Wystawa fotograficzna Janusza Szewińskiego
17 kwietnia br. w Centrum Olimpijskim zapoczątkowana została wyjątkowa wystawa. W Galerii Polskiego Komitetu Olimpijskiego została zaprezentowana wystawa fotografii „Janusz Szewiński. Fotografia 1961-2017”, na której spotkali się przedstawiciele wielu środowisk. Na spotkanie z autorem zdjęć, przybyło wielu olimpijczyków, przedstawicieli świata sportu i sztuki.
W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Juri Bodrug wraz z małżonką, Prezes Mołdawskiego Komitetu Olimpijskiego Pan Nicolae Juravschi (trzykrotny medalista olimpijski w kajakarstwie) i Sekretarz Generalna Cristina Vasilianov, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Członkini MKOl i Wiceprezes PKOl Irena Szewińska, Przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej Jerzy Wenderlich, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a nade wszystko olimpijczycy wielu dekad i przyjaciele Janusza Szewińskiego.
W trakcie tego wyjątkowego wieczoru Polski Komitet Olimpijski, przyznał Januszowi Szewińskiemu Złoty Medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. W trakcie swojego wystąpienia Prezes Andrzej Kraśnicki podkreślił istotną rolę Janusza Szewińskiego w Polskiej Rodzinie Olimpijskiej oraz niecodzienny wymiar wieloletniej pracy fotograficznej na rzecz historii polskiego sportu.
Wystawa jest kolejną z cyklu ukazania twórczości sportowców-artystów, podkreślająca nierozerwalność związków sportu ze sztuką oraz historię polskiej fotografii sportowej. W Polskim Komitecie Olimpijskim odbyły się już wystawy Tadeusza Kowalskiego, Leszka Fidusiewicza, Eugeniusza Warmińskiego. Pomysłodawcą cyklu wystaw fotografii jest Leszek Fidusiewicz – artysta fotografik
i sportowiec (dziesięcioboista, rekordzista Polski w pięcioboju), będący także kuratorem tejże wystawy. Fotografie przedstawiają najsłynniejszych lekkoatletów, także z okresu Wunderteamu oraz poszukiwania twórcze artysty.
W ponadczasowości tych fotografii tkwi ich siła i piękno. Aby podkreślić poetyckość sportu, w drugiej części spotkania zaproszeni olimpijczycy recytowali wiersze znanych poetów. Teresa Sukniewicz Wiceprezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich czterokrotna rekordzista świata w biegach płotkarskich i olimpijska
z Meksyku 1968 recytowała fragment „Ody do Sportu” Pierre’a de Coubertin (złotego medalisty w Olimpijskim Konkursie Sztuki Literatury Sztokholm 1912), Mirosław Wodzyński olimpijczyk z Monachium 1972, wielokrotny mistrz Polski w biegach płotkarskich zarecytował wiersz Krzysztofa Zuchory „. W ringu”, Władysław Nikiciuk – oszczepnik, medalista mistrzostw Europy i olimpijczyk z Tokio 1964 i z Meksyku 1968 przedstawił wiersz olimpijki z Oslo 1952 i Cortina d’Ampezzo 1956
w narciarstwie alpejskim – Barbary Grocholskiej-Kurkowiak „100 m w Eurosport”. Ludwika Chewińska – kulomiotka, olimpijka z Monachium 1972 roku w pchnięciu kulą, zaprezentował wiersz poświęcony pamięci swojej wychowanki Kamili Skolimowskiej („Sydney – rzut młotem” Krzysztofa Zuchory). Jacek Wszoła – złoty medalista olimpijski z Montrealu 1976 roku oraz srebrny z Moskwy 1980 w skoku wzwyż interpretował wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „100m” także złotego medalisty olimpijskiego, ale w dziedzinie literatury z Amsterdamu 1928 roku. Stefan Friedman aktor i reżyser przedstawił wiersz Mariana Grześczaka „Dwa przeciw sobie zdania ruchu”, a na końcu części poetyckiej Adam Fidusiewicz zadedykował Irenie Szewińskiej wiersz Krzysztofa Zuchory.
Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia.