• Rajd rowerowy w Pabianicach

    Ponad 900 uczestników wzięło udział w XXIII Rajdzie Rowerowym o Puchar Prezydenta Miasta Pabianic i Starosty Pabianickiego.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 7 »

    Trasa liczyła ok. 10 km i wiodła ulicami miasta ze Starego Rynku na Lewityn. W otwarciu uczestniczył Wiceprezes Łódzkiej Regionalnej Rady Olimpijskiej Tomasz Rosset. Rajd rowerowy poprowadzili olimpijczycy Bogumiła Matusiak i Krzysztof Sujka, którzy wzięli też udział w losowaniu nagród i ich wręczaniu. Warto podkreślić, że dla szczęśliwców ufundowano m.in. 17 rowerów. Impreza zakończyła się piknikiem w stylu hawajskim. Głównym organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Pabianic, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Pabianicach.

    Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi i Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

  • Wojewódzkie Obchody Dnia Olimpijczyka – Sławno 2026

    W dniu 29 maja w Sławnie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Olimpijczyka. Przed ich oficjalnym otwarciem uczniowie szkół gminy Sławno wzięli udział w rywalizacji sportowej. Ceremonia rozpoczęła się od wystąpień gospodarzy i jednocześnie organizatorów wydarzenia. W części oficjalnej głoś zabrał wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski i Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi Mieczysław Nowicki, który równocześnie jest Prezesem Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. Następnie Wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi Tomasz Rosset przedstawił olimpijczyków, którzy wzięli udział w uroczystości. Wśród obecnych było 22 olimpijczyków, wśród których było 6 medalistów olimpijskich.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 15 »

    Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę narodową, a następnie odegrano Hymn Olimpijski i obok flagi Polski załopotała na wietrze flaga olimpijska. Wcześniej symbolicznie przekazali ją młodzieży olimpijczycy: Wanda Panfil, Stanisława Wąchała, Bogumiła Matusiak, Zygfryd Kuchta, Dariusz Goździak i Dariusz Kowaluk. Mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka i przedstawicielka wyróżniających się sportowców młodego pokolenia Hanna Antosik zapalili znicz olimpijski. Pochodnia, którą nieśli to oryginalny egzemplarz z ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan/Cortina. Apel olimpijski odczytała Julianna Jach, a w niebo wzbiły się balony w kolorach olimpijskich kół.

    Polski Komitet Olimpijski odznaczył medalami za zasługi dla ruchu olimpijskiego Wójta Tadeusza Wojciechowskiego oraz wójta Beatę Szlęzak. Medale Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi otrzymało 9 działaczy i aktywnych sportowców, a swoje medale okolicznościowe wręczył także wójt gminy Sławno. Trafiły m.in. do obecnych olimpijczyków oraz przedstawicieli Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi. W geście podziękowania za gościnę i życzliwe przyjęcie olimpijczyków w gminie Sławno, delegacja wręczyła wójtowi pamiątkową flagę z podpisami olimpijczyków. Ważnym elementem imprezy było uroczyste przekazanie flagi olimpijskiej gospodarzowi kolejnych obchodów tego wyjątkowego wydarzenia. Dokonali tego Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński wspólnie z Wójtem Tadeuszem Wojciechowskim. Symbol idei olimpijskiej trafił do wójta gminy Kluki (pow. bełchatowski) Grzegorza Gryczki, olimpijczyka z ZIO Salt Lake City 2002.

    W części artystycznej odczytano Odę do sportu”, a później wystąpili: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kuniczanka”, Baila Danse Studio.i zespół z PSP im. Jana Pawła II w Sławnie. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkali się na integracyjnym grillu, mogli też podziwiać profesjonalny pokaz freestyle oraz widowiskowych ewolucji na skateparku w wykonaniu zawodników i instruktorów sportów ekstremalnych.

    Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Łódzka Dorota Ryl, Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska i Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

    Projekt „Olimpijskie Aktywności” realizuje Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego.

  • Olimpijczycy przy grobie Tomasza Wójtowicza

    Podczas odbywającego się w Lublinie 27 Pikniku Olimpijskiego członkowie Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich reprezentując również Polski Komitet Olimpijski złożyli kwiaty na grobie Tomasza Wójtowicza wybitnego polskiego siatkarza.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 2 »

    Polski Komitet Olimpijski oraz Zarząd Towarzystwa Olimpijczyków Polskich reprezentowali:

    1. Mieczysław Nowicki – Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich;
    2. Renata Mauer-Różańska – Członkini Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego Wiceprezeska Towarzystwa Olimpijczyków Polskich;
    3. Urszula Kielan – Członkini Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich;
    4. Tadeusz Mytnik – Członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Członek Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich;

    Należy przypomnieć, że Tomasz Wójtowicz był jednym z najwybitniejszych siatkarzy w historii sportu polskiego w barwach narodowych w latach 1973-1984 rozegrał 325 spotkań.  Z reprezentacją Polski zdobył tytuł mistrza świata w Meksyku w 1974r. Podczas Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r zdobył złoty medal olimpijski. Występował również podczas Igrzysk XXII Olimpiady w Moskwie podczas których reprezentacja Polski zajęła IV miejsce.

    Tomasz Wójtowicz zmarł 24 października 2022r.

  • Jubileuszowy Maraton Sztafet

    Maraton Sztafet to coroczne, święto grupowego biegania. To jeden z pierwszych biegów w Polsce w japońskiej formule ekiden.

    To tu może zacząć się biegowa historia z najlepszymi przyjaciółmi czy znajomymi z pracy. Liczy się duch zespołu!

    Jubileuszowy, 20. Onet Maraton Sztafet odbył się 23 maja 2026 roku. Niezmienne pozostaną zasady. Zawodnicy każdej drużyny, składającej się z 6 osób mają do pokonania łącznie dystans równy długości maratonu. Pierwszy zawodnik pokonuje odcinek 7,195 km, dwaj następni 10 km, a trzej kolejni – po 5 km. W sumie – 42,195 km.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 9 »

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich włączyło się w przygotowania reprezentacji Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowując specjalistyczny sprzęt wykorzystany podczas Maratonu Sztafet.

    Wszystko miało miejsce na kampusie Akademii Wychowania Fizycznego Warszawa, Bielany.

    Podczas XX Maratonu Sztafet prowadzone były następujące klasyfikacje:

    1. Klasyfikacja generalna.
    2. Klasyfikacje dodatkowe – sztafeta może wybrać maksymalnie jedną klasyfikację, w której chce brać udział:
      • Banków;
      • Firm Ubezpieczeniowych;
      • Firm Consultingowych;
      • Firm FMCG;
      • Firm IT;
      • Firm Telekomunikacyjnych;
      • Kancelarii i firm prawniczych;
      • Klubów i Stowarzyszeń Sportowych;
      • Służby Zdrowia;
      • Organizacje pozarządowe;
      • Mistrzostwa Polski Sztafet Firmowych.

    W sumie wystartowało prawie 750 sztafet. Sztafeta MSWiA wystartowała w klasyfikacji generalnej zajęła 300 miejsce, natomiast w kategorii Służby Zdrowia na 30 startujących sztafet miejsce 9.

  • Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Piotrem Suwalskim

    W dniu 21 maja br. odbyło się spotkanie z Panem Piotrem Suwalskim polskim kardiochirurgiem, transplantologiem, profesorem nauk medycznych, dyrektorem Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich reprezentował Kajetan Broniewski Sekretarz Generalny TOP.

    « z 4 »

    Należy przypomnieć, że prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski jest znanym na całym świecie kardiochirurgiem.

    W latach 2019–2021 był prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery – ISMICS). Należy do struktur EACTS (European Association of Cardio-Thoracic Surgery) oraz ESCVS (European Society of Cardiovascular Surgery). Jest również członkiem XXI Century Cardiac Surgery Society czyli organizacji skupiającej czołowych światowych innowatorów w dziedzinie kardiochirurgii.

    Współtwórca pierwszego ośrodka przeszczepów płuc na Mazowszu, a także współtwórca Centrum Terapii Pozaustrojowych i Leczenia Hipotermii, które znajdują się w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.

    Podczas spotkania omówione zostały aspekty prawdopodobnej współpracy Towarzystwa Olimpijczyków Polskich z Państwowym Instytutem Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

    W trakcie spotkania Towarzystwo Olimpijczyków Polskich przekazało Panu Dyrektorowi Piotrowi Suwalskiemu drobny sprzęt sportowy w którym wystartuje reprezentacja Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas Maratonu Sztafet, którego jubileuszowa edycja odbędzie się 23 maja br. na terenach Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego.

  • Liczny udział członków Zarządu w 27. Pikniku Olimpijskim w Lublinie

    Piknik Olimpijski znowu odwiedził Lublin. 27 edycja tego niesamowitego wydarzenia rozgościła się w niedzielę 24 maja 2026 roku na błoniach przy Politechnice Lubelskiej, a słoneczna, ciepła aura zrobiła swoje: na boiskach, kortach, ringach, a nawet w basenie zaroiło się od gości. Na malowniczo położonych nad Bystrzycą terenach sportowych rozłożyli się sportowcy reprezentujący kilkadziesiąt dyscyplin sportowych, od piłki nożnej do curlingu, od boksu do kajakarstwa.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 5 »

    Tereny zielone lubelskiej „polibudy“ tętniły życiem od samego rana. Stojąc na tarasie jednego z uczelnianych budynków można było obserwować niesamowitą rzecz: jak okiem sięgnąć boiska, maty, ringi i baseny pełne ruszających się osób w wieku od lat 2 do 102! Pokolenie mocno seniorskie, 40 plus z pewnością zauważyło w tym podobieństwo do scen Księgi XIII przygód Tytusa, Romka i A’tomka, którzy eksplorując Archipelag Wysp Nonsensu odwiedzili Wyspę Sportowców. Widok naprawdę podobny….

    Organizowany przez Polski Komitet Olimpijski Piknik Olimpijski ma długą historię, najczęściej odbywał się jednak w Warszawie. Tymczasem tegoroczna impreza po raz drugi z rzędu odwiedziła Lublin. Wcześniej zawitała do Chorzowa (16. Piknik Olimpijski – 2014), czy Katowic (Olimpijskie Pożegnanie Lata 2015). Od 2022 roku w Białce Tatrzańskiej organizowana jest zimowa odmiana pikniku, a w czerwcu zeszłego roku już po raz drugi Olimpijski Weekend w Kołobrzegu zawitał nad polskie morze.

    Lublin jest miejscem absolutnie nieprzypadkowym: spośród 10 medali zdobytych przez Polaków w stolicy podczas Igrzysk XXX Olimpiady w Paryżu w 2024, aż trzy padły łupem sportowców mieszkających i trenujących w Lublinie. Aleksandra Mirosław zdobyła złoto, Julia Szeremeta – srebro, a Wilfredo Leon – srebro.

    Mnóstwo atrakcji – od rugby po curling

    Piknik Olimpijski 2026, już bez tak świeżych emocji jak w roku olimpijskim zachwycał różnorodnością. Można było popływać na kajaku, obejrzeć mecz bokserski czy wziąć do ręki piłkę do rugby. O tym, jak cudowna jest to gra przekonywali wspólnie zawodnicy Budowlanych Lublin oraz AZS AWF Warszawa, pokazując przy okazji, że choć na boisku są twardymi przeciwnikami, to poza nim stają się przyjaciółmi.

    – To właśnie piękno rugby. Na całym świecie kibicujemy razem, nie ma sektorów gości i gospodarzy, nie ma agresji na trybunach, a sami zawodnicy kończą zawody „trzecią połową“, czyli spotkaniem przy zimnych napojach – opowiada jeden ze starszych zawodników, akcentując słowo „napojach“. Wiadomo, przy dzieciach i na pikniku olimpijskim nie można inaczej. Od kilkunastu lat rugby w odmianie siedmioosobowej obecne jest na powrót w rodzinie sportów olimpijskich. Polska ma mocną drużynę kobiecą w tej odmianie, a patrząc na boisko można zrozumieć, dlaczego. – Dziewczęta naprawdę nie ustępują chłopcom, są wojownicze i odporne na ból…

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich tradycyjnie było reprezentowane przez: Prezesa Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysława Nowickiego, Wiceprezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Renatę Mauer-Różańską oraz członków Zarządu TOP Urszulę Kielan i Tadeusza Mytnika.

  • Tłumy kibiców i miłośników sportu zawładnęły terenami Politechniki Lubelskiej

    Pełne słońce, bezchmurne niebo, temperatura sięgająca 30 stopni Celsjusza, zieleń wokół Politechniki Lubelskiej, ponad 50 polskich medalistów olimpijskich, niestrudzone dzieciaki opanowane piknikową zabawą i niezwykłą olimpijską atmosferą oraz około 15 tysięcy uczestników – to tylko kilka czynników, które mogą zobrazować tegoroczny, 27. Piknik Olimpijski – jedyny w swoim rodzaju i ten oryginalny, zorganizowany przez Polski Komitet Olimpijski we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Politechniką Lubelską.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 15 »

    Fot.: Szymon Sikora

    Ta wspaniała impreza, która jak zwykle przyciągnęła do zabawy prawdziwe tłumy uczestników, po raz drugi zagościła w Lublinie i widać gołym okiem, że jest chemia w tej relacji.

    – To był świetny pomysł, żeby z Piknikiem Olimpijskim wyjść z Warszawy i nie ograniczać się tylko do jednego miejsca. Widać, że ludziom w całej Polsce brakuje takich imprez oraz unikatowych spotkań z medalistami olimpijskimi – zauważyła Katarzyna Bachleda-Curuś, stała uczestniczka Pikników, sześciokrotna olimpijka i dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim.

    Wszystko rozpoczęło się około 10:30, gdzie przez miasto mknął autokar wiozący na Piknik najważniejszych jego bohaterów. Nasi medaliści w iście olimpijskich nastrojach pozdrawiali po drodze zaciekawionych mieszańców miasta i zapraszali na Piknik Olimpijski. Na miejsce dotarli o 11:00 i wtedy na przepięknych terenach zielonych Politechniki Lubelskiej – której absolwentką jest nasza mistrzyni olimpijska we wspinaczce sportowej z Paryża 2024 Aleksandra Mirosław – rozpoczęła się impreza.

    Podczas tego szczególnego dnia świętowaliśmy także Centralne Obchody Dnia Olimpijczyka oraz Międzynarodowy Olympic Day.

    Na początku Apel Olimpijski odczytała Marta Wieliczko – polska wioślarka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio, mistrzyni świata i Europy. Następnie przy dźwiękach Hymnu Olimpijskiego wciągnięto flagę PKOl.

    Co ciekawe Marta na Pikniku była ze swoją mamą, Małgorzatą Wieliczko, także wioślarką i również medalistką olimpijską – srebro z Moskwy 1980. Co ciekawe, pani Małgorzata ma 100-procentową frekwencję piknikową. Jak powiedziała – była na każdym Pikniku Olimpijskim od tego pierwszego, który odbył się na warszawskiej Agrykoli w 1999 roku. Dziękujemy!

    Przypomnijmy, że podczas Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka i międzynarodowego Olympic Day celebrowano 50-lecie igrzysk olimpijskich Montreal 1976 i 30-lecie igrzysk olimpijskich Atlanta 1996. Wśród medalistów olimpijskich odwiedzających Lublin byli także ci z wymienionych igrzysk. Montreal 1976 reprezentowali: Jerzy Greszkiewicz – strzelectwo, brązowy medal; Tadeusz Mytnik – kolarstwo szosowe (drużynowa jazda na czas), srebrny medal; Mieczysław Nowicki – kolarstwo szosowe, srebrny i brązowy medal; Kazimierz Czarnecki – podnoszenie ciężarów, brązowy medal; Czesław Kwieciński – zapasy, brązowy medal.

    Z kolei IO Atlanta 1996 reprezentowali: Renata Mauer-Różańska – strzelectwo sportowe, złoty i brązowy medal; Piotr Markiewicz – kajakarstwo, brązowy medal; Józef Tracz – zapasy, brązowy medal; Jacek Fafiński – zapasy, srebrny medal; Andrzej Wroński – zapasy, złoty medal; Ryszard Wolny – zapasy, złoty medal.

    Po oficjalnych wystąpieniach, podczas których głos zabrali: Radosław Piesiewicz – Prezes PKOl, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz prof. Zbigniew Pater – rektor Politechniki Lubelskiej rozpoczęło się piknikowe „szaleństwo”, które trwało aż do 18:00.

    Każde ze stoisk było wręcz oblegane przez najmłodszych adeptów sportu, ale kolejki do wszystkich aktywności wcale nie zniechęcały najmłodszych piknikowych sportowców. Dzieciaki chciałby spróbować każdej dyscypliny, każdej aktywności i choćby przez chwilkę poczuć się jak olimpijczyk i medalista olimpijski.

    Prawdziwą furorę robił ogromny basen z kajakami jednoosobowymi i deskami SUP. Pogoda temu sprzyjała i nikt się nie dziwił, że dzieci wcale z niego nie chcą wychodzić. Podobnie oblegany był namiot Olympic Day, gdzie uczestnicy biegów olimpijskich mogli otrzymać dyplom uczestnictwa podpisany przez samą panią Kirsty Coventry – Przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Co ciekawe, startem każdego biegu był nasz medalista olimpijski, np.: Dariusz Goździak – mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym czy Waldemar Legień – dwukrotny mistrz olimpijski w zapasach. Niektórzy ze startujących zdobyli także oficjalną koszulkę Olympic Day i dumnie prezentowali ją przez cały piknik. Kto by pomyślał, że najmłodsi wiedzą o igrzyskach tak wiele i znają wartości reprezentujące olimpizm, a koła olimpijskie są im znane wręcz doskonale.

    – To jest przecież olimpiadzki znak, te kółka. Kto by nie wiedział? To wiadomo przecież – podsumowała niespełna 8-letnia Maja, która wraz z tatą na Piknik przyjechała aż spod Warszawy. Okazuje się, że uczestniczyli oni dwukrotnie w Pikniku Olimpijskim w Warszawie, stąd pomysł, aby tym razem wybrać się aż do Lublina. Nie żałowali tej wycieczki, choć wykończony pod koniec dnia tata musiał stale dotrzymywać kroku wszędobylskiej i pełnej energii Mai, której najbardziej podobał się basen z deskami SUP.

    Pośród 25 sportowych stref, wokół Politechniki Lubelskiej, można było spotkać nie tylko medalistów olimpijskich, ale także wiele innych wspaniałych postaci polskiego sportu. Na stoisku bobslei i skeletonu obecna była Klaudia Adamek, pierwsza polska olimpijka, która wystartowała zarówno w letniej edycji igrzysk olimpijskich – Tokio 2020 oraz podczas ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026, gdzie wraz z Lindą Weiszewski, jako pierwsze Polki w historii rywalizowały w bobslejach.

    Obok możliwości spotkania mistrzów i medalistów olimpijskich na odwiedzających czekała prawdziwa sportowa przygoda. Od klasycznych dyscyplin olimpijskich, przez sporty wodne, sporty walki i gry zespołowe, aż po mniej znane i bardziej niszowe aktywności.

    Jednymi z największych atrakcji tegorocznego Pikniku były: gigantyczny basen, w którym można było popływać na SUP-ach. Miłośnicy bardziej oryginalnych dyscyplin mogli spróbować się m.in. w lacrosse, futbolu amerykańskim, rugby plażowym, tenisie, szermierce, a także podziwiać pokazy judo, jazdy na rolkach i wrotkach.

    Nowością, która po raz pierwszy pojawiła się w Lublinie, była strefa dronów – Dron Airshow przyciągnął uwagę widzów.

    Ważnym elementem wydarzenia była strefa edukacji oraz działania promujące zdrowy styl życia. W specjalnej strefie przygotowanej przez Grupę LUX MED uczestnicy mogli wykonać podstawowe badania, skorzystać z konsultacji specjalistów (bez skierowania od lekarza rodzinnego) oraz dowiedzieć się, jak dbać o kondycję i dobre samopoczucie. Zaprezentowano również pokazy ratownictwa medycznego, które w przystępny sposób uczyły, jak reagować w sytuacjach zagrożenia.

    Na najmłodszych uczestników Pikniku czekały jak zwykle niezliczone atrakcje – od torów ninja z przeszkodami, przez strefy zabawy, aż po animacje ruchowe zachęcające do aktywności i zdrowej rywalizacji.

    Całość dopełniła strefa gastronomiczna z food truckami oferującymi smaki z różnych stron świata oraz stoisko ze specjałami regionalnymi Województwa Lubelskiego. Po słynne cebularze smakosze ustawiali się w kolejce już od godziny 10:00. Kto nie próbował, niech żałuje!

    Latem tego roku w Ameryce Północnej zostaną rozegrane mistrzostwa świata w piłce nożnej, więc także na Pikniku Olimpijskim nie mogło zabraknąć takiej strefy, tym bardziej, że Piknik umiejscowiony był w sąsiedztwie okazałego stadionu piłkarskiego Motoru Lublin. W tej przestrzeni była m.in. bramka „celnościowa” – a chętnych trafienia w „okienko” – niezliczona liczba.

    Jedną z atrakcji była też bubble house – transparentna, dmuchana kopuła z balonami, przeznaczona do zabawy i wykonywania zdjęć. Dodatkowo Akademia Motoru Lublin przygotowała strefę pokazowo-ćwiczeniową dla dzieci w wieku przedszkolnym.

    Atrakcji było tak wiele, że trudno je wszystkie dokładnie opisać, dlatego też warto być z nami za rok.

    Piknik Olimpijski to wydarzenie o unikalnej skali – prawdziwe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju święto sportu, rekreacji i pozytywnych emocji. Od ponad 27 lat Piknik przyciąga tysiące uczestników, pokazując, jak w naturalny i atrakcyjny sposób można spędzać czas na świeżym powietrzu. Miejsce Pikniku to tętniąca sportem przestrzeń, w której spotykają się całe rodziny, przyjaciele i pasjonaci aktywności fizycznej, a wspólna zabawa integruje różne środowiska i pokolenia. To właśnie na Piknikach Olimpijskich – organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski – to najmłodsze pokolenie, często po raz pierwszy, może na żywo zetknąć się z naszymi mistrzami, medalistami olimpijskimi, którzy stanowią polskie dobro narodowe i tworzą DNA polskiego olimpizmu. Piknik to także miejsce, gdzie można poczuć ducha fair play i prawdziwe wartości olimpijskie – dostępne dla każdego, w jednym miejscu i czasie.

