Wystawa „Smak olimpijskiego sukcesu” w Muzeum Sportu i Turystyki
Wernisaż wystawy olimpijskiej, prezentacja albumu medali olimpijskich i otwarcie Olimpijskiej Galerii Multimedalistów to atrakcja, która czekała na liczne grono gości, którzy przybyli do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w dniu 16 lipca 2024 r.
Podczas wernisażu, który rozpoczął się o godzinie 14:00, Muzeum Sportu i Turystyki przedstawiło wystawę „Smak olimpijskiego sukcesu”, pokazującą, jak na przestrzeni stu lat wyglądały występy reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich, jak przyjmowano w kraju sukcesy naszych olimpijczyków, jak fetowano ich podczas powrotu z igrzysk, jak byli przyjmowani przez przedstawicieli najwyższych władz państwa oraz tłumy rodaków.
Jedną z wielu atrakcji była Olimpijska Galeria Multimedalistów dwudziestometrowa gablota z oryginalnymi medalami olimpijskimi, które wywalczyli polscy zawodnicy i zawodniczki od 1924 roku w Paryżu…
Dyrektor Muzeum Sławomir Majcher powiedział Polskiemu Radiu, że medale olimpijskie to niezwykłe pamiątki muzeum i symbol tryumfu polskich sportowców. „Udało się nam dotrzeć do sportowców, ich serc, by podzielili się swoimi najcenniejszymi skarbami, bo dla wielu z nich medal jest spełnieniem marzeń, dorobkiem całego życia. Jak powiedział Robert Korzeniowski, medale są tu najbezpieczniejsze, w muzeum jest ich dom” — zaznaczył Sławomir Majcher.
Renata Mauer-Różańska, zdobywczyni złotego medalu w strzelaniu na igrzyskach w Atlancie podkreśliła, że wystawa to powrót do wspomnień z 2008 roku. Jedno ze zdjęć przedstawia dekorację złotym i brązowym medalem, które zdobyła podczas pierwszego dnia igrzysk. Jak zaznaczyła, dekoracja przez prezydenta międzynarodowego komitetu olimpijskiego Juana Antonio Samaranchta było dla niej wielkim wzruszeniem.
Otwarcie wystawy zaszczyciło liczne grono olimpijczyków/ medalistów olimpijskich wśród których byli: Renata Mauer- Różańska, Urszula Kielan, Ludwika Chewińska, Stanisława Wąchała. Lesław Ćmikiewicz, Janusz Peciak, Jerzy Kraska, Jacek Bierkowski, Dariusz Goździak, Zygmunt Smalcerz.
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich objęło całe wydarzenie Patronatem Honorowym.
Wystawie towarzyszy album „Złote, srebrne i brązowe stulecie 1924-2024” opisujący kolekcje medali olimpijskich ze zbiorów Muzeum. Ekspozycję „Smak olimpijskiego sukcesu” można oglądać do końca października.