XV Konferencja podsumowująca 14 lat programu przeciwdziałania poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży, oraz Finał 2024 Cyklu Imprez Sportowych w Ośrodkach Opiekuńczo Wychowawczych
W dniu 19 grudnia 2024 r. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II Towarzystwo Olimpijczyków Polskich zorganizowało konferencję w ramach Przeciwdziałania poprzez Sport Agresji i Patologii wśród Dzieci i Młodzieży. Realizatorami programu od 15 już lat są: Ministerstwo Sportu i Turystyki Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Zdrowia.
Konferencja poświęcona została podsumowaniu projektu, zasadności realizacji programu oraz płynących z niego efektów. Podstawą działań w terenie od 14 lat są spotkania z młodzieżą przebywającą w ośrodkach opiekuńczo wychowawczych na terenie Polski. Przed rozpoczęciem konferencji odbył się Finał 2024 Cyklu imprez sportowych w Ośrodkach Opiekuńczo Wychowawczych przeprowadzony na ergometrach na ergometrach wioślarskich. W zawodach udział tradycyjnie wzięły dziewczęta i chłopcy z Ośrodków Opiekuńczo Wychowawczych, Zakładów Poprawczych oraz ze Schronisk dla Nieletnich biorących udział w cyklu imprez eliminacyjnych. Ośrodki startowały w zespołach dwuosobowych. Klasyfikacja ustalana została na podstawie uzyskanych czasów. Zawodniczki i zawodniczy mieli do przepłynięcia dystans 500 metrów. Każdy uczestnik finałowych zawodów po ich zakończeniu otrzymał medal oraz puchar a także sprzęt sportowy przygotowany przez partnerów zadania: Ministerstwo Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka, Polski Komitet Olimpijski. Z wydarzeniem związany jest pobyt młodzieży – uczestników zawodów w Warszawie w czasie, którego mieli możliwość zwiedzenia m. im Muzeum Sportu i Turystyki, Starówki. Dziewczęta z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu przygotowały atrakcyjny program artystyczny przyjęty przez wszystkich z aplauzem.
Konferencję poprowadził, jak każdego roku nieoceniony Henryk Urbaś. Na tegorocznej konferencji i finale nie mogła byś z powodów osobistych Beata Bublewicz, która do organizatorów i uczestników skierowała list.
W liście Pani Beata Bublewicz min. napisała „Szczególne podziękowania kieruję do Pana sędziego Dariusza Cieślika z Ministerstwa Sprawiedliwości, który od samego początku istnienia programu dawał nam nieocenione wsparcie i zawsze pozytywną energię do wspólnych działań. To Ty Darku, byłeś prawdziwą podporą konstrukcji, którą zbudowaliśmy razem z Kajetanem i mam wielką nadzieję, że nadal będziemy mogli kontynuować to dzieło na miarę naszych możliwości”
Konferencję zaszczycili swoją obecnością:
- prof. Marek Konopczyński – Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich;
- Marcin Nowocień – Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki;
- Dorota Stępniak – Naczelnik Wydziału Nadzoru nad Zakładami dla Nieletnich;
- Aleksandra Czechowicz-Woźniak – Zastępca Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki,
- Bożena Potentas – reprezentująca Ministerstwo Sportu i Turystyki;
- Dariusz Cieślik reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości.