegenci będą rozmawiać m.in. o: sposobach finansowania sportu przez samorządy, inwestycjach
    w infrastrukturę sportową odporną na zmiany klimatu, edukacji sportowej w szkołach, sporcie jako narzędziu promocji regionów, integracji osób z niepełnosprawnościami, roli Wojskowych Klubów Sportowych, rynku pracy w branży sportowej oraz kibicach jako kapitale społecznym.

    Szczególną uwagę organizatorzy poświęcą również zagadnieniu dyplomacji sportowej i promocji Polski poprzez sport – zarówno w kontekście współpracy międzynarodowej, jak i jego wykorzystaniu w budowaniu pozytywnego wizerunku regionów na poziomie europejskim.

    – Od samego początku zależy nam, aby Forum nie było jedynie konferencją czy serią paneli. To ma być przestrzeń robocza – intensywna, konkretna, oparta na wymianie doświadczeń, narzędzi i kontaktów. Nasze debaty nie kończą się w momencie wyłączenia mikrofonów – wiele z nich przekłada się na lokalne działania, strategie i partnerstwa, które funkcjonują długo po Forum – podkreśla Przemysław Popek.

    Forum ma również charakter integracyjny – w trakcie wydarzenia przewidziane są spotkania networkingowe, strefy partnerskie i prezentacyjne, możliwość promocji inicjatyw samorządowych i lokalnych programów sportowych. Obecność zapowiedzieli już przedstawiciele wielu instytucji centralnych oraz uznanych związków sportowych i funduszy wspierających aktywność fizyczną.

    Honorowymi patronami wydarzenia byli: Ministerstwo Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Legionowskiego, Prezydent Miasta Legionowo, Instytut Sportu, Polska Organizacja Turystyczna, Państwa Inspekcja Pracy, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich oraz Rektor AWF Warszawa.

  • Duszpasterze diecezjalni dyskutują o sporcie

    Na zaproszenie Biskupa Pomocniczego Mariana Florczyka i Duszpasterza sportowców polskich ks. Andrzeja Wasia, w Konstancinie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli również Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz oraz Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysław Nowicki.

    W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali o współpracy i działaniach w najbliższym czasie w obszarze sportu.

  • Beata Sokołowska podczas „Polskiej Niedzieli Sportowej w Wiedniu”

    W dniu 21 września br. w Wiedniu zorganizowana była „Polska Niedziela Sportowa”. Wydarzenie organizowane jest od wielu lat przez Andrzeja Lecha uczestnika Igrzysk XX Olimpiady w Monachium w 1972r w trakcie których pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski w piłce ręcznej.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 20 »

    Po emigracji do Austrii od wielu lat jest Prezesem Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii – Forum Polonii, od 2006 Honorowy Ambasador Miasta Gdańska w Austrii, od 2017 prezes Polskiego Towarzystwa Sportowego w Austrii. Współpracuje między innymi z Klubem Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w Warszawie, współorganizując ich wizyty na terenie byłego obozu.

    Od wielu lat przy współpracy min. z Polskim Komitetem Olimpijskim organizuje najróżniejsze wydarzenia sportowe promujące Polskę oraz polski ruch olimpijski. Na spotkania zapraszani są wybitni polscy sportowcy, medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

    Pani Beata Sokołowska jako dwukrotna medalistka Igrzysk XXVII Olimpiady w Sydney w 2000r oraz Igrzysk XXVIII Olimpiady w Atenach w 2004r w kajakarstwie, reprezentowała jako członkini Zarządu Towarzystwo Olimpijczyków Polskich oraz Polki Komitet Olimpijski.

  • Warszawski Uniwersytet Medyczny upamiętnił Andrzeja Kraśnickiego – sportowca i wieloletniego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijski

    Tablica poświęcona Andrzejowi Kraśnickiemu zawisła w wejściu głównym Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM. Bo to właśnie dzięki wsparciu tego wybitnego sportowca, trenera i działacza sportowego, nasze centrum mogło zostać wybudowane. Centrum, które od prawie 10 lat emanuje dobrą energią, łącząc działalność akademicką i sportową.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 2 »

    – Andrzej Kraśnicki był przyjacielem naszej uczelni, bez niego powstanie tego obiektu byłoby zapewne bardzo trudne – mówił rektor WUM prof. Rafał Krenke w trakcie uroczystego odsłonięcia pamiątki. – Mamy wielką nadzieję, że tłumy, które wchodzą do tego pięknego obiektu, będą zwracać uwagę na tablicę oddającą hołd i podziękowanie dla jego działań.

    Wydarzenie odbyło się 24 września i zgromadziło obecne i byłe władze uczelni, sportowców i działaczy sportowych oraz rodzinę Andrzeja Kraśnickiego. Inicjatorem upamiętnienia prezesa PKOl był prof. Marek Krawczyk, rektor naszej uczelni w latach 2008-2016, a także pomysłodawca budowy nowoczesnego obiektu sportowego w ramach uniwersyteckiej infrastruktury.

    W uroczystości wzięły udział córki Andrzeja Kraśnickiego wraz z rodzinami. Obie były bardzo wzruszone i wdzięczne za gest uczelni.

    – Nasz tata długo należał do rodziny olimpijskiej i wartości olimpijskie były mu bardzo bliskie w codziennym życiu. Szacunek, dążenie do doskonałości, zasada fair play i przyjaźń – to było coś, co bardzo cenił. I to dzięki tej przyjaźni spotykamy się dzisiaj – powiedziała Magdalena Kraśnicka.

    Dla Andrzeja Kraśnickiego duże znaczenie miało promowanie wartości olimpijskich
    i popularyzowanie sportu. Dlatego, jak zaznaczyła Magdalena Kraśnicka, tablica pamiątkowa, która zawisła w murach CSR WUM potwierdza, że to, co robił, miało głęboki sens.

    Wstęgę, a właściwie wstęgi w kolorach kół olimpijskich, z tablicy zdjęli: rektor prof. Rafał Krenke, prof. Marek Krawczyk oraz córki Andrzeja Kraśnickiego.

    Obok tablicy pamiątkowej wiszą plakat i flaga z XXI Igrzysk Olimpijskich w Montrealu z 1976 roku. Podarował je uczelni Jerzy Opara, kajakarz i srebrny medalista tych igrzysk. Jest też trofeum, które WUM otrzymał od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za wybudowanie CSR (w kategorii „Sport i innowacje”), a także przesłanie z 10 września 2012 r., pod którym podpisało się wiele osób zaangażowanych w powstanie centrum. Mottem przesłania są słowa Arystotelesa: „Ruch jest życiem”. Tablicę i całą ekspozycję zaprojektowała Maja Sosnowska.

    – Mam zaszczyt pracować w najpiękniejszym obiekcie sportowym, w którym łączymy pokolenia – powiedziała Karolina Skinder, dyrektor Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego. – Jestem przekonana, że tablica, która tu dziś zawisła pomoże zachować w ludzkich sercach pamięć o Andrzeju Kraśnickim.

    Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM to wyjątkowa przestrzeń, która łączy sport akademicki, wyczynowy i rekreacyjny. Korzystają z niego studenci, sportowcy i mieszkańcy Warszawy: mali i duzi. Osoby, które chcą poprawić swoją kondycję i stan zdrowia, podszkolić umiejętności lub po prostu zrelaksować się. CSR jest też bazą dydaktyczną, naukową i rehabilitacyjną.

    Wizytówką centrum jest basen olimpijski, największy w Warszawie. Dziennie korzysta z niego około 1200 osób. Odbywały się tu liczne mistrzostwa Polski i Europy. W obiekcie znajdują się dwie ścianki wspinaczkowe. W 2014 na jednej z nich rozegrano Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Parawspinaczce. Jest też hala sportowa przeznaczona do różnych gier zespołowych: piłki koszykowej, siatkowej, halowej piłki nożnej, piłki ręcznej czy tenisa ziemnego. A także sale taneczne i sala sportów walki.

    – Cieszę się, że mogliśmy się tu dziś spotkać i złożyć sprawozdanie prezesowi Kraśnickiemu, że jego wysiłki są kontynuowane i służą nam wszystkim – podkreślił rektor prof. Rafał Krenke.

    W wydarzeniu, prócz wymienionych, wzięli udział między inni: Karolina Haremza, córka Andrzeja Kraśnickiego, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, członkinie i członków Komitetu Honorowego Budowy Centrum: Grażyna Rabsztyn, wielokrotna rekordzistkę świata w biegu przez płotki, Teresa Sukniewicz-Kleiber, członkini prezydium PKOl Wiceprezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, lekkoatletka, Stanisława Szydłowska, kajakarka i olimpijka, Bartłomiej Kopak, ówczesny Sekretarz Generalny AZS, a także Michał Kleiber, ks. Prof. Stanisław Dziekoński, Jerzy Opara, kajakarz. Ze strony WUM obecni byli między innymi: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, dziekani wydziałów: prof. Paweł Włodarski, prof. Agnieszka Mielczarek i prodziekan dr hab. Łukasz Czyżewski, władze administracyjne: dr Marta Kijak-Bloch, Wojciech Bogusz, Jarosław Prugar, Jolanta Ilków.

    Tekst i zdjęcia wykorzystane ze strony Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Bieg Trzech Serc. W Rakoniewicach promowali piękną ideę transplantologii. „Każdy z nas może uratować czyjeś życie”

    W niedzielę, 21 września br. w Rakoniewicach odbyła się jubileuszowa, piąta edycja Biegu Trzech Serc, która zgromadziła lekarzy, pacjentów po przeszczepach, osoby oczekujące na nowe organy, wolontariuszy i przyjaciół idei transplantacji. Wszyscy razem pokazali, że przeszczep to nie koniec, ale początek – prawdziwa druga szansa.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich objęło wydarzenie Patronatem Honorowym.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 11 »

    Kiedy w 2021 roku odbywał się pierwszy bieg, nikt nie przypuszczał, że ta inicjatywa rozwinie się do takiej skali. Wówczas na starcie stanęło 16 sztafet, pięć lat później było ich aż 60.

    Trzy serca, jedna idea

    Formuła wydarzenia od lat pozostaje niezmienna: uczestnicy maszerują w trzyosobowych sztafetach nordic walking. Układ „trzech serc” ma jednak wyjątkowe, głębsze znaczenie. Nawiązuje bowiem do historii inicjatora biegu, Romana Błażejczaka, pierwszego w Polsce pacjenta po retransplantacji serca. To jego droga – od pierwszego przeszczepu w 1992 roku, przez kolejną operację w 2017 roku, aż po dziś – jest inspiracją dla setek osób. Pokazuje, że życie można otrzymać ponownie, a transplantacja jest największym darem, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi.

    W sztafecie maszerowali ramię w ramię lekarze transplantolodzy, pielęgniarki, pacjenci po przeszczepach, osoby oczekujące na nowe serce, nerki czy wątrobę, wolontariusze, olimpijczycy oraz przyjaciele idei transplantacji. Łączyło ich jedno: wiara, że przeszczep to nie koniec, lecz początek – prawdziwa druga szansa. Szczególny podziw wzbudzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakoniewicach, którzy całą trasę pokonali w umundurowaniu bojowym, niosąc na plecach aparaty z butlami powietrznymi. Łączna waga sprzętu sięgała aż 20 kilogramów, a przy panującym upale ich wysiłek stał się symbolem determinacji i wyrazem tego, że wsparcie dla idei transplantacji wymaga czasem nie lada poświęcenia. Ich obecność została nagrodzona gromkimi brawami i ogromnym szacunkiem wszystkich obecnych.

    Inspiracja, która daje nadzieję

    Pomysłodawca wydarzenia, Roman Błażejczak, od lat udowadnia, że przeszczep nie kończy życia, lecz otwiera je na nowo. Dzięki determinacji i pasji zdobywał medale na międzynarodowych igrzyskach osób po przeszczepach, a dziś dzieli się swoją historią z innymi. Od lat podkreśla, że inicjatywy takie jak Bieg Trzech Serc są potrzebne chociażby po to, żeby przekonać tych, którzy wciąż się wahają. Nasze organy mogą uratować komuś życie. Trudno znaleźć cenniejszy prezent niż podarowanie drugiej szansy.

    Zdrowie, edukacja i wspólna zabawa

    Jubileuszowa edycja miała wyjątkowo bogaty program. Uczestnicy i kibice mogli skorzystać z darmowych badań – pomiaru ciśnienia, poziomu glukozy we krwi, a także zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Dzięki prostemu i bezbolesnemu pobraniu wymazu z jamy ustnej wielu zdecydowało się na ten krok, wiedząc, że mogą stać się dla kogoś jedyną szansą na życie.

    Na wszystkich czekały również liczne atrakcje towarzyszące. Wystąpił m.in. zespół Blueshift oraz Grupa Szopena, a wystawa fotograficzna przypominała historię i rozwój biegu.

    Bieg, który daje życie

    Piąta edycja Biegu Trzech Serc udowodniła, że sport i społeczne zaangażowanie mogą iść w parze. To wydarzenie nie tylko integruje środowiska związane z transplantologią, lecz także inspiruje wszystkich do refleksji. Bo choć ścieżki w Rakoniewicach do kolejnej edycji opustoszeją, to idea biegu pozostanie żywa: każdy z nas może kiedyś uratować życie innej osobie – decyzją, która nic nas nie kosztuje, a dla kogoś może oznaczać wszystko.

    A w sercu całej inicjatywy pozostaje historia Romana Błażejczaka. Bo czasem to właśnie trzecie serce bije najmocniej – dla niego, dla uczestników i dla wszystkich, którzy wierzą, że dar życia można przekazać dalej.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich reprezentował Jerzy Garpiel członek Zarządu TOP. Równocześnie Towarzystwo Olimpijczyków Polskich włączyło się w organizację wydarzenia przekazując uczestnikom nagrody i pamiątkowe medale.

  • 24-ta edycja „Jedziemy Szlakami Mieczysława Nowickiego”

    Miasto Piątek wraz ze starostwem powiatu łęczyckiego po raz dwudziesty czwarty zorganizowali mistrzostwa szkół podstawowych w wyścigach rowerowych „Jedziemy Szlakami Mieczysława Nowickiego”.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 4 »

    Przy pięknej letniej pogodzie na starcie stanęło wielu młodych pasjonatów dwóch kółek, którzy ambitnie rywalizowali na trasie wyścigu.

    W imprezie wzięło udział ok.200 uczestników, młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu Łęczyckiego. Uczestnicy rywalizowali w 4 kat. wiekowych dziewcząt i chłopców, trasa wiodła śladami wybitnego kolarza, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, pochodzącego z pobliskiego Piątku Mieczysława Nowickiego.

    Sam Mieczysław Nowicki pojawił na starcie, oczywiście na rowerze, a towarzyszyli mu przedstawiciele Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi, olimpijczycy Kazimierz Maranda, Mirosław Żerkowski oraz skarbnik Łódzkiej Regionalnej Rady Olimpijskiej Gabriel Kabza.   Podczas wydarzeniu obecna była Pani Anna Matusiak Burmistrz Miasta.

    Podczas tegorocznej „Edycji” medale i nagrody ufundowane zostały przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

    Po zakończeniu zawodów wszyscy wspólnie wręczali puchary i nagrody zwycięzcom, wzięli również udział w integracyjnym spotkaniu przy ognisku. Projekt realizowany przez urząd miasta Piątek, starostwo powiatu Łęczyckiego przy współpracy z Regionalną Radę Olimpijską w Łodzi i Towarzystwem Olimpijczyków Polskich.

    Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu wyścigów organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

  • Zmarł Władysław Zieliński

    W dniu 24 lipca 2025r obchodził swoje 90-te urodziny. Wówczas pierwszego medalistę Igrzysk XVII Olimpiady w Rzymie w 1960r w kajakarstwie w konkurencji K-2 1000m odwiedzili przedstawiciele Towarzystwa Olimpijczyków Polskich przekazując pamiątkowy medal oraz jubileuszowe kwiaty.

