• Odnowienie członkostwa TOP w Światowym Stowarzyszeniu Olimpijczyków

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich otrzymało w dniu 27 kwietnia 2026 informację ze Światowego Stowarzyszenie Olimpijczyków /WOA/ skierowana do Prezesa Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysława Nowickiego oraz członków Zarządu TOP.

    „Światowe Stowarzyszenie Olimpijczyków /WOA/ z radością przyjmuje fakt, że członkostwo Towarzystwa Olimpijczyków Polskich zostało odnowione do 2028 roku. Aby to uczcić, przesyłamy Państwu Certyfikat Uznania Członkostwa Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

    Niniejszy dokument potwierdza, że ​​Towarzystwo Olimpijczyków Polskich jest oficjalną organizacją olimpijską w Państwa kraju, która poprzez swoje działania wnosi wartości olimpijskie w codzienne życie i służy potrzebom zarówno olimpijczyków, jak i ich społeczności.

    Z niecierpliwością oczekujemy na ścisłą współpracę z Państwem w ramach kontynuowania naszej wspólnej misji wspierania olimpijczyków i ich społeczności.

    Z poważaniem, Olimpijczycy,
    Światowe Stowarzyszenie Olimpijczyków”

    Członkostwo zostało podpisane min. przez Prezydentkę Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków /WOA/  Pernillę Wiberg trzykrotną medalistkę olimpijską w narciarstwie alpejskim z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w  Albertville w 1992r., Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994r oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich w  Nagano w 1998r.

  • Zmarł słynny polski szkoleniowiec – Stanisław Majorek, trener reprezentacji Polski szczypiornistów

    Stanisław Majorek urodził się 25 czerwca 1937 roku w Pleśnej koło Tarnowa. Był absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w czasie studiów zawodnikiem AZS Kraków.

    Szybko rozpoczął karierę trenerską. W latach 1967-1968 został szkoleniowcem kadry juniorów, a w latach 1970-1978, wspólnie z prof. Januszem Czerwińskim, a następnie z Igorem Pazurem, prowadził pierwszą reprezentację Polski mężczyzn. Z Czerwińskim tworzył trenerski duet, który wywalczył historyczny jedyny jak do tej pory brązowy medal Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r.

    Na mistrzostwach świata w Republice Demokratycznej Niemiec w 1974 roku oraz w Danii w 1978 roku podczas których reprezentacja Polski zajmował czwarte i szóste miejsce. W jego trenerskim CV, oprócz reprezentacji Polski, była również praca z kadrą Luksemburga, a także drużynami klubowymi Stali Mielec i Unii Tarnów.

    Po zakończonej karierze trenerskiej Stanisław Majorek przez długi czas pełnił ważną rolę w strukturach Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Był przewodniczącym Komisji Szkoleniowej w latach 1980-1988, później wiceprzewodniczącym Rady Trenerów w latach 2006-2008. Przez 4 lata pełnił funkcję członka Rady Trenerów w latach 2008-2012.

    Za swoje wybitne osiągnięcia już w 1976 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a w 2004 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku Kapituła ZPRP wyróżniła go Odznaką Diamentową z Wieńcem, a w lipcu 2022 roku jego gwiazda została umieszczona w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie Stanisław Majorek zmarł 22 kwietnia w wieku 88 lat.


    Fot.: (PAP) Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych, brązowi medaliści igrzysk w Montrealu. Stanisław Majorek stoi pierwszy z lewej.

    Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom, składamy najszczersze wyrazy współczucia,

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

  • Uroczysta Gala Olimpijska podsumowała XXV ZIO Mediolan-Cortina 2026

    W sobotni wieczór w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego zgromadzili się wszyscy najlepsi polscy olimpijczycy zakończonych w lutym zimowych igrzysk. Uroczysta Gala Olimpijska, której partnerem było Województwo Lubelskie, podsumowała XXV ZIO Mediolan-Cortina 2026, a najlepszym sportowcom wręczono nagrody za medale i wyniki.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 13 »

    Fot.: Szymon Sikora

    Gala Olimpijska to jedno z głównych wydarzeń organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski. Odbywa się po każdych igrzyskach olimpijskich. Jej celem jest nagrodzenie medalistów olimpijskich oraz przypomnienie sukcesów z igrzysk. To ważny i wzruszający moment dla każdego sportowca. Medal olimpijski jest bowiem najwyższym i najważniejszym trofeum w karierze.

    Na Gali obecni byli wszyscy medaliści z Włoch i ich trenerzy, a także zdecydowana większość olimpijczyków, którzy odebrali nagrody za miejsca 4-8. Prestiżu Gali dodali także inni wspaniali goście, którzy tłumnie przybyli do Centrum Olimpijskiego.

    Z gratulacjami do sportowców, ich trenerów, sztabów szkoleniowych, ale także dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego zwracali się: Pan Mateusz Kotecki – Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Artur Kołosowski – Dyrektor Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, Pan Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, czy Pan German Carboni – Szef Biura Ekonomiczno-Handlowego Ambasady Włoch.

    Głos zabrał także Radosław Piesiewicz – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Chcę wszystkim, którzy nam pomagają – podziękować, bo bez prywatnego biznesu, bez firm, które nas wspierają, Polski Komitet Olimpijski nie byłby w stanie funkcjonować. Myślę, że taki był cel – zamierzony i wymierzony w Polski Komitet Olimpijski. Dziękuję wam wszystkim za to, że pomogliście za to, że daliście siłę i udowodniliście, że państwo polskie jest ważne. A wy sportowcy jesteście najważniejsi. Dla mnie to była ogromna duma, móc was wysłać na igrzyska olimpijskie, kibicować, wspierać i wyznaczyć najwyższe nagrody w historii. Taki wiele mówiło się w mediach, czy wypłacimy. Chcę poinformować wszystkich, że nagrody zostały wypłacone. Te finansowe znalazły się już na kontach naszych sportowców. Z tego Jestem bardzo dumny, ponieważ umówiłem się z wami na to. To wy jesteście siłą polskiego sportu i bez was nie byłoby tych wszystkich sukcesów – powiedział Radosław Piesiewicz. –  Chciałbym także podziękować panu Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu i panu premierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za przesłane listy, które zostały odczytane. Minister sportu też był zaproszony, ale nawet nie odpowiedział na zaproszenie. A sport jest ponad podziałami. Sport powinien łączyć – dodał szef PKOl. – Podczas zimowych igrzysk olimpijskich stworzyliśmy Dom Polski – Casa Polonia – pierwszy raz w historii PKOl podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Można było w nim zaznać smaków województwa Lubelskiego, które mocno nas wspiera, za co bardzo dziękuję Marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu. Ponadto kawał dobrej roboty wykonał Czesław Lang – nasz attaché olimpijski. Wszystkim Wam chciałbym podziękować, a sportowcom szczególnie. Może to jest mało – słowo dziękuję. Ale musi ono wybrzmieć, bo bez was, nie byłoby nas, bez was nie byłoby tych wszystkich emocji, nie byłoby tego wszystkiego, co buduje naszą tożsamość. Tożsamość biało-czerwoną – zakończył prezes PKOl.

    XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina 2026 – były pierwszymi „białymi” igrzyskami po erze covidu, bez reżimu sanitarnego i wreszcie w obecności kibiców. Polacy zdobyli we Włoszech 4 medale – 3 srebrne i 1 brązowy. Wielu z nich uplasowało się na miejscach punktowanych, czyli 4-8 i po raz pierwszy w historii Polskiego Komitetu Olimpijskiego oni także zostali nagrodzeni.

    Nagrody w postaci tokenów TMPL, które sportowcom wręczał Dawid Sendecki – członek Zarządu Zondacrypto oraz zegarki SWATCH limitowanej serii Mediolan-Cortina 2026 dedykowany Team PL, które z kolei olimpijczykom przekazali: Magdalena Tascher – Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, Joanna Badacz – Prezes Polskiego Związku Biathlonu, Adam Małysz – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Zbigniew Bródka – mistrz i brązowy medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim oraz generał broni Wojska Polskiego Marek Sokołowski – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, otrzymali:

    Damian Żurek za podwójne 4. miejsce (łyżwiarstwo szybkie, 500 m i 1000 m) – tokeny TMPL o wartości 100 tys. PLN;
    Nikola Domowicz i Dominika Piwkowska za 6. miejsce (saneczkarstwo, dwójki) – tokeny TMPL o wartości 30 tys. PLN do podziału;
    Kaja Ziomek-Nogal za 6. miejsce (łyżwiarstwo szybkie, 500 m) – tokeny TMPL o wartości 30 tys. PLN;
    Anna Mąka, Kamila Żuk, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz za 6. miejsce (biathlon, 4×6 km) – tokeny TMPL o wartości 30 tys. PLN do podziału;
    Aleksandra Król-Walas za 7. miejsce (snowboard, slalom gigant równoległy) – tokeny TMPL o wartości 20 tys. PLN;
    Maryna Gąsienica-Daniel za 7. miejsce (narciarstwo alpejskie, slalom gigant) – tokeny TMPL o wartości 20 tys. PLN;
    Klaudia Domaradzka, Wojciech Chmielewski, Michał Gancarczyk, Mateusz Sochowicz, Nikola Domowicz, Dominika Piwkowska za 8. miejsce (saneczkarstwo, sztafeta mieszana) – tokeny TMPL o wartości 10 tys. PLN do podziału;
    Kamila Żuk za 8. miejsce (biathlon, sprint 7,5 km) – tokeny TMPL o wartości 10 tys. PLN;
    Marek Kania za 8. miejsce (łyżwiarstwo szybkie, 500 m) – tokeny TMPL o wartości 10 tys. PLN;
    Felix Pigeon za 8. miejsce (short track, 500 m) – tokeny TMPL o wartości 10 tys. PLN;
    Eliza Rucka-Michałek za 8. miejsce (biegi narciarskie, 50 km) – tokeny TMPL o wartości 10 tys. PLN.

    Wręczenie nagród medalistom i trenerom rozpoczęło się od brązowego medalu Kacpra Tomasiaka, który wywalczył na skoczni dużej. Tomasiak tego dnia wychodził na scenę aż trzykrotnie, bo tyle wywalczył we Włoszech medali (poza brązem zdobył jeszcze dwa srebra).

    Młody polski skoczek łącznie otrzymał: 900 tys. PLN w gotówce, równowartość 550 tys. PLN w tokenach TMPL, voucher od Leroy Merlin na wykończenie mieszkania, które wcześniej otrzymał od firmy PROFBUD, trzy vouchery na wakacje od ITAKA – każdy wart 10 tys. PLN, trzy diamenty od ATT INVESTMENTS o łącznej wartości 19,5 tys. PLN, trzy obrazy od Art in house, trzy zestawy biżuterii od Lilou o łącznej wartości 5,5 tys. PL, trzy złote karty VIP do sieci kin Helios, które ważne są aż cztery lata oraz zegarek SWATCH limitowanej serii Mediolan-Cortina 2026 dedykowany Team PL.

    Czek na 400 tys. PLN, równowartość 200 tys. PLN w tokenach TMPL, voucher na wakacje od ITAKA o wartości 10 tys. PLN, diament od ATT INVESTMENTS o wartości 7 tys. PLN, obraz od Art in house, biżuterię od Lilou o wartości 2 tys. PL, złotą kartę VIP do sieci kin Helios oraz zegarek SWATCH limitowanej serii Mediolan-Cortina 2026 dedykowany Team PL przyjął z kolei wicemistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 10 tys. metrów – Władimir Semirunnij.

    Dodatkową niespodziankę Władkowi sprawił attaché olimpijski reprezentacji Polski – Czesław Lang, który wręczył polskiemu panczeniście rower Colnago – identyczny na jakim ściga się obecnie najlepszy kolarz świata, Słoweniec Tadej Pogacar.

    Trzeci nasz medalista olimpijski – skoczek narciarski Paweł Wąsek, który wraz z Kacprem Tomasiakiem wywalczył srebro w konkursie duetów otrzymał: Czek na 200 tys. PLN, równowartość 200 tys. PLN w tokenach TMPL, voucher na wakacje od ITAKA o wartości 10 tys. PLN, diament od ATT INVESTMENTS o wartości 7 tys. PLN, obraz od Art in house, biżuterię od Lilou o wartości 2 tys. PL, złotą kartę VIP do sieci kin Helios oraz zegarek SWATCH limitowanej serii Mediolan-Cortina 2026 dedykowany Team PL.

    Uhonorowano także trenerów naszych medalistów olimpijskich: Rolanda Cieślaka (trener kadry łyżwiarzy szybkich) oraz Macieja Maciusiaka (trener skoczków narciarskich). Trenerzy otrzymali: czeki po 75 tys. PLN, równowartość 75 tys. PLN w tokenach TMPL, vouchery na wakacje od ITAKA o wartości po 10 tys. PLN, diamenty od ATT INVESTMENTS o wartości 2 tys. PLN każdy, obrazy od Art in house, złote karty VIP do sieci kin Helios oraz zegarki SWATCH limitowanej serii Mediolan-Cortina 2026 dedykowany Team PL.

    Z kolei trener Maciej Maciusiak wraz z Kacprem Tomasiakiem i Pawłem Wąskiem w ramach podziękowań za opiekę, atmosferę, profesjonalizm misji oraz rekordowe nagrody, wręczyli prezesowi PKOl Radosławowi Piesiewiczowi pamiątkowe zdjęcie z igrzysk i plastron z olimpijskiej skoczni z autografami.

    Galę zakończyło wspólne zdjęcie nagrodzonych, nagradzających, sponsorów, partnerów i sztabów szkoleniowych. W tym samym czasie głos zabrał jeszcze prezes PKOl Radosław Piesiewicz oraz przedstawiciel firmy ITAKA Krzysztof Panfil, którzy razem ogłosili przedłużenie współpracy Itaki z PKOl na kolejne lata.

    To był ostatni akcent XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 dla PKOl. Te wspaniałe chwile mogliśmy przeżyć także dzięki sponsorom i partnerom Olimpijskiej Reprezentacji Polski, a są nimi: Sponsor generalny PKOl – zondacrypto, Sponsorzy: KRAM, PROFBUD, adidas, Partner Samorządowy – Województwo Lubelskie, Główny Partner Medyczny – LUXMED, Partnerzy: ITAKA, ATT INVESTMENTS, ART IN HOUSE, LEROY MERLIN, LILOU, STROER, TOYOTA OKĘCIE, HOTEL ARŁAMÓW, THE PLUGIN HYDRATION oraz Partner Reprezentacji Młodzieżowej – FERRERO.

    Czas rozpocząć przygotowania do Igrzysk XXXIV Olimpiady Los Angeles 2028. To już całkiem niedługo!

     

  • Wspomnienie Piotra Nurowskiego. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zginął w katastrofie smoleńskiej

    W katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku zginęli prezydent Lech Kaczyński razem ze swoją małżonką Marią i 94 inne osoby. Ważną osobistość stracił także polski sport. Odszedł Piotr Nurowski, były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Człowiek bardzo otwarty, ciepły, kochający sport i sportowców. Czuł tę materię znakomicie – wspominał tragicznie zmarłego Andrzej Strejlau, były selekcjoner reprezentacji Polski.

    pnurowski

    Nurowski urodził się 20 czerwca w Sandomierzu. W 1967 ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ds. młodzieżowo-wychowawczych. Rok później jako najmłodszy na świecie szef narodowego związku sportowego został wybrany prezesem PZLA. Tę funkcję pełnił do 1976 oraz w latach 1978–1980.

    W 1981 roku został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do 1984 roku pełnił funkcję pierwszego sekretarza ambasady Polski w Moskwie, a następnie po dwuletniej pracy w MSZ, od 1986-1991 był radcą ambasady w stolicy Maroka Rabacie.

    Przez całe życie był pasjonatem sportu. Będąc uczniem sandomierskiego liceum był spikerem na miejscowym stadionie, a dzięki umiejętnościom, po ukończeniu studiów wygrał konkurs na sprawozdawcę sportowego w Polskim Radiu.

    W 2005 wystartował w wyborach na prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i pokonał obu kontrkandydatów – ówczesnego szefa Stanisława Stefana Paszczyka oraz Adama Giersza. W 2009 roku powierzono mu pełnienie tej funkcji na kolejną czteroletnią kadencję. Sportowcy, działacze i kibice zapamiętali Piotra Nurowskiego jako ogromnego pasjonata sportu i sprawnego działacza. W 2010 roku wybrano go ponownie w skład Komitetu Wykonawczego Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy i powierzono kierowanie po raz drugi Komisją Mediów.

    Od tamtej tragicznej chwili minęło już 16 lat…..

    Piotr Nurowski kochał sport.

  • Zmarł Józef Beker wybitny polski kolarz

    Józef Beker urodził się  28 marca 1937 w Starym Mieście koło Tarnopola. Był zawodnikiem klubu LZS Mokrzeszów. Zwyciężył w Tour de Pologne z 1965 roku.

    Karierę kolarską zaczął dość późno, bo dopiero w wieku 20 lat jako zawodnik Odry Brzeg, a później LZS-u Mokrzeszów. Miał szansę wyjechać na Igrzyska Olimpijskie do Rzymu w roku 1960, jednak nie posiadał wtedy paszportu, a o wyjazd zagraniczny w tamtych czasach było wyjątkowo trudno. W 1961 roku został uznany najlepszym szosowcem w kraju, a dwa lata później wraz z kolegami zajął drugie miejsce w Tour de France w klasyfikacji drużynowej dla amatorów.

    W roku 1961 roku zdobył tytuł mistrza Polski w wyścigu drużynowym, a w 1966 roku został wicemistrzem Polski w wyścigu górskim. Uczestnik Tour de Pologne w latach: 1961 – 1969. W 1962 roku podczas Tour de Pologne zajął 6 miejsce, w 1963 roku zajął 3 miejsce, natomiast w 1966 roku 6 miejsce.

    Uczestnik Wyścigu Pokoju w latach 1961–1963 oraz uczestnik mistrzostw świata w latach 1961–1964. Najlepszy wynik podczas mistrzostw świata zajął w 1966 roku podczas których w wyścigu drużynowym na 100 km zajął 5 miejsce, a w roku 1963 roku miejsce 8.  Zwycięzca klasyfikacji PZKol i Challenge „PS” na najlepszego kolarza szosowego w 1961 roku.

    Podczas Igrzysk XVIII Olimpiady w Tokio w 1964 wystartował w wyścigu drużynowym na 100 km. Partnerami byli: Andrzej Bławdzin, Jan Magiera, Rajmund Zieliński. Polska drużyna zajęła 11. miejsce.

     

     

    Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.
    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich

  • Wyjątkowe spotkanie w Klubie Olimpijskim w Polskim Komitecie Olimpijskim

    W dniu 9 marca br. w Polskim Komitecie Olimpijskim im. Jana Pawła II w Klubie Olimpijskim odbyło się spotkanie z Polonią, która przyjechała do Polski z Brazylii. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Prezesa Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i jednocześnie Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysława Nowickiego oraz Członka Zarządy Towarzystwa Olimpijczyków oraz Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego Tadeusza Mytnika. W spotkaniu uczestniczył również były Poseł RP Andrzej Kobylarz.

    Należy przypomnieć, że pierwsi polscy imigranci pojawili się w Brazylii już na początku drugiej połowy XIX wieku, jednakże pierwsze zorganizowane grupy pojawiły się w 1869r w stanach Santa Catarina i Parana. Od 1875r zaś zaczęli przybywać do stanu Rio Grande do Sul. Jednym z przywódców polskiej społeczności był w tamtym czasie Edmund Saporski.

    Jednakże największa fala imigrantów miała dopiero nadejść. W 1890r zaczyna się gorączka brazylijska. Do 1914r do Brazylii przybyło 104 196 osób pochodzących z ziem polskich. Uważa się ich za wychodźców, ponieważ emigrowali do Brazylii bez polskich dokumentów.

    W 1990r powołany został Braspol /Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej w Brazylii/ który ma za zadanie odrodzenie poczucia polskości w potomkach polskich emigrantów. Polskie społeczności zaczęły się organizować. Rozpoczęto promowanie odtwarzania polskich tradycji, obecnie odprawia się msze po polsku, powstają grupy taneczne i muzyczne, organizuje się spotkania pomiędzy Polakami z różnych regionów połączone z degustacją polskich potraw.

    W 2022 dzięki staraniom Fabricio Vicroskiego (Wichrowskiego) i wsparciu BRASPOL /Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej/ Instytutu Języka Polskiego oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” język polski stał się językiem urzędowym w gminie Áurea. Niedługo później, polszczyzna stała się językiem pomocniczym w innych gminach, w tym Mallet w stanie Parana.

    W 2024 roku w wyniku współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II w Porto Alegre.

    Podczas spotkania Polonię Brazylijską reprezentował Marcio Rosiak, który w Brazylii promuje gazetę Polską oraz propaguje historię Polski.

    W trakcie spotkania Prezes TOP Mieczysław Nowicki przekazał informację dotyczące możliwości współpracy ze środowiskami sportowo/polonijnymi na terenie Brazylii. Równocześnie poinformował o możliwej w przyszłości współpracy z Polskimi Związkami Sportowymi na ternie Polski i Brazylii.

    Goście mieli okazję zwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, które należy do jednych z najstarszych placówek muzealnych w Europie.

    Marcio Rosiak na zakończenie spotkania poinformował, że planuje we wrześniu br. przyjechać do Polski z grupą 48 Burmistrzów miast Polskich w Brazylii. Planują ponowną wizytę w Polskim Komitecie Olimpijskim.

    Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali z rąk Prezesa TOP Mieczysław Nowickiego oraz Tadeusza Mytnika upominki ufundowane przez Polski Komitet Olimpijski.

  • Podsumowanie zimowego sezony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

    Olimpijczycy: Vladimir Semiurunniy, Damian Żurek, Karolina Bosiek oraz ich trener Roland Cieślak otrzymali nagrody przyznane przez Zarząd Województwa Łódzkiego. Dziś w Tomaszowie na Arenie Lodowej odbyło się spotkanie, podczas którego Marszałek Joanna Skrzydlewska pogratulowała wybitnym panczenistom.

    „XXV. Zimowe Igrzyska Olimpijskie były wyjątkowe. – powiedziała Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska”

    „Mieliśmy tam bardzo mocną reprezentację województwa łódzkiego. – Nasza kadra zdobyła cztery medale, z czego jeden jest nasz, łódzki. Igrzyska pokazały nam, jak ważne jest to, abyśmy stwarzali warunki do tego, aby sportowcy mieli, gdzie trenować, realizować swoje marzenia. Wspaniała arena lodowa, która w Tomaszowie powstała, niewątpliwie jest dla Was domem, w którym właśnie możecie trenować i podnosić umiejętności. Jesteście wspaniałym wzorem do naśladowania i mam nadzieję, że dzięki Wam jeszcze większa ilość młodych dziewcząt i chłopców będzie chciała uprawiać łyżwiarstwo szybkie i przez kolejne, kolejne lata będzie nam dostarczać wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. My jako województwo łódzkie jesteśmy z Was bardzo dumni” – dodała Pani Marszałek.

    Przypomnijmy, że troje łyżwiarzy szybkich z KS Pilica Tomaszów Mazowiecki reprezentowało Łódzkie podczas Zimowych Igrzysk Mediolan – Cortina 2026. Najlepiej spisał się Vladimir Semirunniy, który został wicemistrzem na 10 tys.  metrów. Dobry występ zaliczył także Damian Żurek, który dwukrotnie zajął czwarte miejsce (na 500 m i 1000 m). Województwo Łódzkie reprezentowała również Karolina Bosiek, dla której były to już trzecie Igrzyska w karierze.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 8 »

    „Cztery medale igrzysk olimpijskich, ale i 16 miejsc punktowanych w różnych sportach, co potwierdza na jakim poziomie jest polska zima i że to idzie w dobrą stronę. Bardzo się cieszę i cieszę się z tego szczególnie, że łyżwiarze te 12 lat pauzy bez medalu od igrzysk olimpijskich w Soczi zakończyli” – powiedział Konrad Niedźwiedzki, szef polskiej misji olimpijskiej Mediolan- Cortina.

    „Jestem dumny z tych czwartych miejsc, ale mami niedosyt i to marzenie z dzieciństwa o olimpijskim medalu nadal gdzieś tam we mnie jest” – powiedział Damian Żurek, sprinter tomaszowskiej Pilicy.

    Panczeniści zakończyli już sezon. Zostały jedynie Mistrzostwa Polski w Tomaszowie, w których weźmie udział Vladimir Semirunniy.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich podczas spotkania reprezentował Prezes TOP Mieczysław Nowicki.

  • Skok po marzenia – inspirujące spotkanie z Urszulą Kielan

    „Nie pozwól, aby twoje wątpliwości powstrzymały cię przed dążeniem do marzeń.”
    Jesse Owens

    W Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Mrozach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci wychowanek. Naszym gościem była Urszula Kielan, wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż, jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek. Jej wizyta okazała się nie tylko spotkaniem ze sportową legendą, lecz także inspirującą rozmową o marzeniach, determinacji i sile charakteru. Urszula Kielan, zdobywczyni srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, opowiedziała dziewczętom o swojej drodze do sukcesu — pełnej ciężkiej pracy, wyrzeczeń, ale też ogromnej pasji. Podkreślała, że sport nauczył ją konsekwencji, pokory i wiary w siebie, a te wartości mogą stać się fundamentem w każdej dziedzinie życia. Wychowanki z zainteresowaniem słuchały opowieści o kulisach treningów, przygotowaniach do zawodów i emocjach towarzyszących startom na największych światowych arenach. Nie zabrakło również pytań — zarówno o sport, jak i o codzienne życie mistrzyni. Spotkanie miało bardzo kameralny charakter. Urszula Kielan z ogromną życzliwością odpowiadała na pytania, dzieliła się anegdotami i zachęcała młodzież do poszukiwania własnych pasji. Podkreślała, że każdy ma w sobie potencjał, który warto odkrywać i rozwijać — niezależnie od tego, skąd się pochodzi i jakie trudności pojawiają się po drodze.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 7 »

    Wizyta wicemistrzyni olimpijskiej była dla wychowanek nie tylko okazją do poznania wybitnej sportsmenki, lecz także ważną lekcją o sile marzeń i wytrwałości. Takie spotkania pokazują, że sukces zaczyna się od pierwszego kroku — a najważniejsze jest to, by się nie poddawać.

    Należy przypomnieć, że Urszula Kielan jednocześnie reprezentowała Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

  • Mistrzostwa Polski w Curlingu

    Polska Federacja Klubów Curlingowych jest organizatorem Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w Curlingu. Zawody rozpoczęły się w 4 marca br. w Hali Sportowej w Łodzi przy ulicy Śnieżnej 10. Zawody potrwają do 8 marca br.

    Uroczyste otwarcie odbyło się 4 marca br. o godz. 14:30, w trakcie, którego odbył się koncert w prawdziwie curlingowym, szkockim stylu.

    Czternaście drużyn – 8 męskich i 6 kobiecych rozpoczęło rywalizację o medale w krajowym czempionacie. A także o prawo reprezentowania polskiego curlingu w wielkich imprezach międzynarodowych w przyszłym sezonie. Zgodnie z decyzją Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, niejako już „tradycyjnie”, drużyny, które zdobędą złote medale, będą stanowiły reprezentacje Polski w mistrzostwach Europy 2026 Dywizji A (mężczyźni), mistrzostwach świata Dywizji C (kobiety), a panowie będą mieli też szansę na występ w mistrzostwach świata 2027 (jeśli nasza kadra w tym roku zajmie co najmniej 12. miejsce w MŚ, to zapewni Polsce prawo gry w nich także za rok).

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 7 »

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich reprezentował Prezes Mieczysław Nowicki, który równocześnie jest Wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezesem Łódzkiej Regionalnej Rady Olimpijskiej.

  • Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie. Piękna uroczystość szkoły, która wykształciła wiele znanych osób

    W piątek, 6 marca br. odbyły się uroczyste obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 16 im. Polskich Olimpijczyków w Piotrkowie. Wydarzenie zgromadziło obecnych uczniów, nauczycieli, absolwentów, mieszkańców i zaproszonych gości.

    Podczas pięknej uroczystości w sali gimnastycznej nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i pięknego programu artystycznego w wykonaniu uczniów. Były wspomnienia, podziękowania i okolicznościowe przemówienia podkreślające znaczenie Szkoły Podstawowej nr 16 w życiu wielu pokoleń. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa archiwalnych fotografii ze szkolnych kronik, przygotowana specjalnie na tę okazję. Każdy mógł wpisać kilka słów do jubileuszowej kroniki pamiątkowej, zostawiając swój ślad w historii szkoły w dniu jubileuszu.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 11 »

    „Wyjątkowy jubileusz naszej szkoły, to sześć dekad nauki, wychowania, pasji i nieustannego dążenia do doskonałości” mówił Robert Bednarek, dyrektor SP 16 w Piotrkowie. Nasza placówka przez lata była miejscem, gdzie dzieliliśmy się wiedzą, wartościami i marzeniami, które przekazujemy kolejnym pokoleniom. Szkoła, która nosi imię Polskich Olimpijczyków uczy hartu ducha, wytrwałej i szlachetnej rywalizacji, czyli cech, które są uniwersalne i ponadczasowe. Przez te 60 lat mieliśmy wiele powodów do dumy. Wychowaliśmy pokolenia, które znalazły swoje miejsca w sporcie, kulturze, nauce i życiu publicznym.

    „60 lat Szkoły Podstawowej nr 16 minęło, jak jeden dzwonek, mówi Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa” Był to dzwonek bardzo głośny i donośny, który na stałe wpisał się nie tylko w historię naszego miasta, ale także historię polskiego sportu”

    Szkoła Podstawowa nr 16 w Piotrkowie została oficjalnie otwarta 12 października 1965 roku. Pierwszym dyrektorem był Eugeniusz Herman, a wicedyrektorem Jerzy Dworak. W momencie powstania placówka liczyła 648 uczniów. Od 2014 roku za patronów przyjęła imię Polskich Olimpijczyków. Wybór tego patrona nie był przypadkowy, gdyż „Szesnastka” od lat słynie z promowania aktywnego trybu życia, organizacji licznych rajdów turystycznych oraz sukcesów swoich uczniów na arenach sportowych. Ideały olimpijskie: uczciwa rywalizacja, wytrwałość i szacunek, stały się fundamentem programu wychowawczego szkoły.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich reprezentowali:

    • Mieczysław Nowicki – Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich dwukrotny medalista Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r w kolarstwie;
    • Stanisława Wąchała – Skarbniczka Towarzystwa Olimpijczyków Polskich uczestniczka XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Insbrucku w 1976r.
  • Wybitny szkoleniowiec Mirosław Westfal ze złotym medalem za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego

    Mirosław Westfal, znany i zasłużony szkoleniowiec piłkarski, otrzymał podczas uroczystego spotkania w Aleksandrowie Łódzkim złoty medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

    « z 6 »

    Z inicjatywą uhonorowania wybitnego szkoleniowca wystąpiło do Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Towarzystwo Olimpijczyków Polskich i Łódzka Regionalna Rada Olimpijska.

    Zasłużonego trenera piłki nożnej, odkrywcę talentu Włodzimierza Smolarka, uhonorował Mieczysław Nowicki – prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

    W uroczystości wzięli również udział Kazimierz Bukszyński, członek zarządu Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi, syn pana Mirosława – Adam Westfal oraz byli doskonali kolarze – Roman Węglewski i Kazimierz Myszkowski. Był również podpułkownik Jan Łukowski. emerytowany członek Gwardii Papieskiej, która na co dzień mieszka w Berlinie oraz Jerzy Bednarek, znany trener kolarstwa i dyrektor łódzkiego Tramwajarza.

    „Włodzimierz Smolarek jako 16–latek grał już w seniorach Włókniarza, było o nim głośno, choć nie można powiedzieć, żeby po cudowne dziecko ustawiały się kolejki. Był po prostu ulubieńcem kibiców w Aleksandrowie i ich nadzieją na powrót do poważnej piłki. Mówiono tu, że razem ze Smolarkiem idą lepsze czasy. Dlatego miałem spore problemy w mieście, za to, że zabrałem Włodka do Łodzi” – opowiada Mirosław Westfal.

  • Wybitne Postacie Polskiego Jeździectwa

    Kontynuując cykl spotkań wspomnieniowych pn. „Wybitne Postacie Polskiego Jeździectwa”, informujemy o kolejnym, które tym razem odbędzie się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (ul. Marymoncka 34) w Klubie Qultura/Relax*.

    Celem zaplanowanego na dzień 16 marca 2026 (poniedziałek, początek godzina 17.00) spotkania jest przypomnienie sylwetki Śp. Pana Eryka BRABECA, ale także, bazując na bogatym Jego życiu, pokazanie części historii Polskiego Związku Jeździeckiego (PZJ), który za dwa lata (rok 2028) będzie obchodził Jubileusz 100-lecia.

    Pan Eryk Brabec przez 33 lata pełnił funkcję Sekretarza Generalnego PZJ. Jako jedyny jak dotychczas Polak, przez 18 lat (1973-1991) był członkiem Biura Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), przewodnicząc przez kilka lat Komisji Skoków FEI, a w latach 1964-1973 zasiadał w Komisji Rewizyjnej FEI. W swojej bogatej aktywności na międzynarodowym forum zdobył najwyższe uprawnienia sędziowskie, uczestnicząc w tej roli w 5-ciu Igrzyskach Olimpijskich.

    W latach międzywojennych był utalentowanym jeźdźcem, którego kariera sportowa została przerwana nieszczęśliwym wypadkiem podczas zawodów w Gdyni w roku 1937.

    W latach 1937-1939 przebywał w Szkole Zawodowej Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, a praktyki odbywał w 15-tym Poznańskim Pułku Ułanów, z którym przeszedł cały szlak bojowy kampanii wrześniowej 1939 roku, dochodząc aż do Warszawy. Po zakończeniu II Wojny Światowej rozpoczęła się powojenna, długa „przygoda” Pana Eryka Brabeca z jeździectwem sportowym, która trwała do końca Jego życia.

    Należał do grona osób, które w roku 1957 reaktywowały PZJ, początkowo pełniąc w nim funkcję Skarbnika Związku, a od 1.04.1958 Sekretarza Generalnego. Dzięki wyniesionym z domu rodzinnego zasadom dobrego wychowania i prostolinijnego stylu życia, w polskim środowisku sportowym zyskał wielu przyjaciół, co miało niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania PZJ w niełatwych dla jeździectwa czasach komuny. Można śmiało powiedzieć, że był łącznikiem przedwojennego świata „malowanych dzieci” (polskich ułanów), a powojenną, niezbyt łaskawą dla Nich i polskiego jeździectwa – rzeczywistością. Utrzymywał kontakty z wieloma wybitnymi polskimi jeźdźcami okresu międzywojennego, których losy rzuciły poza granice Polski. Dbał o pamięć o Tych, którzy „odeszli na wieczną wartę”, czego dowodem było Jego zaangażowanie w budowę Pomnika Jazdy Polskiej, odsłoniętego w Warszawie po długich latach starań, w roku 1994.

    W programie spotkania przewidziane jest przedstawienie życiorysu Pana Eryka Brabeca, ale także organizatorzy oczekują podzielenia się swoimi wspomnieniami przez osoby, które miały możliwość poznania i współpracy z Nim. Poza osobami ze środowiska jeździeckiego, mile widziane będą na spotkaniu osoby z innych dziedzin sportu – związków sportowych, a zwłaszcza tych, z którymi biuro PZJ sąsiadowało w minionych latach (ul.Sienkiewicza, ul.Cegłowska). Na zakończenie organizatorzy spotkania zapraszają na poczęstunek sponsorowany przez Polski Związek Jeździecki.

  • Zmarł Cezary Jędrzycki uczestnik Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r.

    xx1

    Cezary Jędrzycki urodził się 23 stycznia 1969r w Warszawie. Trzykrotnie zdobywał złote medale podczas akademickich mistrzostwa świata.

    Uczestnik XXIII Mistrzostw Świata Seniorów w Racicach /Czechy/ w 1993r, podczas których wystartował, w czwórce ze sternikiem wraz z:  Mariuszem Arcichowskim, Arkadiuszem Nowakiem, Grzegorzem Pieturą, Michałem Cieślakiem. Polska osada zajęła wówczas w finale VI miejsce.

    Podczas Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r płynąc w czwórce podwójnej z Piotrem Bujnarowskim, Markiem Gawkowskim, Jarosławem Janowskim zajął 11 miejsce.

    Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.
    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich

  • Władimir Semirunnij zdobywa srebro dla Polski!

    Władimir zdobył srebrny medal w biegu na 10 000 m podczas XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 w Mediolanie-Cortinie. To drugi medal dla Polski na tych igrzyskach – emocje sięgnęły zenitu, gdy 23-latek po dramatycznej walce stanął na podium!

    Władimir Semirunnij, reprezentujący Polskę od 2025 roku, zdobył srebrny medal w biegu na 10 000 metrów podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie-Cortinie. Młody panczenista rozpoczął swój bieg w trzeciej parze, od razu narzucając niesamowite tempo. Przez pierwszą połowę dystansu utrzymywał wszystkie okrążenia poniżej 30 sekund, pokazując rywalom, że jest gotów na wielkie rzeczy.

    Po wyczerpujących 25 okrążeniach i potężnym wysiłku Semirunnij osiągnął czas 12:39,08. Do samego końca nie było pewności, czy to wystarczy do medalu. Gdy okazało się, że szybszy był tylko Metodej Jilek z Czech, w polskim obozie wybuchły niesamowite emocje!

    Władimir Semirunnij urodził się w Rosji i tam zaczynał swoją karierę sportową, ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku zdecydował się na wyjazd do Polski. Nową ojczyznę znalazł w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie trenuje w klubie Pilica. Polskie obywatelstwo otrzymał w sierpniu 2025 roku. Decyzja o przeprowadzce do Polski była dla niego ratunkiem przed sportowym wykluczeniem i otworzyła drogę do największych sukcesów.

    W barwach Polski Władimir Semirunnij błyskawicznie zaczął zdobywać laury. W 2025 roku podczas mistrzostw świata w norweskim Hamar sięgnął po srebro na 10 000 m oraz brąz na 5 000 m. W styczniu 2026 roku triumfował na 5 000 m i zajął drugie miejsce na 1 500 m podczas mistrzostw Europy w Tomaszowie Mazowieckim. Jego rekord Polski na 10 000 m to 12:28,05, ustanowiony 6 grudnia 2025 w Heerenveen stał się trzecim najlepszym wynikiem w historii tej konkurencji.

    Podczas wręczenia nominacji olimpijskich Reprezentacji Polski na XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina w dniu 30 stycznia br. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II doszło do sympatycznego spotkania. Uczestnicząca w ceremonii ślubowania Stanisława Wąchała uczestniczka Zimowych Igrzysk XII Olimpiady w Insbrucku w 1976r pełniąca jednocześnie funkcję Skarbniczki w Towarzystwie Olimpijczyków Polskich miała okazję porozmawiać z Władimirem Semirunnijem oraz jego trenerem Rolandem Cieślakiem.

  • Kacper Tomasiak wicemistrzem olimpijskim!

    Kacper Tomasiak został wicemistrzem olimpijskim na skoczni normalnej podczas XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026! To pierwszy polski medal we Włoszech.

    Tomasiak w 1. serii skoczył 103 m i zajmował 4. miejsce. W drugiej wytrzymał presję, uzyskał 107 m, co dało mu to łączną notę 270.7 pkt. i drugie miejsce na olimpijskim podium.

    Mistrzem olimpijskim został Niemiec Philipp Raimund (102 m / 106,5 m) 274.1 pkt., a brąz wywalczył Japończyk Ren Nikaido (101 m / 106,5 m) 266.0 pkt. oraz Gregor Deschwanden (106 m / 107 m) 266.0 pkt.


    Fot.: Szymon Sikora

    W konkursie rywalizowało jeszcze dwóch polskich skoczków, ale nie udało im się zakwalifikować do 2. serii. Paweł Wąsek (97,5 m/119.8 pkt.) zajął 35. miejsce, a Kamil Stoch (100 m/119.2 pkt.) 38.

    Polski Komitet Olimpijski

  • Pogrzeb Mariana Kasprzyka. 9 lutego świat sportu i cała Bielsko-Biała pożegnali mistrza olimpijskiego

    To smutny dzień dla polskiego sportu, ale też okazja do wspomnienia człowieka, którego życie było gotowym scenariuszem na film – od olimpijskiego złota wywalczonego ze złamanym kciukiem, po wewnętrzną przemianę.  Mistrz został pożegnany z należnymi honorami.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 6 »

    Świat polskiego sportu i mieszkańcy Bielska-Białej łączą się w bólu, żegnając Mariana Kasprzyka – legendarnego pięściarza, złotego medalistę olimpijskiego z Tokio i człowieka, który swoją niezłomność udowadniał zarówno na ringu, jak i w życiu prywatnym. Mistrz, który zasłynął heroicznym zwycięstwem nad reprezentantem ZSRR, walcząc z bolesną kontuzją, spoczął dziś na cmentarzu parafialnym w bielskiej Kamienicy.

    „Młodość Marina przypadała na trudny w naszej historii okres wojenny i powojenny” – wspominał Tadeusz Pilarz.

    Przypomniał jego wielkie sportowe sukcesy, a także to, że na ringu wyróżniał się niekonwencjonalnym stylem, inteligencją taktyczną. Natomiast po zakończeniu kariery przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie młodym sportowcom.

    „Był człowiekiem niezwykle skromnym, głęboko religijnym, dużo się modlił, a własnoręcznie wykonywanymi olimpijskimi różańcami obdarowywał bliskie mu osoby. Jego losy pełne dramatycznych zwrotów i wielkich zwycięstw stanowią gotowy scenariusz filmowy. Niezwykle lubiany, zawsze życzliwy i otwarty na innych emanował pozytywną energią, którą zapamiętamy wszyscy” – podkreślał Tadeusz Pilarz.

    Kiedy wynoszono urnę z prochami Mariana Kasprzyka z bielskiej katedry, zebrani w świątyni wielbiciele talentu Mariana Kasprzyka bili brawo. Do równie wzruszającego momentu doszło na cmentarzu parafialnym w bielskiej Kamienicy – tuż przed włożeniem prochów zmarłego do grobu jedna z osób podeszła i w geście bokserskiego pożegnania przyłożyła pięść do urny z prochami Mariana Kasprzyka, a później zostały odpalone race.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich reprezentował Mieczysław Nowicki, który tego smutnego dnia reprezentował również Polski Komitet Olimpijski.

  • Nie żyje Józef Gąsienica Sobczak

    W wieku 91 lat zmarł w poniedziałek Józef Gąsienica Sobczak, biathlonista i biegacz narciarski, jeden z najwybitniejszych sportowców w historii polskiego sportu zimowego, czterokrotny uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich – poinformował Urząd Gminy Kościelisko.

    Józef Gąsienica-Sobczak reprezentował Polskę na VII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Cortinie d’Ampezzo w 1956r, VIII Zimowych Igrzyskach w Squaw Valley w 1960r, IX Zimowych Igrzyskach w Innsbrucku w1964r oraz X Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble w1968r. Karierę sportową rozpoczynał w biegach narciarskich, by następnie stać się jednym z twórców sukcesów polskiego biathlonu.

    Na mistrzostwach świata zdobył trzy medale – dwa srebrne i jeden brązowy. Srebrne medale wywalczył w 1966 r. w Garmisch-Partenkirchen w biegu indywidualnym na 20 km oraz w sztafecie 4 × 7,5 km. Natomiast brązowy medal zdobył w 1965 r. w norweskim Elverum w rywalizacji drużynowej na 20 km wraz z Józefem Rubisiem, Tadeuszem Kwapieniem i Andrzejem Mateją. Wówczas był to pierwszy medal mistrzostw świata w historii polskiego biathlonu.

    Józef Gąsienica Sobczak, znany pod pseudonimem „Juha”, urodził się 9 lipca 1934 r. w Kościelisku. Przez całą karierę sportową był związany z Wojskowym Klubem Sportowym Zakopane. Występował zarówno w biegach narciarskich, jak i w biathlonie, w którym należał do światowej czołówki. Był także dwukrotnym mistrzem Polski w biegu sztafetowym 4 × 10 km oraz wielokrotnym medalistą mistrzostw kraju.  Poza sportem intensywnie angażował się w życie społeczne regionu – kultywował góralskie tradycje.

    Wszyscy ci co znali Józefa Gąsienicę Sobczaka mówili „Jego sportowa kariera i oddanie dla barw narodowych przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, a on sam był inspiracją dla wielu pokoleń młodych sportowców.

    Józef Gąsienica Sobczak był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

    Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich

  • Zmarł Marian Kasprzyk – mistrz olimpijski w boksie

    W wieku 86 lat zmarł Marian Kasprzyk, jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy w historii. Informację przekazał Bielski Klub Bokserski Beskidy, którego był honorowym prezesem.

    Marian Kasprzyk urodził się 22 września 1939 roku w Kołomani koło Kielc. Jako pięściarz reprezentował Spartę Ziębice, Nysę Kłodzko, BBTS Bielsko-Biała, Górnika Wesoła i Górnika Pszów.

    Był trzykrotnym olimpijczykiem. Wywalczył złoty medal Igrzysk XVIII Olimpiady w Tokio w 1964r w czasie których rywalizował wadze półśredniej. Zdobył również brązowy medal olimpijski podczas Igrzysk XVII Olimpiady w Rzymie w 1960r w wadze lekkopółśredniej.  Był też brązowym medalistą ME w Belgradzie w 1961 roku. W trakcie swojej kariery sportowej stoczył w karierze 270 walk, z czego 232 wygrał, 10 zremisował, a 28 przegrał.

