V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.
Około 90 naszych rodaków przybyłych z 19 państw (od Kanady i USA po Armenię i od Australii po Wielką Brytanię) wzięło udział w Forum Sportu i Turystyki Polonijnej, zorganizowanym w ramach odbywającego się w Warszawie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.
W dniach 21-22 września gościli oni w Centrum Olimpijskim PKOl. Niektórzy siedzibę PKOl odwiedzili po raz pierwszy, więc z zainteresowaniem oglądali jej pomieszczenia, w tym – ekspozycję stałą i wystawy czasowe przygotowane przez PKOl oraz Muzeum Sportu i Turystyki.
Wprowadzeniem do dyskusji o najważniejszych problemach polonijnego sportu były wystąpienia wiceprezesa PKOl Mieczysława Nowickiego i senatora Waldemara Jerzego Kraski. List od Witolda Bańki – ministra sportu i turystyki – z pozdrowieniami i życzeniami owocnych obrad odczytał dyr. Departamentu Sportu dla Wszystkich Dariusz Buza.
Obrady, współprowadzone przez przewodniczącego Komisji Współpracy z Polonią PKOl – amb. dr Witolda Rybczyńskiego i p. Małgorzatę Kwiatkowską – prezes Rady Polonii Australijskiej, koncentrowały się przede wszystkim na przedstawieniu różnych form działalności Polonii w dziedzinie upowszechniania sportu i popularyzowania wśród naszych rodaków osiągnięć polskiego sportu.
Ciekawe, bogato ilustrowane fotografiami prezentacje na ten temat pokazali zebranym delegaci m.in. z: Australii, Czech, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji czy Białorusi. Omawiający je zademonstrowali cały wachlarz atrakcyjnych form działalności, nie kryjąc problemów jakie napotykają czasem w swojej pracy. Do najważniejszych należą te, powodowane przez zbyt skromne środki jakie mają do dyspozycji. Z ust kilku osób dało się słyszeć zawód, iż polskie konsulaty mają bardzo zbyt mało pieniędzy na wspieranie polonijnej aktywności. Między innymi ten temat znalazł się wśród przyjętych podczas Forum rekomendacji kierowanych do różnych krajowych instytucji.
Dyskusja podczas Forum nie ograniczyła się jednak tylko do rozmowy o sporcie Polonii. Rodacy wykazali się doskonałą znajomością realiów sportu uprawianego nad Wisłą, w tym – wiedzą na temat wyników osiąganych przez naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej. Po raz kolejny zapewniali, że chętnie będą gościć polskich sportowców i kibicować im podczas ich zagranicznych startów – prosili m.in. aby o takich imprezach z odpowiednim wyprzedzeniem środowiska polonijne były informowane przez poszczególne polskie związki sportowe.
W trakcie obrad Forum Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przedstawiło ich uczestnikom kalendarz polonijnych imprez sportowych na lata 2018-2022, zaś Polski Komitet Olimpijski zachęcał do udziału w jubileuszowym 25. Światowym Polonijnym Sejmiku Olimpijskim – odbędzie się on w Gdyni w dniach 20-27 lipca 2019 roku. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii Stowarzyszenie, PKOl i kilka innych instytucji postanowiły stworzyć jednolity, kilkuletni program działań na rzecz Polonii w obszarze sportu i turystyki.