Rok do III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Dokładnie za rok rozpoczną się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Z tej okazji organizatorzy zaprezentowali program sportowy oraz logotyp wydarzenia. Ta największa multidyscyplinarna impreza sportowa w Europie odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku.
Podczas trzeciej edycji Igrzysk Europejskich sportowcy będą rywalizować w 25 dyscyplinach, z czego 18 to dyscypliny olimpijskie. Sporty nieolimpijskie zostały wpisane do programu jako element świeżości, który zwróci uwagę najmłodszych kibiców. Szacuje się, że do Polski przyjedzie około 7 tysięcy sportowców z blisko 50 krajów.
Podczas konferencji prasowej w Krakowie zaprezentowany został logotyp III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.
− Od dziś III Igrzyska Europejskie, które rozpoczną się dokładnie za rok, mają swój symbol, indywidualny znak. To kolejna klamra procesu organizacyjnego, drogi do przygotowywanego widowiska sportowego, które będzie udziałem Małopolan, Polaków i kibiców z całej Europy − powiedział Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
Igrzyska Europejskie w Polsce będą pierwszymi w historii, podczas których zostaną wykorzystane wyłącznie istniejące obiekty sportowe – między innymi w Krakowie, Małopolsce, na Śląsku i Dolnym Śląsku.
Zgodnie z istotną dla Ruchu Olimpijskiego ideą zrównoważonego rozwoju oprócz wykorzystania istniejących obiektów podjęte zostaną takie inicjatywy w zakresie transportu, działalności operacyjnej i gospodarki odpadami, których celem będzie maksymalna ochrona środowiska.
− Jesteśmy bardzo podekscytowani wkroczeniem w ostatni rok przygotowań do trzeciej edycji Igrzysk Europejskich. Pomimo wyzwań, z jakimi się zmierzyliśmy, jestem całkowicie przekonany, że uda nam się z sukcesem zorganizować to wydarzenie. Igrzyska pokażą ważną i integralną rolę sportu w promowaniu pokoju i jedności, jednocześnie będąc przykładem dla przyszłych miast gospodarzy – powiedział Spyros Capralos, Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.
Kraków i Małopolska zostały wskazane na gospodarza Igrzysk Europejskich 2023 podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku 22 czerwca 2019 roku. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja. Impreza ma bowiem promować także zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, ideę fair play oraz przyjaźń i solidarność pomiędzy narodami.
− To doskonała okazja dla naszego kraju, aby pokazać światu, że Polacy mogą organizować największe wydarzenia sportowe na świecie, a jednocześnie czerpać z nich szersze korzyści społeczne. Nie możemy się doczekać, by powitać najlepszych sportowców z Europy i wspólnie uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie sportu. Wierzę, że będzie ono symbolem jedności i manifestem olimpijskich, uniwersalnych wartości – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy, ale pierwsza o tak dużej randze. Rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie bowiem równocześnie przepustką do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024, część zawodów odbędzie się w randze Mistrzostw Europy.
− Igrzyska Europejskie po raz pierwszy zagoszczą w kraju Unii Europejskiej i ma to dla nas duże znaczenie, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Za nami trudne dwa lata z pandemią, więc tym bardziej chcemy przedstawić Polskę jako kraj gotowy do przyjęcia kibiców z całej Europy i świata. Igrzyska to świetny sposób, by udowodnić, że Polska jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla każdego – podkreślił Marcin Nowak – Prezes Komitetu Organizacyjnego III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.
Pierwsza edycja Igrzysk Europejskich odbyła się w Baku, a druga w Mińsku.
PROGRAM SPORTOWY III IGRZYSK EUROPEJSKICH KRAKÓW-MAŁOPOLSKA 2023
Badminton, bieg górski (impreza masowa), boks, breaking, judo, kajakarstwo, karate, kickboxing, kolarstwo, koszykówka 3×3, lekkoatletyka, łucznictwo, padel, pięciobój nowoczesny, piłka ręczna plażowa, piłka nożna plażowa, rugby siedmioosobowe, skoki narciarskie (letnie), strzelanie, szermierka, taekwondo, tenis stołowy, teqball, triathlon, wspinaczka sportowa.