Zmarł Sławomir Maciejowski
4 stycznia 2023 roku zmarł nagle Sławomir Maciejowski, były reprezentant Polski w wioślarstwie, uczestnik Igrzysk XX Olimpiady Monachium 1972r., podczas których, w kategorii ósemek zajął VI miejsce.
Swoją karierę sportową rozpoczął w 1966 roku w Płockim Towarzystwie Wioślarskim jako młodzik. Wśród pozostałych członków osady czwórki podwójnej, z którą startował w 1966 roku wyróżniał się wspaniałymi warunkami fizycznymi. W tym czasie interesował się także m.in. uprawianiem boksu. Pozostał przy wioślarstwie i bardzo szybko zaczął rozwijać swój talent pod fachowym okiem trenera Bohdana Karwowskiego. Już w 1968 roku, razem z kolegami z osady złożonej w całości z zawodników PTW (wówczas klub nosił nazwę Płocki Klub Wioślarski „Budowlani”), reprezentował Polskę podczas „Regat Przyjaźni” w miejscowości Jajce (b. Jugosławia) – regat, które były nieoficjalnymi mistrzostwami tzw. „państw demokracji ludowej” w kategorii juniorów. Dalszą karierę w juniorach kontynuował razem z Grzegorzem Stellakiem w dwójce ze sternikiem. Obaj reprezentowali Polskę w regatach międzynarodowych, m.in. w meczach międzypaństwowych z Niemiecką Republiką Demokratyczną czy z Węgrami. Ukoronowaniem kariery w kategorii juniorów było zdobycie, razem z Grzegorzem Stellakiem i Zbigniewem Domachowskim – sternikiem z AZS Szczecin – srebrnego medalu Mistrzostw FISA (mistrzostwa świata juniorów) w 1969 roku w Neapolu. W historii polskiego wioślarstwa był to trzeci medal zdobyty przez polską osadę w kategorii juniorów podczas mistrzostw świata, a pierwszy w 140-letniej historii Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Jeszcze tego samego roku śp. Sławomir Maciejowski został powołany do kadry olimpijskiej Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich i objęty przygotowaniami do Igrzysk XX Olimpiady Monachium 1972r. Od jesieni 1970 roku trenował w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich przy Wojskowym Klubie Sportowym „Zawisza Bydgoszcz”, którego barwy reprezentował podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej w latach 1971-1972. W tym czasie, w osadzie czwórki ze sternikiem Ośrodka Olimpijskiego, rywalizował z płocką osadą o wyjazd na igrzyska olimpijskie w Monachium 1972 r. Ostatecznie śp. Sławomir Maciejowski, razem z Grzegorzem Stellakiem, znalazł się w składzie reprezentacyjnej ósemki, która podczas ww. igrzysk zajęła 6. miejsce. W ówczesnym czasie był to ogromny sukces polskiego wioślarstwa z udziałem pierwszych olimpijczyków – wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Śp. Sławomir Maciejowski, po odbyciu służby wojskowej powrócił to Płocka, gdzie dalszą karierą sportową kontynuował w macierzystym klubie. W 1973 roku w składzie klubowej osady – czwórki ze sternikiem (Stanisław Bartkowski, Bogdan Łopata, Maciej Woliński, Mieczysław Welenc, sternik Włodzimierz Chmielewski) startował w mistrzostwach Europy w Moskwie (osada zakończyła start w eliminacjach), a w mistrzostwach świata w 1975 roku w Nottingham w składzie ósemki zajął X miejsce.
Śp. Sławomir Maciejowski w swojej karierze sportowej w kategorii seniorów zdobył cztery tytuły mistrza Polski, cztery srebrne medale i jeden brązowy. Karierę sportową zakończył w 1978 roku. Po zakończeniu czynnego uprawiania wioślarstwa, pozostał wierny tej dyscyplinie sportu do końca swoich dni. W PTW pełnił różne funkcje społeczne jako członek Zarządu, a także jako pracownik Klubu. Za swoje zasługi został uhonorowanym najwyższym wyróżnieniem, jakie może nadać Klub, tj. Dyplomem Członka Honorowego PTW.
Śp. Sławomir Maciejowski od chwili powołania Płockiego Klubu Olimpijczyka był jego aktywnym członkiem a od 2017 roku Członkiem Honorowym. Aktywnie uczestniczył w organizowanych przez Klub Olimpijczyka wydarzeniach: kolejnych Płockich Piknikach Olimpijskich, Płockiej Olimpiadzie Młodzieży, w Płockiej Sztafecie Olimpijskiej. Wspierał swoją działalnością akcje charytatywne organizowane przez Klub na rzecz Kasi Chmielewskiej i Antosia Jedlińskiego. Aktywnie uczestniczył w walnych zebraniach Klubu i innych wydarzeniach.
Za aktywność sportową po zakończeniu kariery sportowej, promocję idei olimpijskich, uczestnictwo w Igrzyskach XX Olimpiady Monachium 1972r., śp. Sławomir Maciejewski w 2015 roku, na wniosek Płockiego Klubu Olimpijczyka został uhonorowany przez Polski Komitet Olimpijski – „Srebrnym Medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.
W imieniu Towarzystwa Olimpijczyków Polskich najbliższym składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Źródło: Polski Związek Towarzystw Wioślarskich