    Dziękujemy za świetną zabawę! Do zobaczenia za rok!

    Polski Komitet Olimpijski

  • Rekordowa Noc Muzeów!

    Za nami kolejna Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, której motto w tym roku brzmiało: „Sport, Szachy i Podniebne Przygody”.

    Podwoje dla zwiedzających zostały udostępnione punktualnie o godzinie 18.00, a ostatni goście przekroczyli progi Centrum Olimpijskiego o 23.30. Tak się złożyło, że tegoroczna Noc Muzeów zbiegła się w czasie z wystawą „Historia figurami pisana” przygotowaną przez nas z okazji stulecia Polskiego Związku Szachowego. Oprócz oprowadzań po wystawie i wykładów kuratorskich Piotra Banasiaka i Tomasza Lissowskiego nie mogło zabraknąć więc wydarzeń szachowych.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 27 »

    Chętni uczestniczyli w 7-rundowym Turnieju Szachów Szybkich. Do rywalizacji zgłosiło się 70 osób (czyli 100 %!). Jak przekazała podczas wręczania nagród Fundacja Inicjatyw Niebanalnych (współorganizator turnieju) – to frekwencja od dawna nie notowana, co ogromnie nas cieszy.

    Natomiast laureaci konkursu VII Turnieju o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wilanów oraz nasi najmłodsi goście wzięli udział w symultanach szachowych z arcymistrzynią Agnieszką Brustman. Pojawiły się także zabawy szachowe dla najmłodszych z instruktorem, a wyzwaniem dla nieco starszej młodzieży były szarady i zagadki.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich już po raz drugi czynnie włączyło się w organizację wydarzeń. Emocji nie zabrakło również w trakcie zmagań wioślarskich na symulatorach, które prowadził członek Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich medalista Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992 r, w konkurencji jedynek Kajetan Broniewski, a także na symulatorze szybowca i warsztatach z budowy modeli szybowców. Zajęcia, podczas których zainteresowani poznawali podstawy budowy szybowców, prowadzone były we współpracy z Aeroklubem Polskim.

    Obowiązkowym punktem programu zwiedzania była oczywiście nasza ekspozycja stała pt. „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu”, na której prezentujemy tylko nieznaczną, ale starannie wyselekcjonowaną część naszych zbiorów. Dla osób niepełnosprawnych przygotowano zawody Bocci, a przed budynkiem na wszystkich gości, pragnących zregenerować siły po wyczerpujących atrakcjach, czekał Foodtruck.

  • „Z Tomaszowa na Olimp”

    W ramach „Nocy Muzeów” Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego zaprezentowało wystawę „Z Tomaszowa na Olimp” przygotowaną we współpracy z Regionalną Radą Olimpijską w Łodzi.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 7 »

    Patronat nad wydarzeniem objęło Towarzystwo Olimpijczyków Polskich. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza, że obecność olimpijczyków sprzyjała możliwości robienia wspólnych zdjęć i zbierania autografów. Obecni byli tomaszowscy olimpijczycy: Stanisława Wąchała, Jaromir Radke, Paweł Abratkiewicz oraz gościnnie Mieczysław Nowicki. Regionalną Radę Olimpijską w Łodzi reprezentował Wiceprezes Tomasz Rosset. Szczególnym akcentem było wręczenie złotego medalu Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi dla Dyrektora Muzeum Waldemara Wendrowskiego, który od wielu lat, pełniąc różne funkcje, zawsze okazuje wielką życzliwość olimpijczykom i przyczynia się do krzewienia idei olimpijskiej.

  • V Bieg Opoczyński z Wandą Panfil za nami

    Na starcie V Biegu Opoczyńskiego z Wandą Panfil stanęło ponad 350 zawodników. Wśród nich sama Wanda Panfil, którzy przy dopingu licznie zgromadzonych kibiców rywalizowali na dystansach 5 km oraz 10 km.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 9 »

    Honorowym starterem był Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich oraz Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi Mieczysław Nowicki, który później wspólnie z olimpijczykami Elżbietą Woźniak, Stanisławą Wąchałą, Anielą Nikiel, Mirosławem Żerkowskim i wiceprezesem Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi Tomaszem Rossetem, wręczał medale finiszującym biegaczom. Olimpijczycy wzięli też udział w ceremonii dekoracji zwycięzców. Impreza odbyła się już tradycyjnie pod patronatem Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi i Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

  • Edyta Koryzna Trenerką roku 2025

    Edyta Koryzna – trenerka kadry narodowej koszykarek 3×3 – została wybraną Trenerką roku 2025 we flagowym konkursie Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W czwartek w Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się uroczysta Gala konkursu.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 5 »

    Fot.: Szymon Sikora

    Wręczono także nagrody w innych kategoriach. „Trenerem Roku” – za osiągnięcia w pracy trenerskiej z zawodniczkami został wybrany Tomasz Dylak – trener pięściarskiej kadry kobiet, w tym wicemistrzyni olimpijskiej z Paryża 2024 – Julii Szeremety.

    W kategorii „Za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczkami” uhonorowano dwóch szkoleniowców. Pierwszą nagrodę główną przyznano Henrykowi Dondajewskiemu – jednemu z najbardziej zasłużonych polskich trenerów tenisa. Otrzymał ją za całokształt 65-letniej pracy trenerskiej. To wychowawca wielu pokoleń reprezentantek kraju
    i medalistek mistrzostw Polski w tenisie w tym: Klaudii Jans-Ignacik, Wandy Rybarczyk-Diłaj, czy Marzeny Sieradzkiej.

    Drugą nagrodę główną otrzymał Zbigniew Jan Lewkowicz – trener Klasy Mistrzowskiej (PZLA) i Instruktor Sportu Osób Niepełnosprawnych (AWF Poznań), nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim łączący zdobywane latami umiejętności dydaktyczne z profesjonalnym szkoleniem zawodniczek w paralekkoatletyce.

    W kategorii „Za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych” nagrodzono Monikę Pyrek – polską lekkoatletkę, jedną z najwybitniejszych tyczkarek w historii kraju, wielokrotną medalistkę mistrzostw świata
    i Europy oraz czterokrotną olimpijkę.

    Głos zabrała Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet Renata Mauer-Różańska, która jednocześnie prowadziła uroczystą Galę. – Jest to już 25. edycja Konkursu Trenerka Roku, dlatego też chciałabym wspomnieć, że pomysłodawczynią tej inicjatywy była sportsmenka stulecia, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wieloletnia Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet, nasza niezapomniana mentorka Irena Szewińska. Z roku na rok nasz Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wpływa do nas coraz więcej zgłoszeń do nagród. Wysyłają je nie tylko Polskie Związki Sportowe, ale również inne organizacje i osoby ze sportem związane. Bardzo dziękuję Kapitule Konkursu – członkiniom Komisji Sportu Kobiet. Wspólnie musiałyśmy dokonać bardzo trudnych wyborów Laureatek i Laureatów spośród różnych dyscyplin sportu – powiedziała Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet PKOl Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni i brązowa medalistka olimpijska w strzelectwie sportowym.

    W uroczystości wziął udział także Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz. – Serdecznie dziękuję Przewodniczącej Komisji Sportu Kobiet Pani Renacie Mauer-Różańskiej za ten konkurs, który rozstrzygamy już po raz 25. Kobiety są wspaniałymi ambasadorkami naszego kraju na sportowych arenach świata. To właśnie panie wywalczyły we Francji więcej olimpijskich medali niż mężczyźni, a w Olimpijskiej Reprezentacji Polski Paryż 2024 wystartowało więcej pań niż panów. Dlatego tak ważna jest rola Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, która od wielu lat wyłania najlepsze trenerki oraz najlepszych trenerów pracujących właśnie z kobietami. Ponadto to właśnie kobiety zdobyły dla Polski pierwszy i ostatni – jak dotychczas – złoty medal w ponad 100-letniej historii startów Olimpijskiej Reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich. Szanowne Panie, a także panowie pracujący z kobietami – jako prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, życzę Wam jak najwięcej sukcesów w pracy trenerskiej i dumy ze swoich podopiecznych. Gratuluję wszystkim laureatkom i laureatom – powiedział prezes PKOl.


    Laureaci 25. Konkursu Trenerka Roku za 2025

    EDYTA KORYZNA – „Trenerka Roku”
    (za osiągnięcia w pracy trenerskiej zarówno z zawodniczkami, jak i zawodnikami w 2025 roku)

    Urodzona w Białymstoku polska koszykarka; Olimpijka (Sydney 2000); członkini reprezentacji Polski w koszykówce kobiet 5×5 (rozegrała z drużyną narodową 111 meczów); absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne); magister pedagogiki; zawodniczka wielu klubów profesjonalnej ligi basketu kobiet (min. Włókniarz Białystok, MTK Polfa Pabianice, Łódzki Klub Sportowy); trenerka koszykówki z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołów na najwyższym poziomie. W swojej pracy skutecznie łączy zdobywaną latami umiejętność gry zespołowej z kunsztem nowoczesnego szkolenia i rolą liderki dwóch drużyn narodowych w koszykówce kobiet 3×3 (U23 oraz Seniorek).

    Jako trener główny doprowadziła zespoły narodowe do udziału w mistrzostwach świata
    i Europy oraz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Odpowiadała za proces selekcji, przygotowanie sportowe i mentalne, zarządzała kilku osobowym sztabem szkoleniowym i długofalowym programem rozwoju z wdrażaniem trendów taktycznych koszykówki 3×3 według standardów światowych.

    Do najważniejszych osiągnięć trenerskich Edyty Koryzny można zaliczyć historyczne sukcesy polskich koszykarek, w tym: srebrny medal mistrzostw świata 3×3 U-23 (Lublin 2022), 4. miejsce mistrzostw Europy seniorek (Wiedeń 2024), a także 4. miejsce mistrzostw świata seniorek (Ułan Bator 2025).

    Wyróżnienia:
    Adriana Szymańska
    Joanna Staniucha-Szczurek


    TOMASZ DYLAK – „Trener Roku”
    (za osiągnięcia w pracy trenerskiej z zawodniczkami w 2025 roku)

    Urodził się 28 września 1987 roku w Lesznie. Od najmłodszych lat ciągnęło go w stronę sportów walki. Jako zawodnik próbował niemal wszystkich ich odmian, jednak to właśnie boks fascynował go najbardziej. Jako dorosły mężczyzna Tomasz Dylak wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie rekreacyjnie uczęszczał na treningi boksu.

    Po powrocie do Polski w 2012 roku założył klub Sporty Walki Gostyń i wtedy wszystko się zaczęło. Pierwsze mistrzostwo Polski, zdobyte przez jego zawodnika Karola Łapawę, stało się motorem napędowym do dalszych działań. W kolejnych latach obejmował funkcje: trenera głównego Kadry Wielkopolski, trenera głównego Kadry Narodowej Juniorek, trenera głównego olimpijskiej Kadry Narodowej Kobiet, a od 2026 roku prowadzi obie olimpijskie kadry narodowe – kobiet i mężczyzn, pełniąc funkcję head coacha wszystkich kadr szkoleniowych.

    Srebrny medal olimpijski wywalczony przez Julię Szeremetę w kategorii wagowej do 57 kg podczas IO Paryż. To pierwszy historyczny medal w boksie olimpijskim wywalczonym przez kobietę, pierwszy medal zdobyty przez reprezentanta Polski od 32 lat, a po 44 latach PZB doczekał się srebrnego medalu i finału olimpijskiego.

    Kolejny historyczny wynik w jego wykonaniu dokonał się w 2025 roku. Podczas mistrzostw świata jego zawodniczki wywalczyły trzy medale – złoty oraz dwa srebrne. Ponadto w 2025 roku jego podopieczne wzięły udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Reprezentacja kobiet wygrała klasyfikację generalną zdobywając aż 7 medali – cztery złote oraz trzy bazowe.

    Wyróżnienia:
    Paweł Wyszyński
    Jakub Chojnowski


    HENRYK DONDAJEWSKI – 1. nagroda główna
    (za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczkami)

    Jeden z najbardziej zasłużonych polskich trenerów. Przygodę z tenisem rozpoczął na kortach w Sopocie, które dosłownie sąsiadowały z jego domem. Jako zawodnik reprezentował barwy SKT, osiągając największe sukcesy w wieku juniora (1952, drużynowe wicemistrzostwo Polski seniorów). Przez wiele lat był czołowym zawodnikiem Wybrzeża, klasyfikowanym w pierwszej dziesiątce.

    Pracował w klubach: SKT Sopot, Lechia Gdańsk, AZS Gdańsk, Wisła Toruń, UTC Stockerau (Austria), Arka Gdynia. Założyciel klubu Witen Gdańsk; członek Zarządu OZT Gdańsk; jeden z twórców i trenerów koordynatorów programu PZT-Prokom. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, prowadził specjalizację trenerską na gdańskim AWFIS. Przez wiele lat pracował dla Polskiego Związku Tenisowego, najpierw jako kapitan reprezentacji młodzieżowych (Galea Cup i Soisbault Cup), a następnie reprezentacji seniorów w Pucharze Davisa (1975-1975 i 1989; bilans: 2-3).

    Wychowawca wielu pokoleń reprezentantek kraju i medalistek Mistrzostw Polski w tenisie w tym Klaudii Jans-Ignacik, Wandy Rybarczyk-Diłaj i Marzeny Sieradzkiej.


    ZBIGNIEW JAN LEWKOWICZ – 2. nagroda główna
    (za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczkami)

    Trener Klasy Mistrzowskiej (PZLA) i Instruktor Sportu Osób Niepełnosprawnych (AWF Poznań); nauczyciel wychowania fizycznego łączący zdobywane latami umiejętności dydaktyczne z profesjonalnym szkoleniem zawodniczek w paralekkoatletyce. Jako trener Paralekkoatletyki pełnił funkcje – Koordynatora Kadry Narodowej (2001-2016), Trenera Głównego Kadry Narodowej (2017-2024), Trenera Kadry Paralimpijskiej (2000-2024).

    Za wyjątkowe osiągnięcia i zasługi trenerskie otrzymał liczne odznaczenie państwowe, resortowe, sportowe i edukacyjne (najważniejsze to: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 2021, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2013, Złoty Krzyż Zasługi – 2008, Brązowy Medal „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” – 2009, Medal Komisji Edukacji Narodowej – 2017).

    Jako trener kadry narodowej Polskiego Komitetu Paralimpijskiego uczestniczył z reprezentacją Polski w kolejnych siedmiu Letnich Igrzyskach Paralimpijskich: Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020 oraz Paryż 2024. Od trzydziestu lat konsekwentnie rozwija sport osób z niepełnosprawnościami, prowadząc swoje zawodniczki Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” (GZSN „Start”) do rekordowych wyników i najwyższych światowych osiągnięć. Łączny dorobek sportowy zawodniczek prowadzonych przez Zbigniewa Lewkowicza w larach 2000-2025 to 49 medali (27 złotych, 12 srebrnych i 10 brązowych).

    Wyróżnienie:
    Katarzyna Zabierowska


    MONIKA PYREK
    (za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych)

    Polska lekkoatletka, jedna z najwybitniejszych tyczkarek w historii kraju. Wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy oraz czterokrotna olimpijka. W trakcie kariery wielokrotnie poprawiała rekord Polski w skoku o tyczce, a jej najlepszy wynik to 4,75 m. Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w działalność społeczną
    i edukacyjną, m.in. prowadząc Fundację Moniki Pyrek i promując aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Laureatka licznych wyróżnień za osiągnięcia sportowe oraz działalność publiczną.

    Monika Pyrek założyła fundację, której celem jest promowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży oraz kobiet. Organizuje warsztaty, spotkania motywacyjne i obozy sportowe, gdzie zachęca dziewczęta do uprawiania sportu
    i przełamywania barier w męskich dyscyplinach. Aktywnie angażuje się w działania na rzecz równouprawnienia kobiet w sporcie, dzieląc się własnymi doświadczeniami
    i inspirując młode zawodniczki do walki o swoje cele. Bierze udział w kampaniach społecznych promujących sport wśród kobiet i współpracuje z różnymi instytucjami, aby zwiększać świadomość na temat roli kobiet w sporcie. Dzieli się swoim doświadczeniem jako utytułowana lekkoatletka, motywując młode zawodniczki do przełamywania barier
    i osiągania sukcesów.

    Wyróżnienia:
    Monika Bronicka
    Ewa Gancarz


    To była 25. edycja konkursu Trenerka Roku. Nagrody od lat przyznawane są w czterech kategoriach. Pierwsza z nich to Trenerka Roku, w której nagradzane są trenerki za osiągnięcia w danym roku. W drugiej kategorii nagradzani są trenerzy pracujący z zawodniczkami – za osiągnięcia w danym roku. W trzeciej nagradzane są zarówno trenerki, jak i trenerzy za całokształt pracy szkoleniowej. W czwartej kategorii nagradzane są te osoby, które promują sport kobiet między innymi w mediach i pracach naukowych.

    Polski Komitet Olimpijski

  • Kolejne spotkanie wspomnieniowe na terenie Królewskich Łazienek

    Miło jest nam poinformować o kontynuacji w roku bieżącym spotkań wspomnieniowych na terenie Królewskich Łazienek /ŁK/.

    Rozpoczynamy cykl spotkań, które będą poświęcone zbliżającym się jubileuszom 100-lecia. Pierwszy jubileusz dotyczy budowy i otwarcia Hipodromu Łazienkowskiego (1927 – 2027), a drugi – założenia Polskiego Związku Jeździeckiego /PZJ/ (1928 – 2028).

    W latach 2024 – 2025 na terenie Królewskich Łazienek były organizowane spotkania pn. „Wybitne postacie polskiego jeździectwa”, obecnie proponujemy spotkania, których celem jest przypomnienie bogatej, ponad stu-letniej historii polskiego jeździectwa, w której ważną rolę na początku istnienia PZJ-tu odegrał Hipodrom zlokalizowany na terenie Królewskich Łazienek. Dlatego Łazienkowskiemu Hipodromowi będzie poświęcone pierwsze spotkanie z tego nowego cyklu, na które zaproszenie przesyłam w załączniku.

    Spotkanie odbędzie się dnia 23 maja 2026 (sobota) na terenie Łazienek Królewskich, w Stajniach Kubickiego, początek godzina 14.00.

    Tematyka i planowane daty kolejnych spotkań zostaną ustalone i przedstawione w najbliższym czasie. Osoby zainteresowane udziałem w nich proszę o śledzenie stron internetowych oraz mediów społecznościowych (Facebooka i innych komunikatorów) głównych organizatorów spotkań, czyli Królewskich Łazienek i Polskiego Związku Jeździeckiego.

    Ponadto informacja o spotkaniach będzie dostępna na blogach i Facebooku Panów Redaktorów – Sławomira Dudka i Marka Szewczyka.

    Gorąco zachęcamy do udziału w najbliższym spotkaniu, podczas którego wysłuchamy ciekawych wystąpień dotyczących powstania Hipodromu (prelegent – Pani Hanna Polańska) i wydarzeń na nim organizowanych w latach 1927 – 1939 (prelegent – Pani Renata Urban).

    Zachęcam też do obecności na kolejnych spotkaniach, mam nadzieję nie mniej interesujących od obecnie organizowanego.

    Gdybyście Państwo posiadali w swoich zasobach ciekawe materiały wspomnieniowe dotyczące Łazienkowskiego Hipodromu, bardzo proszę o ich ujawnienie/pokazanie podczas najbliższego spotkania. Zachęcam również do zabrania głosu podczas spotkania.

    Przy okazji informujemy, że w porozumieniu z Panem Piotrem Szakaczem – koordynatorem obchodów jubileuszowych PZJ, będą zbierane pamiątki dotyczące historii polskiego jeździectwa. W planach obchodów jubileuszowych PZJ-tu jest wydanie okolicznościowej publikacji oraz zorganizowanie wystawy, na której byłyby one wyeksponowane.

  • 27. Piknik Olimpijski ponownie zagości w Lublinie! Nikogo nie powinno tam zabraknąć!

    24 maja 2026 roku, Lublin po raz kolejny stanie się areną jednego z największych wydarzeń sportowo-rekreacyjnych na poziomie olimpijskim w Polsce. Na pięknych terenach Politechniki Lubelskiej odbędzie się już 27. Piknik Olimpijski, w którym swój udział zapowiedziało prawie 60 polskich medalistów olimpijskich, którzy wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Politechniką Lubelską oraz sponsorami i partnerami PKOl serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie. Start imprezy o 11:00!

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 3 »

    Piknik Olimpijski to wydarzenie o unikalnej skali – prawdziwe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju święto sportu, rekreacji i pozytywnych emocji. Od ponad 27 lat Piknik przyciąga tysiące uczestników, pokazując, jak w naturalny i atrakcyjny sposób można spędzać czas na świeżym powietrzu. Miejsce Pikniku to tętniąca sportem przestrzeń, w której spotykają się całe rodziny, przyjaciele i pasjonaci aktywności fizycznej, a wspólna zabawa integruje różne środowiska i pokolenia. To właśnie na Piknikach Olimpijskich – organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski – to najmłodsze pokolenie, często po raz pierwszy, może na żywo zetknąć się z naszymi mistrzami, medalistami olimpijskimi, którzy stanowią polskie dobro narodowe i tworzą DNA polskiego olimpizmu. Piknik to także miejsce, gdzie można poczuć ducha fair play i prawdziwe wartości olimpijskie – dostępne dla każdego, w jednym miejscu i czasie.

    Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie wyjątkowo. Do Lublina przyjedzie prawie 60 polskich medalistów olimpijskich, którzy są prawdziwymi bohaterami narodowymi. Będą oni obecni przez cały dzień wydarzenia. Ich udział nada piknikowi niepowtarzalny charakter – uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zobaczyć swoich idoli, ale także spotkać ich osobiście, porozmawiać i zrobić wspólne zdjęcie. To właśnie bezpośredni kontakt z mistrzami sportu od lat wyróżnia Piknik Olimpijski na tle innych wydarzeń co czyni go tak wyjątkowym.

    Na odwiedzających czeka prawdziwa sportowa przygoda – ponad 25 różnorodnych stref aktywności. Od klasycznych dyscyplin olimpijskich, przez sporty wodne, sporty walki i gry zespołowe, aż po mniej znane i bardziej niszowe aktywności. Jedną z głównych atrakcji będzie mobilny basen o pojemności 10 000 litrów wody, w którym będzie można spróbować swoich sił na deskach SUP oraz w kajakach. Będzie również możliwość wejścia do szybowca, sprawdzenia się na torze bobslejowym, czy poznania tajników modelarstwa lotniczego. Nowością, która po raz pierwszy pojawi się w Lublinie, będzie widowiskowa strefa wyścigów dronów – Dron Airshow – dynamiczne i pełne adrenaliny pokazy najlepszych operatorów, z pewnością przyciągną uwagę widzów. Miłośnicy bardziej oryginalnych dyscyplin będą mogli spróbować swoich sił m.in. w lacrosse, futbolu amerykańskim, rugby plażowym, tenisie, szermierce, a także podziwiać pokazy judo, jazdy na rolkach i wrotkach oraz wielu innych aktywności.

    Latem tego roku w Ameryce Południowej zostaną rozegrane mistrzostwa świata w piłce nożnej, więc także na Pikniku Olimpijskim nie mogło zabraknąć takiej strefy. W przestrzeni znajdzie się między innymi bramka celnościową. Jedną z atrakcji będzie też bubble house – transparentna, dmuchana kopuła z balonami, przeznaczona do zabawy i wykonywania zdjęć. Dodatkowo Akademia Motoru Lublin przygotuje strefę pokazowo-ćwiczeniową dla dzieci w wieku przedszkolnym. W programie znajdą się ćwiczenia z piłką oraz aktywności motoryczne związane z treningiem piłkarskim.

    Ważnym elementem wydarzenia będzie także strefa edukacji olimpijskiej oraz działania promujące zdrowy styl życia. W specjalnej strefie przygotowanej przez Grupę LUX MED uczestnicy będą mogli wykonać podstawowe badania, skorzystać z konsultacji specjalistów oraz dowiedzieć się, jak dbać o kondycję i dobre samopoczucie. Przewidziano również pokazy ratownictwa medycznego, które w przystępny sposób zaprezentują, jak reagować w sytuacjach zagrożenia.

    Na najmłodszych uczestników Pikniku czekać będą liczne atrakcje – od torów ninja z przeszkodami, przez strefy zabawy, aż po animacje ruchowe zachęcające do aktywności i zdrowej rywalizacji. Całość dopełni strefa gastronomiczna z food truckami oferującymi smaki z różnych stron świata oraz strefa z oryginalnymi smakami Województwa Lubelskiego. Piknik Olimpijski to wydarzenie, które inspiruje i pokazuje, że sport jest dla każdego – niezależnie od wieku, czy poziomu zaawansowania. Piknik tworzy dzień pełen radości, ruchu i wspólnych emocji na świeżym powietrzu, z dala od ekranów i codziennego pośpiechu.

    Na wydarzenie zapraszają polscy medaliści olimpijscy, Polski Komitet Olimpijski, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Politechnika Lubelska oraz partnerzy
    i sponsorzy PKOl.

    24 maja – spotkaj mistrzów, poczuj emocje i stań się częścią olimpijskiej historii w Lublinie!

    • Rozpoczęcie o 11:00 i działamy do 18:00 na terenach rekreacyjno-sportowych Politechniki Lubelskiej
    • Wstęp? Całkowicie darmowy – jedyne, co trzeba zabrać, to dobry humor
    • Dla zmotoryzowanych: parking czeka tuż obok stadionu Motor Lublin

    Polski Komitet Olimpijski

  • IX Płocki Piknik Olimpijski

    Za nami płockie święto olimpijskiej rywalizacji. W ramach wydarzenia wioślarze zainaugurowali sezon.

    Płocki Piknik Olimpijski co roku jest wyjątkową okazją do integracji środowiska sportowego, spotkań z olimpijczykami oraz aktywnego spędzenia czasu nad Wisłą. Wydarzenie miało miejsce na Przystani Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego w dniu 9 maja 2026r.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 11 »

    Należy przypomnieć, że Płockie Towarzystwo Wioślarskie zostało założone w 1882r i jest tylko 4 lata młodsze od Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, które jest najstarszym klubem sportowym w Polsce założonym w 1878r.

    Oficjalnym wystąpieniom towarzyszyło wręczenie wielu wyróżnień i dyplomów. Podniosłym momentem było odczytanie apelu przez polskiego lekkoatletę i olimpijczyka Pawła Wiesiołka uczestnika Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro w 2016r i podniesienie flagi olimpijskiej.

    Paweł Wiesiołek otrzymał złoty medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

    Na terenie Przystani PTW poza piknikiem odbyło się otwarcie nowego sezonu wioślarskiego. Sportowcy rozegrali między innymi Mistrzostwa Mazowsza w sprincie. Organizatorzy przygotowali też konkursy dla młodzieży szkolnej.

    Wśród gości, którzy uczestniczyli w wydarzeniu, znaleźli się: parlamentarzystka Wioletta Kulpa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Płocka Tomasz Maliszewski, radni: Leszek Brzeski, Daria Domosławska i przewodniczący Lewicy w regionie Maciej Krajewski.

    Obecni Byli również medaliści olimpijscy:

    1. Jerzy Kraska – złoty medalista Igrzysk XX Olimpiady w Monachium w 1972 w piłce nożnej;
    2. Michał Cieślak – medalista Igrzyska XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r
      w wioślarstwie w kategorii czwórek ze sternikiem;
    3. Kajetan Broniewski – medalista Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r w wioślarstwie w kategorii jedynek, który jednocześnie reprezentował Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Olimpijczyków Polskich w Szkole Podstawowej nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków w Łodzi

    W dniu 6 maja 2026 r. w Szkole Podstawowej nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków w Łodzi odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. W obradach udział wzięli:

    1. Tomasz Kupis – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej TOP – uczestnik Igrzysk XXV Olimpiady Barcelona 1992 r. w zapasach. Wielokrotny mistrz Polski w zapasach w kategorii ciężkiej i superciężkiej;
    2. Antoni Pawlak – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej TOP – uczestnik Igrzysk XXI Olimpiady Montreal 1976 r. oraz Igrzysk XXII Olimpiady Moskwa 1980 r. medalista mistrzostw Europy, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w podnoszeniu ciężarów;

    W posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Olimpijczyków Polskich dodatkowo udział wzięli:

    1. Mieczysław Nowicki – Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich
    2. Kajetan Broniewski – Sekretarz Generalny Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

    Podczas kilkugodzinnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Komisja Rewizyjna przedstawiła i omówiła sprawozdanie ze swojej działalności za 2025 r. oraz podjęła i omówiła stosowne uchwały w przedmiotowej sprawie:

    1. Uchwałę nr 1 dotyczącą sprawozdania finansowego Towarzystwa Olimpijczyków Polskich za 2025 r.
    2. Uchwałę nr 2 dotyczącą sprawozdania z działalności Towarzystwa Olimpijczyków Polskich za 2025 r.
    3. Uchwałę nr 3 dotyczącą sprawozdania Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Olimpijczyków Polskich za 2025 r. na Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze-Wyborcze TOP, które odbędzie się w dniu 23 czerwca 2026r.
  • Kontynuacja współpracy po między Towarzystwem Olimpijczyków Polskich a Polską Organizacją Turystyczną

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich od kilku lat na mocy podpisanego porozumienie partnerskiego współpracuje z Polską Organizacją Turystyczną.

    W dniu 2 grudnia 2025r Magdalena Krucz została powołana na stanowisko Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej podczas posiedzenia Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Nominację wręczyli jej Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś.

    Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki, Skarbnik Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Stanisława Wąchała spotkali się z Panię Magdaleną Krucz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej 30 marca br. w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej. W trakcie spotkania omówione zostały kwestie dalszej współpracy zapoczątkowanej przez Prezesa POT Rafała Szmytke.

    Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu badanie opracowane przez Polską Organizację Turystyczną przedstawiającą informację, jak Polacy planują spędzić w tym roku długi weekend majowy. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami zleconego przez POT badania planów wyjazdowych Polaków na majówkę 2026, którego wyniki w ostatnim czasie pojawiały się – dzięki Team biuro.prasowe@pot.gov.pl – w różnych mediach.

    pdf  Plany Polaków na długi weekend majowy 2026

    Wyniki badania w załączeniu, a także na – jak zawsze:
    https://www.pot.gov.pl/pl/dane-i-wiedza/dane-i-wiedza/badania-i-analizy

  • Nowelizacja ustawy o sporcie wejdzie w życie. Jest podpis

    Wyczekiwana nowelizacja ustawy o sporcie wejdzie w życie. Nowe przepisy zapewnią większe wsparcie dla zawodniczek po urodzeniu dziecka oraz wzmocnią ochronę sędziów sportowych.

    Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Nowelizacja odpowiada na realne problemy środowiska sportowego, w tym nierówne traktowanie kobiet po urodzeniu dziecka oraz rosnącą liczbę przypadków agresji wobec arbitrów sportowych.

    Kluczowe elementy nowych przepisów:

    1. Wzmocnienie ochrony zawodniczek po urodzeniu dziecka, poprzez:
      • wydłużenie z 6 do 12 miesięcy czasu pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka,
      • zwiększenie – z 50 proc. do 81,5 proc. – kwoty pobieranego w tym okresie stypendium,
      • zapewnienie sportsmenkom praw analogicznych do praw kobiet pracujących na etacie.
    2. Zapewnienie ochrony prawnej dla sędziego sportowego prowadzącego współzawodnictwo sportowe jak dla funkcjonariusza publicznego:
      • surowsze konsekwencje karne za przemoc, znieważenie lub naruszenie nietykalności sędziego podczas zawodów,
      • sprawy dotyczące ataków na sędziów będą ścigane z urzędu, a nie – jak dotychczas – głównie z oskarżenia prywatnego.
    3. Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy będzie mógł otrzymywać dofinansowanie na przygotowanie kadr narodowych do najważniejszych imprez sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata, gdy nie jest to możliwe bezpośrednio przez polski związek sportowy.
    4. Doprecyzowanie przepisów dotyczących przekształcania związków sportowych w polskie związki sportowe.

    Materiał opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

  • 9. Skynet Dziesiątka Babicka

    Dziewiąta edycja Skynet Dziesiątki Babickiej za nami, to bieg, który zapisze się w naszej pamięci lokalnej społeczności na długo. Nie tylko dzięki świetnej frekwencji, pogodzie i emocjom na mecie, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy razem z nami go stworzyli.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 8 »

    To największa impreza sportowa organizowana na terenie Gminy Stare Babice pod Warszawą. To wydarzenie stworzone z myślą o wszystkich fanach biegania, sportu i zdrowego stylu życia.

    W sobotę 18 kwietnia 2026r przez gminę Stare Babice przebiegło prawie 500 zawodników z całej Polski.

    Bezpośrednio przed biegiem głównym odbyły się także biegi dziecięce – na różnych dystansach wystartowało ponad 200 najmłodszych biegaczy, którzy z ogromnym zapałem walczyli o swoje pierwsze medale.

    Organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Stare Babice. Jest to miejsce stworzone z myślą o promocji aktywnego stylu życia i integracji lokalnej społeczności. Ośrodek dysponuje nowoczesną infrastrukturą sportową, która pozwala na organizację różnorodnych zajęć i wydarzeń sportowych. Celem głównym jest nie tylko rozwój fizyczny mieszkańców, ale także budowanie atmosfery współpracy i wspólnego zaangażowania. Pracownicy Ośrodka oferują programy dostosowane do różnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania, od najmłodszych po seniorów.

    „Motorem działań” od lat jest Jarosław Płóciennik Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Stare Babice. Od kilku lat Towarzystwo Olimpijczyków Polskich ściśle współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Stare Babice przy okazji organizacji Rajdów Rowerowych oraz innych imprez o charakterze rekreacyjno-sportowym.

    Organizowana w dniu 18 kwietnia 2026r „9. Skynet Dziesiątka Babicka” została objęta patronatem honorowym Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

  • Odnowienie członkostwa TOP w Światowym Stowarzyszeniu Olimpijczyków

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich otrzymało w dniu 27 kwietnia 2026 informację ze Światowego Stowarzyszenie Olimpijczyków /WOA/ skierowana do Prezesa Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysława Nowickiego oraz członków Zarządu TOP.

    „Światowe Stowarzyszenie Olimpijczyków /WOA/ z radością przyjmuje fakt, że członkostwo Towarzystwa Olimpijczyków Polskich zostało odnowione do 2028 roku. Aby to uczcić, przesyłamy Państwu Certyfikat Uznania Członkostwa Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

    Niniejszy dokument potwierdza, że ​​Towarzystwo Olimpijczyków Polskich jest oficjalną organizacją olimpijską w Państwa kraju, która poprzez swoje działania wnosi wartości olimpijskie w codzienne życie i służy potrzebom zarówno olimpijczyków, jak i ich społeczności.

    Z niecierpliwością oczekujemy na ścisłą współpracę z Państwem w ramach kontynuowania naszej wspólnej misji wspierania olimpijczyków i ich społeczności.

    Z poważaniem, Olimpijczycy,
    Światowe Stowarzyszenie Olimpijczyków”

    Członkostwo zostało podpisane min. przez Prezydentkę Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków /WOA/  Pernillę Wiberg trzykrotną medalistkę olimpijską w narciarstwie alpejskim z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w  Albertville w 1992r., Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994r oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich w  Nagano w 1998r.

  • Zmarł słynny polski szkoleniowiec – Stanisław Majorek, trener reprezentacji Polski szczypiornistów

    Stanisław Majorek urodził się 25 czerwca 1937 roku w Pleśnej koło Tarnowa. Był absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w czasie studiów zawodnikiem AZS Kraków.

    Szybko rozpoczął karierę trenerską. W latach 1967-1968 został szkoleniowcem kadry juniorów, a w latach 1970-1978, wspólnie z prof. Januszem Czerwińskim, a następnie z Igorem Pazurem, prowadził pierwszą reprezentację Polski mężczyzn. Z Czerwińskim tworzył trenerski duet, który wywalczył historyczny jedyny jak do tej pory brązowy medal Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r.

    Na mistrzostwach świata w Republice Demokratycznej Niemiec w 1974 roku oraz w Danii w 1978 roku podczas których reprezentacja Polski zajmował czwarte i szóste miejsce. W jego trenerskim CV, oprócz reprezentacji Polski, była również praca z kadrą Luksemburga, a także drużynami klubowymi Stali Mielec i Unii Tarnów.

    Po zakończonej karierze trenerskiej Stanisław Majorek przez długi czas pełnił ważną rolę w strukturach Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Był przewodniczącym Komisji Szkoleniowej w latach 1980-1988, później wiceprzewodniczącym Rady Trenerów w latach 2006-2008. Przez 4 lata pełnił funkcję członka Rady Trenerów w latach 2008-2012.

    Za swoje wybitne osiągnięcia już w 1976 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a w 2004 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku Kapituła ZPRP wyróżniła go Odznaką Diamentową z Wieńcem, a w lipcu 2022 roku jego gwiazda została umieszczona w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie Stanisław Majorek zmarł 22 kwietnia w wieku 88 lat.


    Fot.: (PAP) Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych, brązowi medaliści igrzysk w Montrealu. Stanisław Majorek stoi pierwszy z lewej.

    Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom, składamy najszczersze wyrazy współczucia,

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.