    Władysław Zieliński był w doskonałej formie wraz z żoną i córką wspominaliśmy karierę sportową wybitnego Jubilata wspaniałego polskiego kajakarza.

    W dniu 20 września 2025r dotarła do nas smutna wiadomość o odejściu z rodziny olimpijskiej Władysława Zielińskiego.

    Był postacią nie zwykłą…..Urodził się 24 lipca 1935 w Warszawie. Absolwent miejscowego Technikum Precyzyjnego. Nie charakteryzował się wybitnymi warunkami fizycznymi, raptem 179 cm wzrostu 80 kg wagi. Przez całą karierę sportową reprezentant stołecznej Spójni.

    Był wychowankiem trenera Stanisława Zantary. Pływanie rozpoczął na Wiśle (z ojcem łowił ryby). Kiedy miał czternaście lat wsiadł do kajaka. Wprawdzie Senior Zieliński – uważał, że na wodzie można uprawiać tylko wioślarstwo, zaś kajakarstwo traktował jako turystyczną zabawę, po pierwszych sukcesach syna uszanował jego decyzję.

    Największe sukcesy sportowe odniósł ze Stefanem Kapłaniakiem. Jego największym sukcesem pomijając w/w brązowy medal olimpijski w karierze było mistrzostwo świata w konkurencji K-2 500 m właśnie ze wspomnianym Stefanem Kapłaniakiem Ponadto na tych samych mistrzostwach zajął jeszcze miejsce 4 w konkurencji K-2 1000 m i K-1 4 × 500 m. W kolejnych startach zajmował jeszcze finałowe miejsca w 1963r 4 m. w konkurencji K-2 500 m i 5 m. w K-1 4 × 500 m i 1966r 4 m. w konkurencji K-4 1000 m.

    Zdobył 30 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach kajakowych. Po zakończeniu kariery sportowej był znanym jubilerem i grawerem. Przez kilka lat pełnił rolę skarbnika w Polskiej Fundacji Rozwoju Kajakarstwa.

    Rodzinie, najbliższym składamy serdecznie wyrazy współczucia,

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich

  • XXVI Piastowska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami

    W dniu 14 września w Szkole nr 1 w Piastowie odbyła się XXVI Piastowska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Przez ostatnie lata Piastowska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami odbywa się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Po latach ponownie już po raz drugi „wróciła” do szkoły, w której organizowana była przez 14 lat. Od trzech lat w organizację czynnie włączyło się Towarzystwo Olimpijczyków Polskich przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 71 »

    Imprezę rozpoczęło uroczyste przejście wszystkich zespołów po którym ostał odśpiewany hymn państwowy.  Kolejnym punktem były wystąpienia pani Dyrektor Katarzyny Sowińskiej-Wojtaś oraz Burmistrza Miasta Piastowa Tomasza Jankowskiego, który po swoim wystąpieniu oficjalnie otworzył XXVI Olimpiadę Osób z Niepełnosprawnościami.

    Następnie rozpoczęły się konkurencje: bieg z jajkiem, slalom z piłką, rzut piłką do kosza oraz strzały na bramkę, zawody na ergometrach wioślarskich, bocce.   W wydarzeniu uczestniczyli zawodnicy z mazowieckich szkół, ośrodków i stowarzyszeń wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Zwyczajowo wszystkie konkurencje odbywały się na przyszkolnym stadionie, w tym roku ze względu na pogodę całość została przeniesiona do hali sportowej.

    Podczas podsumowania całego wydarzenia wszyscy uczestnicy, opiekunowie, rodzice, wolontariusze, instruktorzy, trenerzy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy uczestnictwa w XXVI Olimpiadzie Osób z Niepełnosprawnościami. Każdy ośrodek otrzymał sprzęt sportowy do wykorzystania w trakcie zajęć w ośrodku oraz flagę olimpijską.

    Wszyscy uczestnicy, opiekunowie, rodzice, wolontariusze mogli skorzystać z posiłku.

    Podczas organizacji XXVI Piastowskiej Olimpiady Osób z Niepełnosprawnościami Towarzystwo Olimpijczyków Polskich reprezentowali:  Jolanta Bartczak-Skrzyszowska uczestniczka Igrzysk XXIV Olimpiady w Seulu w 1988r – lekkoatletce (skok w dal, rekord życiowy 6,90m), mistrzyni Polski, brązowej medalistce halowych mistrzostw Europy w 1988 r.

     

     

    W wydarzeniu uczestniczyli również Zastępca Burmistrza Miasta Piastowa – Urszula Skrzypczak, Przewodniczący RM w Piastowie – Marek Kubicki, Przewodnicząca Komisji Oświaty – Magdalena Wdowińska-Schabek, Przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu – Beata Brzezińska-Kołodziejska.

