Kolejna Szkoła im. Polskich Olimpijczyków
W dniu 22 marca 2024r. w Górze odbyła się niezwykła uroczystość. Szkoła Podstawowa w Górze w Gminie Inowrocław dostąpiła zaszczytu noszenia imienia Polskich Olimpijczyków.
Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego, wniesienia flagi olimpijskiej, przy dźwiękach hymnu olimpijskiego.
Kolejnym niezwykłym elementem uroczystości było przedstawienie największych sukcesów polskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich przygotowanych przez uczniów z klas 3/4/i 5. W trakcie przedstawienia uczniowie przedstawili we wspaniały sposób w swojej interpretacji zdobycie medali przez: Halinę Konopacką, Janusz Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Agatę Wróbel, Otylię Jędrzejczak, Kamila Stocha, Anitę Włodarczyk, czwórkę wioślarek.
Uroczystość zaszczycili znamienici goście w osobach:
- Dariusza Kurzawy – Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
- Tadeusza Kacprzaka – Wójta Gminy Inowrocław;
- Katarzyny Stachowiak – Dyrektorki Szkoły im. Polskich Olimpijczyków;
- Krzysztofa Kołtuńskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Inowrocław;
- Mariusza Budnego – Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej, Spraw Wojskowych i Kancelarii Tajnej;
- Magdaleny Fularczyk – mistrzyni olimpijskiej Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro w 2016r;
- Kajetana Broniewskiego – medalisty Igrzysk XXV Olimpiady w Barcelonie w 1992r.
Po zakończonej części oficjalnej wszyscy przeszli na dziedziniec szkoły, gdzie uroczyście przez wszystkich gości została odsłonięta tablica, która utożsamia nadanie Szkole Podstawowej w Górze imię Polskich Olimpijczyków.
Następnie w szkole została przeprowadzona lekcja olimpizmu oraz przeprowadzone zawody na ergometrach wioślarskich. W zawodach udział wzięły szkoły podstawowe z Jaksiczek, Góry, Turzan, Tupadły i Sławencinka. Zawodnicy startowali w zespołach 4 osobowych.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Każda ze szkół uczestniczących w zawodach otrzymała flagę olimpijską oraz publikacje o tematyce olimpijskiej.
Należy podkreślić, że pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Mariusz Budny, który od wielu lat na różnych szczeblach swojej pracy zawodowej stara się w każdy możliwy sposób pielęgnować i propagować ruch olimpijski oraz rywalizację sportową.
W uroczystość zaangażowało się Towarzystwo Olimpijczyków Polskich, które zorganizowało zawody oraz przekazało uczestnikom i przedstawicielom szkół nagrody.