Mini Wyścig dla Dzieci i Młodzieży im. Henryka Łasaka
W dniu 14 sierpnia br. odbył się po raz drugi w historii powiatu Limanowskiego Mini Wyścig dla Dzieci i Młodzieży im. Henryka Łasaka.
Mini Wyścig dla Dzieci i Młodzieży im. Henryka Łasaka” organizowany jest przy okazji organizacji 23. Wyścigu Kolarskiego Memoriału im. Henryka Łasaka – jednego z najlepszych wyścigów klasycznych rozgrywanych w Polsce. Henryk Łasak był najwybitniejszym trenerem w historii polskiego kolarstwa i twórcą jego potęgi w latach 60. I 70. Wyszkolił wiele doskonałych zawodników takich jak; Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdę i Mieczysława Nowickiego. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 w Skomielnej Białej koło Rabki. Wyścig poprzedzony został „Mini Wyścigiem dla Dzieci i Młodzieży im. Henryka Łasaka”. Wyścig został rozegrany w kategorii dziewcząt i chłopców w kategorii wiekowej 7-14 lat. Każdy z uczestników „Mini Wyścigu dla Dzieci i Młodzieży im. Henryka Łasaka” został uhonorowany pamiątkowym medalem uczestnika wyścigu. Organizacja tego typu wyścigu była jednym z największych wydarzeń kolarskich dla dzieci i młodzieży dla lokalnej społeczności w Limanowej.
Wydarzenie podzielone zostało na rowerową paradę dla dziewcząt i chłopców w kategorii wiekowej 7 14 lat. Parada oraz wyścig będą odbywać się w Limanowej przed rozegraniem wyścigu głównego 14 sierpnia br. w Limanowej na dzień przed rozpoczęciem wyścigu głównego 23. Wyścigu im. Henryka Łasaka wzdłuż alei w centrum Limanowej. Udział w wyścigu dla dzieci i młodzieży im. Henryka Łasaka był całkowicie bezpłatny. W zawodach mogły wziąć udział dzieci i młodzież, które jeżdżą rekreacyjnie na rowerze. Hasło „Mini Wyścigu dla Dzieci i Młodzieży im. Henryka Łasaka to: „Z energią na starcie, wyścig wygrajcie”. W trakcie organizacji wyścigu odbyły się spotkania/pogadanki spotkania ze znanymi kolarzami takimi jak: Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki.
W obrębie mety zorganizowana została strefa sportowo-rekreacyjna, w której wszyscy chętni mogli zrelaksować się po zmaganiach sportowych, porozmawiać ze znanymi kolarzami i innymi sportowcami, wziąć od nich autograf, zasięgnąć cennych rad, wziąć udział w mini zabawach i zawodach sportowo rekreacyjny, konkursach z zakresu sportu, jego historii, a zwłaszcza kolarstwa, pogadankach na temat historii olimpizmu, szerzenia zasady fair play, konkursach rysunkowych na temat kolarstwa. Wszyscy uczestnicy biorący czynny udział w wydarzeniu otrzymali gadżety związane z wydarzeniem oraz pamiątkowe medale.
Całość organizowana była przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze wsparciem w ramach Programów Departamentu Sportu Powszechnego
Zarząd Towarzystwa Olimpijczyków Polskich reprezentowali podczas organizacji i przeprowadzenia zawodów: Prezes TOP Mieczysław Nowicki, Skarbnik TOP Jerzy Rybicki, Sekretarz Generalny Kajetan Broniewski, Jerzy Garpiel, Tadeusz Mytnik – członkowie Zarządu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.