    Zadanie było dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

  • Towarzystwo Olimpijczyków Polskich wspiera „Bieg Piastowska Gonitwa”

    W dniu 14 września 2025r w Piastowie odbyła się impreza „Bieg Piastowska Gonitwa”. Towarzystwo Olimpijczyków Polskich po raz pierwszy włączyło się w organizację zawodów będąc Patronem oraz jednym ze sponsorów całego wydarzenia.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 14 »

    Zawody rozgrywane były na dystansach:

    • Bieg OPEN – 2 km – Zawody dla dorosłych
    • Biegi dziecięce i młodzieżowe U12/U16 – 2 km – Zawody dla dzieci
    • Bieg Malucha do 7 roku życia – 300 m – Zawody dla dzieci

    Organizowane zawody mają za zadanie popularyzację biegania jako najprostszej formy ruchu. Propagowanie sportu wśród mieszkańców Piastowa jako najprostszej formy aktywności fizycznej. Promowanie „Karty Mieszkańca” Piastowa.  Integracja lokalnego środowiska Miasta Piastów i propagowanie lokalnej społeczności zdrowego trybu życia poprzez całoroczną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

  • W Hiszpanii zakończyły się Mistrzostwa Świata Masters w Wioślarstwie

    Regaty World Rowing Masters 2025 oficjalnie zakończyły się wczoraj na historycznych wodach jeziora Banyoles w Hiszpanii, kończąc pięciodniową, ekscytującą rywalizację i wspólne świętowanie.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 11 »

    W tegorocznym wydarzeniu w Katalonii udział wzięło 749 klubów, które reprezentowały około 3500 sportowców z 55 krajów rywalizujących na jeziorze, które było gospodarzem Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r. Na torze rozgrywany był również Puchar Świata w Wioślarstwie w 2009r.

    Zawody rozpoczęły się konferencją prasową z udziałem Miquela Noguera, burmistrza Banyoles, i Rona Chena, przewodniczącego Komisji World Rowing Masters, którzy powitali w mieście międzynarodową społeczność wioślarzy-weteranów i zapowiedzieli pełne wrażeń regaty.

    Zawody rozpoczęły się 10 września br. o godzinie 12:00 czasu środkowoeuropejskiego. Harmonogram obejmował 105 wyścigów. Wyścigi odbywały się co trzy minuty, a atmosfera na jeziorze była nieprzerwanie dynamiczna i zgromadziła niezwykłą mieszankę uczestników, od mistrzów olimpijskich po debiutujących wioślarzy w kategorii masters, którzy po raz pierwszy w życiu brali udział w tym wydarzeniu.

    Pierwszy dzień zakończył się ceremonią otwarcia w parku łodzi, gdzie sportowcy i kibice zebrali się, aby wysłuchać oficjalnych powitań od lokalnych władz. Uczestnicy mieli również okazję poznać katalońską kulturę i tradycje, co dodało wyjątkowego regionalnego charakteru imprezie i podkreśliło serdeczną gościnność Banyoles.

    Rekordowa liczba uczestników i setki wyścigów, które zakończyły się 14 września br. podkreśliły niezapomnianie święto wioślarstwa, przyjaźni i międzynarodowych więzi.

    Podczas zawodów wystartowało bardzo liczna grupa wioślarzy z Polski wśród których była członkini Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Aleksandra Błoch-Kaczyńska. Nasza Koleżanka zdobyła 3 medale mistrzostw świata mastersów: 2 złote 1 srebrny.

    Tor olimpijski w Banioles jest dla Polski wyjątkowy, bowiem podczas Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r polscy wioślarze zdobyli dwa brązowe medale olimpijskie w konkurencjach 4 ze sternikiem oraz jedynce.

  • Pożegnanie lata – Rodzinny Rajd Rowerowy w Borzęcinie Dużym w gminie Stare Babice

    13 września 2025r. ponad 100 uczestników, wśród nich znani sportowcy – polscy olimpijczycy, medaliści olimpijscy wzięli udział w Wakacyjnym Rajdzie Rowerowym z gminnego Parku Miejskiego w Borzęcinie Dużym w gminie Stare Babice ul. Spacerowa 4.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 11 »

    Trasa od początku miała nietypowy charakter, ponieważ wszyscy przemieszczali się ścieżkami rowerowymi prowadzącymi po Kampinoskim Parku Narodowym do miejsca, w którym Rajd się rozpoczął. Tereny Parku mają bogatą historię, związaną z walkami o niepodległość. Miały tu miejsce walki powstańcze w 1794 i 1863, walki armii Poznań we wrześniu 1939, a także walki w 1944. Znajdują się tu: mogiły powstańców z 1863, cmentarz partyzantów, jak również cmentarz w Palmirach, na którym spoczywają Polacy rozstrzelani przez Niemców w latach 1939–1944. Na terenie parku dozwolona jest turystyka piesza, rowerowa i konna. Służą jej znakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km oraz Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144,5 km. W okresie wiosenno-letnim bardzo atrakcyjnym środkiem dojazdu na północno-zachodni skraj parku, do Wilczy Tułowskich, jest zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. W prawie 30 – kilometrowej trasie udział wziął Dyrektor GOSiR Stare Babice Jarosław Płuciennik.

    Tradycyjnie Towarzystwo Olimpijczyków Polskich włączyło się czynnie w organizację „Rodzinnego Rajdu Rowerowego na Zakończenie Lata” obejmując całe wydarzenie Patronatem Honorowym, przygotowało nagrody i medale dla uczestników oraz zapewniło wyżywienie po zakończeniu Rajdu.

    Należy przypomnieć, że Towarzystwo Olimpijczyków Polskich od 5 lat czynnie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacje Stare Babice na różnych płaszczyznach, w którym funkcję Dyrektora od wielu lat pełni Jarosław Płuciennik.

    Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy mogli porozmawiać z olimpijczykami i posłuchać wspomnień z olimpijskich aren oraz zjeść smaczny posiłek. W jego trakcie rozlosowane zostały wśród uczestników nagrody również ufundowane przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

    Organizatorem rajdu było Towarzystwem Olimpijczyków Polskich oraz GOSiR Stare Babice.

  • Zmarł Profesor Krzysztof Zuchora

    Krzysztof Zuchora urodził się 10 stycznia 1940 r. w Głownie, gdzie ukończył Szkołę Podstawową Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie będąc także zawodnikiem rugby. W roku 1969 uzyskał tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej i już na zawsze związał się z alma mater. Wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wielokrotnie wybierany przez studentów w plebiscycie najlepszego wykładowcy. Członek Komisji Rehabilitacyjnej, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej, wiceprezes Polskiej Akademii Olimpijskiej i jej członek od 1983 roku, od 2025 Honorowy Przewodniczący PAOl oraz przez wiele kadencji członek Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Redaktor Naczelny pisma „Kultura Fizyczna” (od 1973 r.), zastępca redaktora naczelnego kwartalnika artystycznego i naukowego „Quo Vadis” oraz polskiej edycji „Kroniki Sportu”.


    Fot.: Szymon Sikora

    Krzysztof Zuchora był przede wszystkim poetą, którego wiersze zmieniały wrażliwość i otwierały moralność czytelnika. Pierwsze tomiki to sensualne i estetyczne obrazy życia. Dopiero potem stał się piewcą poetyki sportu, razem z Jarosławem Iwaszkiewiczem, Kazimierzem Wierzyńskim, Marianem Grześczakiem, Janem Parandowskim tworzył przestrzeń humanistycznej refleksji nad sportem. Autor wielu esejów humanistycznych, w którym o najtrudniejszych sprawach sportu i olimpizmu, pisał w prosty i piękny sposób.

    W 1972 roku w olimpijskim konkursie literackim ogłoszonym przez Związek Literatów Polskich i Polski Komitet Olimpijski otrzymał drugą nagrodę za poemat „Spartakus olimpijczyk”. W 1988 roku otrzymał doroczną nagrodę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za upowszechnienie idei olimpijskiej w świecie. Pięciokrotnie nagrodzony Wawrzynem Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego, po raz pierwszy w 1996 roku za „Dalekie i bliskie krajobrazy sportu” – obszerny, albumowy esej o wartościach olimpijskich, osnuty na tle „Ody do sportu” Coubertina. Trzykrotnie odwiedzał Olimpię podczas międzynarodowych sesji naukowych Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej, każdorazowo oddawał hołd przy stelli z sercem Coubertina, uważając go za pierwszego humanistę olimpijskiego.

    Przez ponad 30 lat był redaktorem zbioru opowiadań olimpijskich w konkursie literackim Polskiego Komitetu Olimpijskiego im. Jana Parandowskiego. Autor książek o pedagogice olimpijskiej „Dialogów olimpijskich” (2016 r.), „Nauczyciel i wartości z filozofii kultury fizycznej i pedagogiki sportu (2009 r.), współautor „Błyszczącego Sterowca” (2013 r.).

    W 2024 roku wygłosił swój ostatni esej na temat pedagogiki sportu podczas V edycji konferencji dla nauczycieli. ”Szkoła serca, dialogu i sportu” w Centrum Olimpijskim, który znajdzie się w księdze jubileuszowej Polskiej Akademii Olimpijskiej z okazji jej 40-lecia. Do ostatnich swoich dni pisał wiersze i obdarowywał nimi swoich przyjaciół.

    Niezwykle przez całe życie angażował się w działania na rzecz Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

    Pogrzeb profesora Krzysztofa Zuchory odbył się we wtorek 9 września, o godzinie 10.00 na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, przy ul. Młynarskiej 54/56/58.

     

    Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

     


    Poeta, krytyk, eseista, pedagog. Autor książek poetyckich: m.in. „Jasnowłosej” (1968 r.), „Chwila bez godziny” (1972 r.), „Cicho” (1980 r.), „W słonecznej koronie stadionu” (1995 r.), „W cieniu światła” (1998 r.) oraz wielu tomików wierszy: „W zatoce serca” (2001 r.), „Przebudzenie” (2001 r.), „Bezdomny wiersz” (2002 r.), „Wiersze o miłości” (2002 r.), „Odwrócone niebo” (2004 r.), „Sonet z jabłkiem” (2005 r.), „W cieniu światła” (2006 r.), „Noc bliżej światła” (2007 r.).

    Autor książek sportowych: „Wychowanie fizyczne naszych dni” (1974 r.), „Wychowanie w kulturze fizycznej” (1980 r.), ”Sport niejedno ma imię”, „Białe dorzecze sportu”. Znany propagator wartości sportu i ideałów olimpijskich w prasie, radiu i telewizji.

  • Towarzystwo Olimpijczyków Polskich Partnerem III Europejskie Forum Regionalnego Sportu

    25 września 2025 roku w Arenie Legionowo odbędzie się III Europejskie Forum Regionalnego Sportu – wydarzenie, które stało się ogólnopolską platformą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie roli sportu w życiu społecznym i gospodarczym.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich objęło całe wydarzenie Patronatem Honorowym.

    Patronat Honorowypdf

    Forum gromadzi przedstawicieli administracji publicznej, samorządów, związków i klubów sportowych, organizacji pozarządowych, biznesu i środowiska akademickiego. To miejsce, w którym teoria spotyka się z praktyką, a rozmowy przekładają się na realne działania – wspierające rozwój sportu w regionach i integrację lokalnych społeczności.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 4 »

    W tym roku wydarzenie zyskuje międzynarodowy wymiar, co pozwoli poszerzyć perspektywę dyskusji i wzbogacić program o zagraniczne przykłady i inspiracje. W debatach nie zabraknie tematów kluczowych dla rozwoju sportu:

    • finansowania i organizacji sportu na poziomie lokalnym i regionalnym,
    • zarządzania i rozwoju infrastruktury sportowej,
    • promocji regionów poprzez wydarzenia sportowe i turystykę,
    • integracji społecznej poprzez aktywność fizyczną (osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, młodzież w trudnej sytuacji),
    • wychowania fizycznego i roli edukacji sportowej w kształtowaniu postaw młodego pokolenia.

    Forum to nie tylko konferencja – to miejsce, gdzie spotykają się samorządy, organizacje sportowe, trenerzy, menedżerowie i przedstawiciele biznesu, aby wspólnie budować wizję sportu jako ważnego elementu życia społecznego i gospodarczego. To wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy, poznania najlepszych praktyk, ale też nawiązania kontaktów, które mogą zaowocować nowymi projektami i współpracą.

    Miło jest nam poinformować, że Zbigniew Bródka złoty i brązowy medalista Zimowych Igrzysk XXII Olimpiady w Soczi w 2014r równocześnie członek Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich został Ambasadorem całego wydarzenia.

    Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – wystarczy REJESTRACJA

  • W dniu 17 września 2025r minie 30 lat od zamieszczenia przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich wyjątkowej tablicy na bramie Stoczni Gdańskiej

    Brama Stoczni Gdańskiej, to jedna z bram prowadzących do Stoczni Gdańskiej. Ze względu na bliskość budynków dyrekcji przedsiębiorstwa oraz dogodne połączenie ze Śródmieściem Gdańska i dworcem kolejowym Gdańsk Główny uznawana za główne wejście na teren zakładu.

    W 1999 brama została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego pod numerem A-1699, a w 2014 została wyróżniona Znakiem Dziedzictwa Europejskiego w ramach historycznego zespołu obiektów Stoczni Gdańskiej.

    W 2012 r. przywrócono historyczny wygląd bramy. Oprócz pierwotnej kolorystyki odtworzono także napis im. Lenina oraz Order Sztandaru Pracy. Ze względu na sprzeciw ze strony działaczy „Solidarności” elementy te ponownie usunięto. W 2023 przeprowadzono remont napisu Stocznia Gdańska nad historyczną Bramą nr 2.

  • Wybitne postacie polskiego jeździectwa

    Miło jest nam poinformować, że kolejne – czwarte w roku bieżącym spotkanie w Łazienkach Królewskich, z cyklu „Wybitne postacie polskiego jeździectwa” odbędzie się w dniu 15 września 2025 (poniedziałek) w Stajniach Kubickiego, początek godzina 17.00.

    Główną postacią tego wspomnieniowego spotkania będzie Śp. Marian Babirecki – Mistrz Europy Seniorów we WKKW z roku 1965. Ponadto planujemy przedstawić Państwu zmiany jakie nastąpiły w przepisach/warunkach rozgrywania próby terenowej wkkw od czasów Igrzysk Olimpijskich w Rzymie 1960 roku.

    Trzecim punktem spotkania będą wspomnienia dotyczące jazdy konnej jako jednej z pięciu konkurencji pięcioboju nowoczesnego. Ten punkt spotkania postanowiliśmy wprowadzić z kilku powodów, a mianowicie: uprawiania tej dyscypliny przez Mariana Babireckiego w początkowym okresie Jego sportowej przygody, wyłączenia jeździectwa z regulaminu zawodów w pięcioboju nowoczesnym od najbliższych I.O. Los Angeles 2028 oraz roli jaką odgrywały osoby ze środowiska jeździeckiego w szkoleniu zawodników uprawiających pięciobój nowoczesny.

    W trakcie spotkania spodziewać się można medalistki-medalistów IO/MŚ/ME tej dziedziny sportu, które/rzy zapisały/li piękne karty w historii polskiego sportu. Jest też wiele powiązań/przyjaźni pomiędzy ludźmi obu środowisk/związków sportowych, co skłoniło organizatorów do zaproponowania tego punktu spotkania.

    Obecnie organizowane spotkanie pierwotnie było planowane w czerwcu br., ale ze względu na kolizję terminową z zawodami w Strzegomiu i okres przedwakacyjny zostało przeniesione na wrzesień. Organizatorzy chcą, aby w spotkaniu uczestniczyli zawodnicy/szkoleniowcy/rodzice obecnego pokolenia polskiego jeździectwa i zapoznali się z ciekawą, niestety przedwcześnie zakończoną historią życia jednego z najwybitniejszych polskich jeźdźców.

    W imieniu Łazienek Królewskich oraz organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkanie, licząc na Pani/Pana obecność oraz poinformowanie o tym wydarzeniu swoich znajomych/przyjaciół, zachęcając do odwiedzenia Ł.K. w tym dniu. W załącznikach – plakat dotyczący obecnego cyklu oraz zaproszenie na najbliższe spotkanie.

    Dla osób wybierających się samochodem do Ł.K., będzie możliwy wjazd na teren od ul. 29 listopada 3A. Hasło do wjazdu „wielkie postacie”.