    Kariera Kasprzyka miała również dramatyczne momenty. W latach 1961–1964 był zdyskwalifikowany — najpierw dożywotnio, później karę skrócono. Powodem był udział w bójce, za którą trafił do więzienia. Na krótko przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio uchylono pozostałą część kary, umożliwiając mu start i tym samym zdobycie złotego medalu olimpijskiego.

    Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Historia Kasprzyka stała się inspiracją dla filmu „Bokser” z 1966 roku, w którym wystąpił Daniel Olbrychski.

    Po zakończeniu kariery zawodnika został trenerem.

    Rodzinie, najbliższym, przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

    Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

  • Pernilla Wiberg odebrała Honorową Nagrodę Szwedzkiej Akademii Sportu

    Pernilla Wiberg od niedawna Prezydent Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków /WOA/ została uhonorowana w swojej ojczyźnie, Szwecji – jednym z najważniejszych wyróżnień sportowych w swoim kraju. Pernilla Wiberg odebrała Honorową Nagrodę Szwedzkiej Akademii Sportu podczas Narodowej Gali Sportu w Sztokholmie w poniedziałek. Nagroda ta przyznawana jest sportowcowi, który dzięki swoim nieustającym wysiłkom wzbudził podziw i szacunek, wzbogacając szwedzki sport.

    Szwedzka Akademia Sportu uzasadniając swoją decyzję podkreśliła, że Pernilla Wiberg, jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską i czterokrotną mistrzynią świata.  Była ikoną narciarstwa alpejskiego przez całą swoją błyskotliwą karierę sportową. Poza sportem nadal promuje wartości olimpijskie i niestrudzenie pracuje nad wzmocnieniem roli olimpijczyków w Ruchu Olimpijskim.

    Do Prezydent WOA Pernilli Wiberg list z gratulacjami skierował Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki:

    „Szanowna Pani Prezydent,

    Jako Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich – jedynej takiej organizacji w Polsce uznawanej przez Światowe Stowarzyszenie Olimpijczyków /WOA/ i zrzeszającej polskich olimpijczyków – oraz Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pragnę w imieniu wszystkich naszych organizacji złożyć Pani gratulacje z okazji wyboru na stanowisko Prezydenta Światowego Stowarzyszenia Olimpijczyków /WOA/.

    Chciałbym również serdecznie zaprosić Panią Prezydent do odwiedzenia naszego kraju. Jeśli będzie Pani uczestniczyć w XXV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo będzie dla mnie zaszczytem spotkać się z Panią i przedstawić się osobiście oraz omówić dokonania Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

    Jako Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich będę przebywał podczas XXV Zimowych Igrzysk w Mediolanie oraz Cortina d’Ampezzo w dniach 12-17 lutego br.

    Z poważaniem,
    Mieczysław Nowicki
    Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich”

    Pani Prezydent WOA Pernilla Wibereg odpowiedziała natychmiast:

    „Szanowny Mieczysławie,

    Dziękuję za Twoją miłą wiadomość.

    Podczas całych XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan Cortina d’Ampezzo w dniach 5-21 lutego br. będę pracować dla Szwecji. Proszę o informację, jak będziesz wybierać się w góry.

    Serdecznie pozdrowienia,
    Pernilla Wiberg OLY”

  • Pierwsza grupa Olimpijskiej Reprezentacji Polski Mediolan-Cortina 2026 odebrała nominacje

    W piątek w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego pierwsza grupa sportowców odebrała nominacje do Olimpijskiej Reprezentacji Polski Mediolan-Cortina 2026 i złożyła ślubowanie. Jako pierwsi do Team PL wstąpili przedstawiciele: łyżwiarstwa szybkiego, short tracku, saneczkarstwa, biathlonu, bobslei, narciarstwa alpejskiego, łyżwiarstwa figurowego i misji olimpijskiej.

    Przyciśnij na zdjęcie by przejść do przeglądania galerii
    « z 10 »

    Fot.: Szymon Sikora, Robert Hajduk

    Uroczyste wręczenie nominacji odbyło się w towarzystwie Prezydenta RP Karola Nawrockiego, któremu towarzyszyli: Jarosław Dębowski – Podsekretarz Stanu, zastępca Szefa Gabinetu Prezydenta RP, Łukasz Witek – doradca Prezydenta RP, a także syn Prezydenta – Antoni.

    W tym wyjątkowym momencie członkom Olimpijskiej Reprezentacji Polski, odlatującym tego samego dnia do Mediolanu prezydenckim samolotem, towarzyszyli także m.in.: Jego Ekscelencja Luca Franchetti Pardo – Ambasador Włoch w Polsce, Jakub Rutnicki – Minister Sportu i Turystyki wraz z Sekretarzami Stanu w MSiT, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Tadeusz Tomaszewski – Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Generał broni Marek Sokołowski – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, German Carboni – Szef Biura Ekonomiczno-Handlowego Ambasady Włoch, Hanna Wawrowska – Wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Fair Play, Paweł Malinowski – prezes firmy Profbud S.A. – sponsora PKOl, Roman Sabaj – Prezes Zarządu Prestige Auto, właściciel Grupy Sabaj – dealera Toyota i Lexusa z Warszawy i Łodzi, Dorota Żurkowska – Group Senior Vice President – Revenue, Warner Bros. Discovery Poland, Sabine Dietl – Senior Brand Director adidas East Europe, Patryk Cebartowski – Director Sports Marketing adidas Central Europe East, Kacper Słoma – Lilou, Czesław Lang – wicemistrz olimpijski w kolarstwie szosowym i Attaché Olimpijski na te igrzyska, Wojciech Fortuna – pierwszy polski mistrz olimpijski w sportach zimowych, skoczek narciarski, Aleksandra Czechowicz-Woźniak – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, a także wiceprezesi, członków zarządu PKOl, , przedstawiciele sponsorów i partnerów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Casa Polonia, prezesi i przedstawicieli polskich związków sportowych, olimpijczycy i medaliści olimpijscy, przedstawicieli Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz przedstawiciele lubelskich małych i średnich przedsiębiorstw, którzy są partnerami Domu Polskiego, a także partnerzy główni Domu Polskiego.

    Na początku uroczystości głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Karol Nawrocki. – Drodzy Państwo, gdy myślimy o samej istocie Igrzysk Olimpijskich, to widzimy oczywiście przede wszystkim rywalizację sportową. Ona jest pewnym fundamentem igrzysk olimpijskich. (…) W momencie, gdy nasza medalistka olimpijska Natalia Czerwonka jako chorąży wyjdzie w Mediolanie, a mistrz olimpijski Kamil Stoch w Predazzo, to zacznie się zupełnie inny czas między 6, a 22 lutego. To będzie czas, w którym cała radość, cała nadzieja, cała społeczna emocja, niezależnie od pewnych różnych społecznych, politycznych różnic w Rzeczypospolitej, będzie skupiała się właśnie na tym, jak idzie naszym sportowcom na Igrzyskach Olimpijskich. (…) Jak wielką nadzieję mamy na Wasze sukcesy na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich? Sprawa oczywiście nie jest łatwa. Ja jestem, drodzy Państwo, realistą i wszyscy wiemy, że osiągnąć medal na igrzyskach olimpijskich to jest wielki zaszczyt, ogromny wysiłek. (…) W każdej sekundzie Waszego występu Prezydent Polski i cały naród będą z Wami. Jestem przekonany, że przywieziecie medale i tego Wam z całego serca życzę z Igrzysk Olimpijskich. Jestem z Was dumny jako Prezydent Polski. Naród jest z Was dumny. Niech żyje Polska – powiedział Prezydent Karol Nawrocki.

    Głos zabrał także Ambasador Włoch w Polsce. – Dla mnie naprawdę to szczęście, że jestem tu z Wami i mogę uczestniczyć w ceremonii ślubowania sportowców jadących do Włoch. Dla nas Włochów to wyzwanie, ponieważ to pierwszy raz, kiedy dwa bardzo różne miasta będą gościć igrzyska olimpijskie. Pierwszy to nasza stolica, a drugie to znany narciarski kurort. Pracowaliśmy bardzo mocno, aby zmniejszyć maksymalnie negatywny wpływ na środowisko, bo jedną z naszych wartości jest także ochrona środowiska naturalnego. Wy sportowcy będziecie tam bardzo dobrze przyjęci, bo Włosi kochają Polskę, a Polacy kochają Włochów. Włochy są zapisane narodowym hymnie Polski, ale bardzo mało osób wie, że także Polska jest zapisana hymnie Włoch, co pokazuje, jak głębokie są nasze relacje. Więc życzę Wam wszystkiego najlepszego, żebyście mieli udane zawody, ale też nowe przyjaźnie ze sportowcami z innych krajów. Bardzo Wam gratuluję i dziękuję – powiedział Luca Franchetti Pardo.

    W tej ważnej uroczystości uczestniczył także Minister Sportu i Turystyki. – Drodzy zawodnicy i zawodniczki – wspaniale wyglądacie, wspaniale się prezentujecie i myślę, tak jak wszyscy tutaj jesteśmy, chcemy Wam przekazać wspaniałą, najlepszą energię, wspaniałą polską energię. Wiem, że to jest dla Was najważniejszy dzień w życiu, bo przecież, gdy zaczynaliście marzyć o tym, żeby być sportowcem, to właśnie oglądaliście tych największych, Kamila Stocha, Adama Małysza, Pana Fortunę i wielu innych wspaniałych medalistów i marzyliście. A dzisiaj, dzięki Waszej wieloletniej konsekwencji, niesamowitej pracy jesteście tutaj, w Polskim Komitecie Olimpijskim. Cała Polska patrzy na Was, ale też to, co najważniejsze, cała Polska jest z Was bardzo dumna. Pamiętajcie o tym. (…) Jesteście najpiękniejszymi ambasadorami Polski. Bardzo się cieszę i jestem z tego dumny, że na pewno dacie z siebie wszystko – powiedział Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki.

    Nie mogło zabraknąć Marszałka Województwa Lubelskiego, które z dumą wspiera Olimpijską Reprezentację Polski. – (…) Szanowni Państwo, sukcesy sportowców budują prestiż każdego kraju. I te sukcesy są naszym wspólnym dobrem. Ten sukces nie ma barw politycznych. Ten sukces nie karmi się jakąś ideologią. Ten sukces pochodzi z serca, z bycia Polakiem, z bycia dumnym z naszej ojczyzny, z biało-czerwonej. Wy jesteście własnością nas wszystkich. (…) Zwycięstw Wam życzę, bez względu na to, które miejsce zajmiecie. Jesteście naszą chlubą i dumą, dumnego narodu państwa polskiego – powiedział Jarosław Stawiarski.

    – Jesteśmy tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi. Już za chwilę, dzięki uprzejmości Pana Prezydenta, cała ekipa poleci samolotem prezydenckim do Mediolanu. Drodzy sportowcy, wyglądacie niesamowicie w tych strojach z orzełkiem na piersi, aż serce się raduje. Od 6 lutego zacznie się dla nas najważniejsza impreza czterolecia – zimowe igrzyska olimpijskie. Walczyliście o kwalifikacje. Każdy z Was przeszedł bardzo trudną drogę. Każdy z Was walczył o to, by reprezentować barwy biało-czerwone i każdy z Was jedzie tam spełniać swoje marzenia. Jestem dużym optymistą, wierzę w każdego z Was. Musicie uwierzyć w siebie, uwierzyć w to, że jesteście w stanie wygrywać, bo przecież jesteście reprezentacją olimpijską Rzeczypospolitej. (…) Nasza 60-osobowa reprezentacja olimpijska jest złożona z wielu doświadczonych sportowców, ale też z młodych. Są takie przypadki, po raz pierwszy w historii, gdzie Klaudia Adamek, która reprezentowała Polskę podczas letnich Igrzysk Olimpijskich, teraz wystąpi w zimowych. To jest coś niesamowitego, to jest coś wyjątkowego. Podczas igrzysk olimpijskich w Cortinie będziemy też świętować 70-lecie zdobycia pierwszego medalu przez Franciszka Gąsienicę Gronia i tam też po raz pierwszy w historii będzie Dom Polski. Drodzy sportowcy, życzę Wam żebyście spełnili swoje marzenia, tego, żebyście walczyli o medale. (…) Mamy wiele szans medalowych, mamy wspaniałych sportowców, a ja jestem pierwszym Waszym kibicem, ponieważ będę z Wami tam od początku do końca. Zrobiliśmy wszystko – jako Polski Komitet Olimpijski, żebyście tam czuli się wyjątkowo. (…) Wszyscy jesteśmy kibicami tych samych zawodników. Wszyscy kibicujemy i chcemy cieszyć się ze zdobywanych medali. Liczymy na złoto, srebrno i brąz. Chcielibyśmy usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Liczę na Was, trzymam kciuki, bądźmy jednym Team PL – powiedział Prezes PKOl Radosław Piesiewicz.

    Jednak jednym z dwóch najważniejszych punktów piątkowego programu było wręczenie nominacji, które odebrali przedstawiciele: łyżwiarstwa szybkiego, short tracku, saneczkarstwa, biathlonu, bobslei, narciarstwa alpejskiego, łyżwiarstwa figurowego i misji olimpijskiej. Każdy sportowiec po odebraniu powołania do Olimpijskiej Reprezentacji Polski, złożył swój podpis na fladze Team PL. Zainaugurował to Prezydent RP.

    Kolejnym ważnym punktem tego wydarzenia było uroczyste ślubowanie. W imieniu sportowców słowa roty przysięgi odczytała bobsleistka Klaudia Adamek, a w imieniu trenerów i osób współpracujących trener bobsleistek Dawid Kupczyk.

    Miłymi akcentami dla ślubujących było symboliczne wręczenie im voucherów HBO MAX przez panią Dorotę Żurkowską, Group Senior Vice President – Revenue, Warner Bros. Discovery Poland – dzięki którym każdy olimpijczyk będzie mógł obejrzeć każdą sekundę włoskich igrzysk, a także talizmanów szczęścia przez Kacpra Słomę reprezentującego markę Lilou. Oczywiście zarówno vouchery, jak i talizmany szczęścia, otrzymają wszyscy członkowie Olimpijskiej Reprezentacji Polski Mediolan-Cortina 2026.

    Podczas uroczystości sportowcom zaprezentowano także Dom Polski, który będzie im towarzyszył we Włoszech. Imponująca naczepa była wyeksponowana przed Centrum Olimpijskim PKOl, a podczas uroczystości wszyscy obecni obejrzeli animację prezentującą jej okazały wygląd i możliwości.

    Wydarzenie zwieńczono wspólnym zdjęciem ślubujących z osobami wręczającymi im nominacje z Prezydentem Karolem Nawrockim na czele.

    XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina 2026 zostaną rozegrane w dniach 6-22 lutego. Polskimi chorążymi podczas ceremonii otwarcia będą: Natalia Czerwonka (w Mediolanie) i Kamil Stoch (w Predazzo).

    Ślubująca w piątek ekipa, w godzinach popołudniowych odleci do Mediolanu. Reszta Olimpijskiej Reprezentacji Polski nominacje odbierze na miejscu, w swoich wioskach olimpijskich.

    Udział Olimpijskiej Reprezentacji Polski w XXV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026, nie byłby możliwy bez wsparcia Sponsorów i Partnerów PKOl, a są to: zondacrypto, PROFBUD, adidas, KRAM, Województwo Lubelskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Województwo Podkarpackie, LUXMED, Ferrero, Itaka, ATT Investments, Art in House, Leroy Merlin, Lilou, Stroer, Toyota Okęcie, Hotel Arłamów, PLUG IN.

    Polski Komitet Olimpijski