Centralne Dni Olimpijczyka 2019
W sobotę 13 kwietnia w Gnieźnie odbyły się tegoroczne Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. W hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki zgromadziły kilkanaścioro olimpijczyków (nie tylko z terenu Wielkopolski) oraz wielu miejscowych sympatyków sportu, w tym – uprawiającą różne dyscypliny młodzież.
Obecna była grupa parlamentarzystów i przedstawiciele władz samorządowych. W roli gospodarza wystąpił prezydent miasta – Tomasz Budasz.
Całość rozpoczęła uroczysta pieśń w wykonaniu chóru mieszanego „Metrum”, po czym nastąpił olimpijski ceremoniał. Było więc wniesienia flagi PKOl, zapalenie znicza i odśpiewanie hymnu olimpijskiego. Głos zabrał prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki.
Przypomniał, że Dni Olimpijczyka tradycyjnie są organizowane w kwietniu, ponieważ właśnie w tym miesiącu rozegrano w Atenach w roku 1896 pierwsze igrzyska ery nowożytnej. A. Kraśnicki w swoim wystąpieniu nawiązał do przypadającego w br. jubileuszu 100-lecia polskiego ruchu olimpijskiego oraz organizowanych z tej okazji przedsięwzięć. Powiedział też, iż Gniezno nieprzypadkowo zostało wybrane przez PKOl (z grona innych miast-kandydatów) na miejsce 55. Centralnych Dni Olimpijczyka. Ten wybór to wyraz uznania dla stale rozwijającego się w tym mieście ruchu sportowego i niezwykle przychylnego stosunku jaki mają doń lokalne władze. Potwierdzeniem tego są choćby miejskie i powiatowe stypendia dla wyróżniających się zawodników czy sportowe gale.
O znaczeniu sportu dla rozwoju młodzieży i o jego roli jako czynnika konsolidującego lokalną społeczność mówił potem Tomasz Budasz. Prezydent Gniezna podziękował PKOl za powierzenie właśnie jego miastu roli gospodarza tegorocznych uroczystości. Wyraził również satysfakcję z faktu przybycia do Gniezna tak licznej grupy naszych wybitnych sportowców. Uczestnicy uroczystości chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego kilka dni wcześniej, a mocno z Gnieznem związanego Henryka Grotowskiego – członka narodowej drużyny hokeja na trawie, która uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972). W biało-czerwonych barwach rozegrał on blisko 90 spotkań, zdobywając 53 gole.
Sympatycznym akcentem sobotniej uroczystości było wręczenie przez Andrzeja Kraśnickiego „15”-tce zawodników gnieźnieńskich klubów (reprezentujących: piłkę ręczną, piłkę nożną, koszykówkę, triathlon, hokej na trawie, tenis stołowy, la i zapasy) pierwszych kółek olimpijskich. Prezes PKOl wyróżnił także medalami „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” dziesięciu zasłużonych trenerów i organizatorów sportu.
Z kolei z rąk prezydenta Budasza otrzymał Medal Koronacyjny.