Kolejny Sejmik Polonijny Sejmik zakończył obrady.
W piątek (26 lipca 2019) w Gdyni tygodniowe obrady zakończył jubileuszowy XXV Światowy Polonijny Sejmik PKOl. Wzięło w nim udział ok. 120 naszych rodaków z 21 państw całego świata.
Organizatorzy przedsięwzięcia – Polski Komitet Olimpijski, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i władze samorządowe Gdyni, wspierani przez Senat RP oraz ministerstwa: Sportu i Turystyki, i Spraw Zagranicznych uczynili wiele aby uczestnikom zapewnić atrakcyjny program – zarówno merytoryczny, jak i towarzyszący, czyli – sportowo-turystyczny.
W ciągu tygodnia odbyło się m.in. wspomnieniowe spotkanie z trójmiejskimi medalistami olimpijskimi i Januszem Szewińskim, poświęcone zmarłej przed rokiem Pierwszej Damie Polskiego Sportu – Irenie Szewińskiej. Była także wizyta w gdyńskim Muzeum Emigracji. Na pokładzie „Daru Pomorza” z uczestnikami Sejmiku spotkał się zastępca Prezydenta Gdyni Marek Łucyk – padły ciekawe informacje o mieście, ale i o naszym wspaniałym żaglowcu. Ponadto – żeglarskie szanty, które wszystkim przypadły do gustu.
W trakcie obrad plenarnych, których współgospodarzami – obok szefa Komisji Współpracy z Polonią PKOl – dr Witolda Rybczyńskiego – byli starościna Weronika Szaturskaya (z Kazachstanu)i starosta Jerzy Rudnicki (z Bułgarii), odbyły się również spotkania z Sekretarzem Generalnym PKOl Adamem Krzesińskim, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Iwoną Kozłowską i członkiem Zarządu Krajowego, skarbnikiem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomaszem Różniakiem. Adam Krzesiński przypomniał naszym rodakom okoliczności w jakich 100 lat temu rodził się polski ruchu olimpijski oraz historyczną rolę Polonii w gromadzeniu środków na pokrycie kosztów udziału biało-czerwonych w ich debiutanckim starcie olimpijskim w Paryżu w roku 1924.
Ponadto zapoznał zgromadzonych z bieżącymi działaniami Komitetu, w tym – z programem obchodów jego tegorocznego jubileuszu, wspomniał o Igrzyskach Europejskich – i tych zakończonych niedawno w Mińsku, i tych, które w Krakowie i Małopolsce mają odbyć się za cztery lata. Nie zabrakło też informacji o przygotowaniach polskich sportowców do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.
Dyr. Iwona Kozłowska mówiła o działalności swojego departamentu, z uznaniem odnosząc się do takich inicjatyw jak Sejmiki Olimpijskie, od półwiecza gromadzące najaktywniejszych polonijnych działaczy sportowych.
Tomasz Różniak zapoznał z kolei sejmikowiczów z bieżącą działalnością „Wspólnoty Polskiej”, akcentując rolę jaką w kontaktach Polonii z krajem odgrywa od lat sport. Przypomniał także, iż już od lat Sejmiki Olimpijskie bezpośrednio poprzedzają organizowane w tej samej (lub pobliskiej) lokalizacji Polonijne Igrzyska Sportowe.
W trakcie obrad plenarnych swój dorobek w promowaniu ruchu olimpijskiego i polskiego sportu oraz zamierzenia na kilka najbliższych lat zaprezentowało 16 organizacji polonijnych z różnych stron świata. Za godne realizowania co roku w dniu 11 listopada uznano Światowe Biegi Niepodległości, które mogą stać się dobrą okazją do promowania osiągnięć rodzimego sportu. Podkreślono znaczenie inicjatywy „Przez sport do nauki języka polskiego”, która może wciągnąć do polonijnej aktywności przedstawicieli młodego pokolenia (nawiasem mówiąc – na tegorocznym Sejmiku pojawiło się wcale niemałe grono młodszych przedstawicieli Polonii).
W ramach programu turystycznego uczestnicy Sejmiku odbyli ciekawą wycieczkę po Ziemi Kaszubskiej, odwiedzając m.in. Wdzydze Kiszewskie, Szymbark i Kościerzynę. Odbył się mecz siatkówki plażowej, w którym drużyna złożona z uczestników Sejmiku 3:0 pokonała zespół gospodarzy Gdyni.
Już po raz czwarty – tym razem w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku – rozegrano Żeglarskie Mistrzostwa Polonii. Nad ich sprawnym przebiegiem czuwali wytrawni działacze tego sportu – Zbigniew Stosio, Stanisław Dębicki i Bogusław Witkowski. Zwycięsko z rywalizacji wyszła załoga w składzie: Robert i Bruno Kamińscy oraz Marek Landsberg. Drugie miejsce wywalczyli: Dominik Cybulski, Tomasz Hadryś i Michał Przybylski, a trzecie – Szachin Kazymzada, Weronika Szaturskaya i Jelena Urazgaldijeva. W piątkowy wieczór z rąk przedstawicieli organizatorów i gospodarzy najlepsi odebrali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Przyznano także szereg nagród dodatkowych – np. za postawę fair play, dla najlepszego żeglarza pochodzącego z Gdyni i dla zawodników, którzy na Sejmik pokonali najdłuższą drogę.
W uroczystości kończącej XXV Sejmik wzięli udział m.in.: Wiceprezes PKOl, Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki, zastępca Prezydenta Gdyni Marek Łucyk i zastępca dyrektora TVP Polonia Filip Frąckowiak.
Kolejny Sejmik Polonijny odbędzie się już za 2 lata – zapraszamy!.