Zmarł Ryszard Kubiak brązowy medalista XXII Olimpiady w Moskwie w 1980r.
Ś.P. Ryszard Kubiak urodził się 22 marca 1950 roku w Bydgoszczy. W 1981 roku ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i uzyskał tytuł trenera II klasy w wioślarstwie. Był także absolwentem podyplomowych studiów dziennikarskich Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy.
Sternikiem został z konieczności, mimo to jest uważany za jednego z najwybitniejszych sterników w historii polskiego wioślarstwa. Reprezentował barwy bydgoskich klubów KKW /obecnie RTW „Bydgostia”/ oraz „Zawisza”. Wyczynowy sport uprawiał w latach 1966-1981. Był wychowankiem trenera Kazimierza Naskręckiego.
Trzykrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich – Monachium (1972), Montreal (1976) i Moskwa (1980). Zdobył brązowy medal olimpijski w Moskwie w czwórce ze sternikiem. Na tych igrzyskach był także sternikiem ósemki.
Na torze regatowym „Kryłatskoje” podczas Igrzysk XXII Olimpiady w Moskwie w dniu 27 lipca 1980 roku osiągnął największy sukces w swej sportowej karierze. Wywalczył brązowy medal w czwórce ze sternikiem płynąc w osadzie z Grzegorzem Stellakiem, Adamem Tomasiakiem, Grzegorzem Nowakiem oraz Ryszardem Stadniukiem.
Dla Ryszarda Kubiaka były to już trzecie igrzyska i dopiero ten trzeci olimpijski start przyniósł upragniony medal. Swój pierwszy olimpijski start odnotował podczas Igrzysk XX Olimpiady w Monachium w 1972r., w osadzie ósemki, która zajęła szóste miejsce oraz podczas Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu w 1976r., podczas których, w dwójce ze sternikiem był także szósty. Byłyby zapewne jeszcze czwarte igrzyska, gdyby nie bojkot polskich władz Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku i kto wie może jeszcze jeden medal.
Aż 10-krotnie uczestniczył w Mistrzostw Świata (w latach: 1970, 1974, 1975, 1977, 1978, 1981, 1982, 1983, 1987), w których zdobył dwa medale w dwójce ze sternikiem: srebrny w Nottingham w 1975r./W. Brytania/ i brązowy w Karapiro w 1978r./Nowa Zelandia/. Ponadto był finalistą Mistrzostw Świata w St. Catharines /Kanada/ w 1970r., – 6 miejsce w konkurencji ósemek, w Amsterdamie w 1977r., /Holandia/ 6 miejsce w dwójce ze sternikiem i w Lucernie w 1982r. /Szwajcaria/ – 6 miejsce w konkurencji czwórki ze sternikiem. Dwukrotnie brał udział w Mistrzostwach Europy Kopenhadze w 1971r. i Moskwie w 1973r.
W swej kolekcji trofeów sportowych miał bardzo cenione przez ekspertów wioślarstwa „Diamentowe Wiosła”, które wywalczył w czwórce ze sternikiem w 1986 roku na torze regatowym w Henley oraz cenione w wioślarstwie trofea „Silver Goblets” i „Prince Philipp Cup”. W latach 1968-1984 zdobył 14 tytułów mistrza Polski w dwójkach ze sternikiem, czwórkach ze sternikiem oraz ósemkach.
Po zakończeniu sportowej kariery był trenerem wioślarzy w „Zawiszy” Bydgoszcz, gdzie prowadził najsilniejsza w kraju grupę młodzieżową. Ze swoimi podopiecznymi wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski w kategorii młodzieżowej. Był także trenerem klubowym brązowego medalisty olimpijskiego Jacka Streicha.
Od wielu lat bardzo aktywnie działał w Kujawsko-Pomorskiej Radzie Olimpijskiej, gdzie od dwóch lat pełnił funkcję skarbnika. Uczestniczył w wielu spotkaniach z młodzieżą. Był współorganizatorem konkursów wiedzy sportowej dla młodzieży szkolnej. Był współautorem wydanego w roku ubiegłym albumu pt. „Kujawsko-Pomorscy Olimpijczycy”.
Rodzinie, najbliższym, składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia.
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich