Spotkanie z Marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim oraz spotkanie ze Starostą powiatu Limanowskiego Mieczysławem Urygą
W sierpniu tego roku miłośników kolarstwa czekają dwa wydarzenia w Małopolsce. Cyklicznie organizowany Memoriał Henryka Łasaka w Limanowej i po raz pierwszy przygotowany Memoriał Jana Magiery w Starym Sączu. W tej sprawie marszałek Witold Kozłowski spotkał się z byłymi znakomitymi polskimi kolarzami, Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim.
Henryk Łasak, wspierany przez Wojciecha Walkiewicza i Zbigniewa Rusina, poprowadził polskich kolarzy do bezprecedensowych sukcesów w historii polskiego kolarstwa w XX wieku, m.in. do pierwszego medalu kolarzy szosowych na mistrzostwach świata (brąz w wyścigu drużynowym na 100 km w 1971 roku) i pierwszego medalu w kolarstwie szosowym na Igrzyskach Olimpijskich (srebro w wyścigu drużynowym na 100 km w 1972 w Monachium). Ponadto w 1971 i 1972 roku Ryszard Szurkowski wygrał Wyścig Pokoju. Innymi podopiecznymi Łasaka byli m.in. Stanisław Szozda i Jan Magiera.
W 1972 roku Łasak otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Uważany za najlepszego polskiego trenera w historii, zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 roku w Skomielnej Białej w Małopolsce.
Jan Magiera, zmarły tragicznie w lutym tego roku w Mostkach koło Starego Sącza, był wspaniałym małopolskim kolarzem 60 lat XX wieku. Związany przez większą część kariery sportowej z Cracovią jako zawodnik oraz Stomilem i Wisłoką Dębica jako trener. Uczestnik igrzysk w Tokio (1964) i Meksyku (1968 – piąty z drużyną w wyścigu na 100 km). Był kapitanem reprezentacji Polski, która wygrała klasyfikację drużynową Wyścigu Pokoju w 1967 i 1968 roku. Jeździł wspaniale na czas i równie wspaniale potrafił kierować drużyną „Biało-czerwonych”, która po 19 latach pokonała wreszcie w Wyścigu Pokoju wszystkich rywali, na czele z ZSRR i NRD. Trzy razy zdobywał mistrzostwo Polski. W drużynie torowej na 4 km (1961), na szosie ze startu wspólnego (1966) i indywidualnie na czas (1970).
Henryk Łasak i Jan Magiera byli wybitnymi postaciami dla historii i rozwoju polskiego kolarstwa. Obaj zasługują, by ich pamięć i dokonania uczcić jednodniowymi klasykami w Limanowej i Starym Sączu
Memoriał Henryka Łasaka jest rozgrywanym corocznie od 1999 roku. Od początku istnienia wpisany do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), przeprowadzany w Suchej Beskidzkiej i jej okolicach. Przed edycją 2020 organizator wyścigu zdecydował o jego przeniesieniu do Limanowej.
Goście marszałka Małopolski, Mieczysław Nowicki i Tadeusz Mytnik doskonale się znają z czasów, gdy wspólnie startowali. Nowicki jest dwukrotnym medalistą olimpijskim (Monachium 1972 i Montreal 1976) oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata (Yvoir 1975 i San Cristobal 1977) w kolarstwie. Mytnik jest wicemistrzem olimpijskim z Montrealu, trzykrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata (Barcelona 1973, Yvoir i San Cristobal), wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą Tour de Pologne (1975).
Po zakończonym spotkaniu z Panem Marszałkiem Mieczysław Nowicki wraz z Tadeuszem Mytnikiem udali się na spotkanie ze starostą powiatu Limanowskiego Mieczysławem Urygą, który od kilku lat współpracuje z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich przy organizacji Memoriału Henryka Łasaka, z którym omówiono szczegóły organizacyjne wyścigu. Po raz pierwszy w ramach Memoriału odbędą się „festiwal” kolarstwa w dniach 12, 13,14 sierpnia 2022r.