    Czwarte spotkanie w Łazienkach Królewskich z cyklu „Wybitne postacie polskiego jeździectwa” – 15 wrzesień 2025, godzina 17.00 (Stajnie Kubickiego)

    Program spotkania:

    1. Marian Babirecki – najwszechstronniejszy polski jeździec okresu powojennego (Renata Urban – Uniwersytet Szczeciński)
    2. Ewolucja warunków rozgrywania próby terenowej we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego na przestrzeni ostatnich dekad (Wojciech Mickunas)
    3. Jeździectwo jako jedna z konkurencji w dyscyplinie pięcioboju nowoczesnego (Zbigniew Katner)

    Po każdym z w/wym. punktów programu zachęcamy uczestników spotkania do podzielenia się swoimi wspomnieniami.

  • Rajd Rowerowy z Olimpijczykami w Ostrowie Lubelskim – 30 sierpnia 2025 r.

    W sobotę 30 sierpnia 2025r o godzinie 12.00 w centrum Ostrowa Lubelskiego zorganizowany został przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich Rajd Rowerowy z Olimpijczykami. Pojawiły się na nim ikony świata sportu.

    Rajd rowerowy zorganizowany został dla wszystkich chętnych – dzieci, dorosłych, całych rodzin. Pierwsi uczestnicy Rajdu pojawili się w centrum Ostrowa Lubelskiego już około godz. 10:00, aby wpisać się na listę uczestników. Trasa rozpoczęła przed Centrum Kultury przy ul. Partyzantów 14 Ostrowa Lubelskiego i przebiegała przez okoliczne, malownicze tereny Ostrowa Lubelskiego. Trasa Rajdu zakończyła w miejscu, w którym się rozpoczęła, czyli przed siedzibą Centrum Kultury Ostrowa Lubelskiego. Całość liczyła łącznie 20 kilometrów i została zabezpieczana przez lokalna policję oraz straż pożarną.

    W rajdzie udział wzięli wybitni polscy sportowcy:

    1. Mieczysław Nowicki – Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi. Uczestnik Igrzysk XX Olimpiady w Monachium w 1972r, Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r. Dwukrotny medalista olimpijski Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r w kolarstwie w wyścigu ze startu wspólnego i w jeździe drużynowej na czas. Mistrz świata i brązowy medalista mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas.
    2. Tadeusz Mytnik – Członek Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Olimpijczykami w Polskim Komitecie Olimpijskim. Medalista Olimpijski Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r w jeździe drużynowej na czas. Dwukrotny mistrz świata i brązowy medalista mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas. Ośmiokrotny mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas.
    3. Urszula Kielan – Członkini Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Wiceprzewodnicząca Komisji Sportu Kobiet w Polskim Komitecie Olimpijskim. Medalistka Igrzysk XXII Olimpiady w Moskwie w 1980r w skoku wzwyż. Czterokrotna medalistka halowych mistrzostw Europy w skoku wzwyż.
    4. Stanisława Wąchała – Skarbniczka Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. Członkini Komisji ds. Współpracy z Olimpijczykami w Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczka Zimowych Igrzysk IX Olimpiady w Insbrucku w 1976r w łyżwiarstwie szybkim. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.

    Wydarzenie ma na celu promować prowadzenie zdrowego trybu życia oraz sport, jakim jest kolarstwo. Po zakończeniu rajdu wszyscy uczestnicy mogli porozmawiać z olimpijczykami i posłuchać wspomnień z olimpijskich aren oraz zjeść smaczny posiłek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Wśród uczestników zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

    Od samego początku organizacji Rajdu rowerowego nie do przeceniania była rola Burmistrza Ostrowa Lubelskiego Pana Włodzimierza Kołtona, który był jest i zapewne zawsze będzie orędownikiem tego typu aktywności lokalnych. W Rajdzie uczestniczył z całą rodziną dając wszystkim przykład wyjątkowej aktywności.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 37 »

    Uczestników i organizatorów odwiedził Pan Bolesław Kapitan, który urodził się 21 września 1932 r. Był polskim działaczem politycznym i sportowym. Pełnił rozliczne bardzo wysokie funkcje w polskim sporcie min. był prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego w latach 1973–1978 r. później w latach 1986–1988. Pełnił również funkcję Prezesa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz posła na Sejm PRL VIII kadencji w latach 1980–1985r.  Był konsulem generalnym w Leningradzie w latach 1988–1990.

    Należy podkreślić, że gdy medale olimpijskie podczas Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu zdobywali Mieczysław Nowicki oraz Tadeusz Mytnik Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego był właśnie Pan Bolesław Kapitan.

    Na podkreślenie zasługuje „drobny” fakt, że 207 osobowa Polska Reprezentacja Olimpijska zdobyła wówczas 26 medali /7 złotych, 6 srebrnych, 13 brązowych/ zajmując w klasyfikacji generalnej 6 miejsce!

    Pan Bolesław Kapitan czynnie włączył się w organizację i zabezpieczenie Rajdu jadąc samochodem na samym jego końcu z napisem „Koniec Rajdu”.

    Po zakończeniu rajdu wszyscy uczestnicy mogli porozmawiać z olimpijczykami i posłuchać wspomnień z olimpijskich aren oraz zjeść smaczny posiłek. Po zakończeniu Rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody, które otrzymali uczestnicy Rajdu,

    Nagrody zostały ufundowane przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich

    Organizatorem rajdu było Towarzystwem Olimpijczyków Polskich.