Przygotowania organizacyjne do XXIII Edycji Wyścigu Kolarskiego Memoriału Henryka Łasaka w Limanowej
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski spotkał się dzisiaj z Tadeuszem Mytnikiem oraz Mieczysławem Nowickim, wybitnymi kolarzami, medalistami olimpijskimi, wychowankami legendarnego trenera Henryka Łasaka.
Dzisiejsze, wzruszające dla mnie spotkanie, z tak wybitnymi sportowcami, medalistami igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, panami Tadeuszem Mytnikiem oraz Mieczysławem Nowickim dotyczyło organizacyjnych przygotowań do kolejnego Memoriału Henryka Łasaka. Sercem imprezy będzie Limanowa. Memoriał upamiętnia wspaniałego człowieka, wychowawcę, najwybitniejszego polskiego trenera kolarstwa. Ten trudny i pasjonujący wyścig kolarski ma bogatą, imponującą już tradycję. Jestem też pewien, że wspólnie zrobimy wszystko, by również ta najbliższa – 23. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Memoriału Henryka Łasaka, dostarczyła kibicom tej pięknej dyscypliny wyjątkowych sportowych emocji – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
Henryk Łasak był najwybitniejszym trenerem w historii polskiego kolarstwa. Twórcą jego potęgi w latach 60. i 70. Wyszkolił wielu wspaniałych sportowców, prawdziwe gwiazdy tego sportu, w tym Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdę, Mieczysława Nowickiego i Tadeusza Mytnika. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 r. w Skomielnej Białej koło Rabki.
Memoriał Henryka Łasaka to jednodniowy wyścig kolarski w Polsce, mający opinię jednego z najtrudniejszych klasyków w Polsce, rozgrywany corocznie w sierpniu, wokół Suchej Beskidzkiej oraz pobliskich miejscowości. Pierwszy z wyścigów zorganizowano w 1999 roku, a jego zwycięzcą został Cezary Zamana.
Mieczysław Nowicki to jedna z legend polskiego kolarstwa. Dwukrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Na mistrzostwach świata w Yvoir w 1975 roku, wspólnie właśnie z Tadeuszem Mytnikiem, Ryszardem Szurkowskim i Stanisławem Szozdą, zwyciężył w drużynowej jeździe na czas. Rok później drużyna w składzie Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Montrealu. Mieczysław Nowicki dołożył do tego jeszcze brąz w wyścigu indywidualnym. W 1977 r. w wyścigu drużynowym zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w San Cristóbal.
Tadeusz Mytnik to srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne, specjalista w szosowej indywidualnej jeździe na czas. Największe sukcesy międzynarodowe odniósł w szosowym wyścigu drużynowym, jako filar zespołu w jeździe na czas. W tej konkurencji dwukrotnie zwyciężał na mistrzostwach świata w Barcelonie w 1973 oraz rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Yvoir. Na mistrzostwach świata w 1973 r. Polacy wystąpili w składzie: Tadeusz Mytnik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski, a w 1975 partnerowali mu Mieczysław Nowicki, Ryszard Szurkowski i Stanisław Szozda. W tej samej konkurencji zdobył też srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 r. oraz brązowy na mistrzostwach świata w San Cristóbal w 1977 r.